Marian Gazdalski - "Konie"


Gumowe korzenie

Galeria ZPAF "Fotografia w technice gumy 1925-97"

Prace autorstwa 23 fotografików można oglądać w Starej Galerii ZPAF na placu Zamkowym.

- Powiedzenie "pracuję w gumie" prowokuje uśmiechy na twarzach moich rozmówców - mowił podczas otwarcia jeden z komisarzy wystawy Tomasz Mościcki. - Mam nadzieję, że po tej wystawie wszystko się zmieni.

Wszystkie zgromadzone na wystawie zdjęcia są wykonane w technice gumy. Fotografie robione za pomocą żelatyny i gumy arabskiej swój światowy boom przeżyły na przełomie wieków. W Polsce technika ta była używana aż do II wojny światowej. - Po wojnie była traktowana z rezerwą, uważano, że zaśmieca fotografię - mówił autor "gumowych" portretów Konrad Pollesch. - A to technika bardzo ciekawa, dająca nieograniczone możliwości. Można powiedzieć, że artysta ingeruje w obraz.

ZdaniemTomasza Mościckiego technikę gumy można porównać do rękodzieła. - To trochę jak z szydełkowaniem. Wszystko wydaje się bardzo skomplikowane i wymaga manualnych zdolności, ale kiedy się dojdzie do wprawy... Do artystycznych dylematów należy nasycenenie tonalne i takie kombinacje barwne, jakie widać na wystawie.

Oprócz kilkudziesięciu prac, m.in. Stanisława Sheybala, Aleksandra Sobolewskiego i Henryka Rogozińskiego, organizatorzy zaprezentowali też warsztat pracy. Na małym stole zgromadzili farby, pędzle, kuwetę i pokazali obraz w fazie powstawania.

Projekt wystawy narodził się ponad dwa miesiące temu.

- Rozpuściliśmy wici w środowisku współczesnych "gumistów". Przy okazji odkryliśmy w piwnicy związkowej stare zdjęcia Tadeusza Cypriana, które mają ponad 70 lat. Wtedy doszliśmy do wniosku, że nie będzie to wystawa "gum" współczesnych, ale że pokażemy też korzenie.

Zdjęcia pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych: rodziny Dederków i żony Aleksandra Sobolewskiego oraz z Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wystawa potrwa do końca sierpnia.

Gazeta Wyborcza, 7 sierpnia '97Janina Mierzecka - "Ruiny Warszawy", 1976


Tomasz Mościcki - "Cypr, Kościół św. Jerzego we wsi Akapnou", 1995


Konrad Pollesh - bez tytułu


Aleksander Sobolewski - "Radość życia"


Wiesław Zieliński - "Portret", 1984


Otwarcie wystawy w Starej Galerii ZPAF - 6 sierpnia br.
Fot. Jacek Piotrowski /GW


Fot. Jacek Piotrowski /GWPolecamy rownież:


Warto przeczytać o wczesnych technikach fotograficznych:


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com