Fotomaraton to święto fotografii. Świadczy o tym liczba tegorocznych uczestników – blisko pół tysiąca osób. Zdobywając nagrody w takiej konkurencji nie jest łatwo, tym bardziej że tematy, chociaż nieco wydawałoby się techniczne, zawężały pole wypowiedzi.
Kiedy w zeszłym roku skupialiśmy się na zmysłach i odczuciach pole manewru wydawało się znacznie większe. Można było liczyć na bardziej zindywidualizowane podejście i większą różnorodność. Do tego uczestników wspomagała pogoda, bardziej sprzyjająca niż aura tegoroczna. Niemniej, trzeba podkreślić ducha walki. Uczestnicy nie poddali się i nawet dosyć dramatyczne załamanie pogody w w postaci ciągłej i rzęsistej wieczornej ulewy już na mecie w wieżowcu Varso wykorzystali niekiedy jako wspomożenie i źródło inspiracji.
Tematy wydawałoby się oczywiste. Bo fotografowanie w ruchu, czy z bliska, razem czy osobno – to stale wszechobecne motywy, nawet nie do końca uświadamiane. Ale znaleźć w tym coś nowego, ożywczego i to jeszcze mając na to tylko godzinę nie jest prostą sprawą. I wielu uczestników poradziło sobie z tym lepiej i gorzej.
Dla jury nie były zaskoczeniem pewne powtórzenia, podobieństwo ujęć, czy zbliżone kompozycje. Właściwie najlepiej jest być zaskoczonym, bo wtedy trzeba zająć stanowisko… no cóż tych zaskoczeń mogłoby być więcej.
Ale narzekanie zostawmy na boku. Ogólny poziom Fotomaratonu z roku na rok się podwyższa. I tego powinniśmy się trzymać, licząc na jeszcze lepsze fotograficzne zmagania we wrześniu przyszłego roku.
MG
Z komunikatu prasowego wydanego przez głównego organizatora po uroczystej Gali Wręczenia Nagród odbytej w poniedziałek 28 października w Pałacu Kultury i Nauki
i wieńczącej 5. edycję Warszawskiego Maratonu Fotograficznego:
Organizowany przez kawiarnię Green Caffè Nero fotomaraton przyciągnął rekordową liczbę uczestników. Tegoroczny motyw przewodni wydarzenia brzmiał ,,Tu i teraz”. Podczas uroczystości ogłoszono 12 autorów najlepszych prac.
Warszawski Maraton Fotograficzny to inicjatywa kawiarni Green Caffè Nero, dedykowana wszystkim pasjonatom fotografii – zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Uczestnicy mieli za zadanie w ciągu jednego dnia wykonać 8 zdjęć w 8 tematach, stanowiących spójną kompozycję. W tym roku były to: razem, z perspektywy żaby, z lotu ptaka, z bliska, w ruchu, w bezruchu, osobno, autorska interpretacja numeru startowego oraz kategoria dodatkowa: portret. Piąta odsłona fotomaratonu okazała się rekordowa pod względem frekwencji – wzięło w niej udział 550 osób. (tyle osób złożyło zgłoszenia, a do samego konkursu przystąpiło ok. 450 - red.)
Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji wydarzenia odbyło się wieczorem 28 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Podczas Gali Wręczenia Nagród zaprezentowano zdjęcia wykonane przez uczestników, a także ogłoszono zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Autorom najlepszych fotografii wręczono wartościowe nagrody pieniężne oraz rzeczowe. Najlepsze prace zostały wyróżnione przez jury, w którego skład weszli specjaliści z dziedziny fotografii oraz eksperci związani z Warszawą – wśród nich przewodniczący Marek Grygiel oraz Adam Erdheim, opiekun merytoryczny konkursu.
Nagrody główne zostały wręczone osobom, które wykonały najlepsze serie 8 zdjęć. Pierwsze miejsce zajęła Joanna Radzimirska, drugie Krzysztof Kaczmarek, a trzecie Michał Zapart. Wyróżnienie w kategorii portret otrzymał Kacper Szyszka.
Wyłoniono również autorów najlepszych fotografii w poszczególnych tematach:
- Razem: Karolina Szymczak
- Z perspektywy żaby: Elżbieta Zborowska
- Z lotu ptaka: Diana Kisiała
- Z bliska: Jakub Jabłonowski
- W ruchu: Natalia Dyck
- W bezruchu: Filip Folczak
- Osobno: Michał Zapart
- Autorska interpretacja numeru startowego: Mikołaj Konofał
– Jesteśmy niezwykle dumni, że Warszawski Maraton Fotograficzny cieszy się tak dużą sympatią wśród miłośników fotografii. Od pierwszej edycji przyświeca nam misja tworzenia wydarzenia, które integruje i aktywizuje mieszkańców stolicy, a fakt, że wpisało się ono na stałe w kulturalny kalendarz Warszawy, jest tego najlepszym dowodem. Z roku na rok widzimy, jak rośnie zaangażowana społeczność fotomaratonu, co bardzo nas cieszy. Uczestnicy tegorocznego konkursu po raz kolejny zachwycili nas kreatywnością i talentem, przekładając swoje wizje na wyjątkowe kadry – mówi Ewelina Karpińska, szefowa marketingu w Green Caffè Nero.
Podczas uroczystej gali organizatorzy zapowiedzieli również 6. edycję konkursu, która odbędzie się 6 września 2025 roku. Zapisy zostały otwarte, a rejestracja odbywa się na stronie: https://app.evenea.pl/event/warszawskimaratonfotograficzny2025. Wtorkowe wydarzenie uświetnił emocjonujący występ utalentowanego młodego wokalisty, Wiktora Waligóry. Na zaproszonych gości czekał również poczęstunek – kawy oraz ciasta z kawiarni Green Caffè Nero.
Patronat honorowy nad 5. edycją Warszawskiego Maratonu Fotograficznego objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Partnerami głównymi wydarzenia byli: Fotoforma, Sony Polska, Epson. Partnerem technologicznym był Intelligent Technologies S.A. Inicjatywę wspierali również: Centrum Praskie Koneser, Sigma Sklep, Oppo, Pałac Kultury i Nauki, Galeria Le Guern, Hotel Verte Warsaw Autograph Collection, Varso Place, Eurocash Gastronomia, magazyn Fototapeta. Partnerem medialnym było Radio Kolor.
Wybrane prace uczestników oraz zwycięzców tegorocznego Warszawskiego Maratonu Fotograficznego zostaną zaprezentowane szerszej publiczności wiosną podczas wernisażu, który odbędzie się w Centrum Praskim Koneser.
Szczegółowe informacje na temat fotomaratonu oraz zdjęcia znajdują się na stronie internetowej wydarzenia.
Zobacz:
W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:
- Warszawski Maraton Fotograficzny 2023
- Warszawski Maraton Fotograficzny 2022
- Rozmowa z pomysłodawcą i współorganizatorem Konkursu, Adamem Erdheimem (2019)
Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.