Tajemnicze zwierzęta Jensena

Marek Grygiel"Ciemne fotografie." Taki dwuznaczny tytuł można nadać pracom Johnny Jensena. On sam nie zatytułował ich wcale chcąc tym samym wskazać uniwersalne przesłanie jakie mogą zawierać. Przesłanie o pozornym utrwaleniu czegoś czego zatrzymać i utrwalić się nie da. Upływającego czasu.

Jensen zaprzecza swoimi pracami podstawowej roli jaka przypisywana jest fotografii. Zatrzymywania i utrwalania czegoś dla potomności. Tak naprawdę fotografia niczego nie zatrzymuje i nie utrwala. Jest tylko próbą zapisu, który może przyjąć postać choćby odrealnionych zwierząt. Na mrocznych i osnutych tajemnicą fotografiach Jensena te stwory jeszcze się nie narodziły a już przestały istnieć.

Umieszczone za zasłoną niedopowiedzenia, w jakiejś laboratoryjnej wypreparowanej przestrzeni sprawiają wrażenie przysypanych popiołem wulkanicznej lawy. Gotowe by pełnić rolę muzealnych eksponatów sztucznie podtrzymywanych chemicznymi preparatami. Taki sztucznie wykreowany świat skazany jest na zagładę. Nic bowiem nie powstrzyma upływu czasu, który zaciera szczegóły i zasnuwa delikatną kurtynę nieustającego przemijania. Być może to właśnie chce powiedzieć nam Johnny Jensen na swoich przyciemnionych fotografiach tajemniczej menażerii.

Wernisaz 4 marca '97
Johnny Jensen mieszka w Kopenhadze, jest nauczycielem fotografii w Daghojskolen Rampen.

Należy do młodszego pokolenia artystów duńskich, którzy ostatnio zdobywają liczne sukcesy w kraju i za granicą. Johnny Jensen wystawiał po raz pierwszy w Polsce w 1994 roku w ramach dużej wystawy NORDFOTOART w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W maju br. weźmie udział w Biennale Fotografii w Sao Paulo w Brazylii jako jedyny fotograf z Europy.

Jego ostatnie prace przedstawiają zwierzęta sfotografowane w Muzeach Zoologicznych w Oslo, Lund, Aarhus i Kopenhadze. Jensen próbuje zatrzeć granice pomiędzy rzeczywistym widokiem tych zwierząt, a ich odwzorowaniem na fotografiach przypominających bardziej prace graficzne niż czystą fotografię.

Wystawa Johnny Jensena "Bez tytułu" w Małej Galerii ZPAF-CSW na Starym Mieście w Warszawie została otwarta 4 marca 1997. Autor był obecny na wernisażu. Wystawa - sponsorowana przez Ambasadę Królestwa Danii w Warszawie - będzie czynna do 31 marca '97.


Zobacz też :

Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com