Pierwszy polski przewodnik fotografii reklamowej

"BIAŁO-CZERWONA"

 O PIERWSZA w Polsce prawdziwie profesjonalna ksiażka o profesjonalnych twórcach reklamy. Książka, a właściwie niezwykle starannie wydany album prezentuje autorów specjalizujących się w reklamie wizualnej. Ponieważ została wydana staraniem Klubu Fotografów Reklamowych przy warszawskim oddziale ZPAF, zawiera głównie prezentacje fotografów pracujących w szeroko rozumianej reklamie. Ale nie tylko. Są tam również strony poświęcone agencjom, agencjom modelek i charakteryzacji ("make-up"), firmom specjalizującym się przygotowaniem druku. Najobszerniejsza część to rozdział pt. "Fotograficy - banki zdjęć". Ciekawe, że wielu parających się zawodowo reklamą fotografów wystawiało swoje prace na wystawach w Małej Galerii ZPAF-CSW (Grynberg, Łapiński, Kobyliński, Miachałowski, Nowotka, Świetlik, Tomaszczuk ). Nawet niektóre z tych prac znalazły się na stronach albumu. Świadczy to również o tym, jak często twórcy fotografii artystycznej wprowadzają fotografię w obieg reklamy.

Formuła takiej książki - przewodnika (w angielskim używa się słowa "source book") nie jest żadnym odkryciem. Mutacje podobnych wydawnictw funkcjonują na świecie od dawna. Wręcz trudno sobie wyobrazić rynek reklamy bez tych rokrocznie publikowanych albumów - pisze we wstępie Janusz Kobyliński, prezes ZPAF, główny inicjator powstania tej publikacji.

Ponieważ sytuacja ekonomiczna w Polsce upodabnia się powoli do krajów, gdzie rynek fotograficzny opiera się na wolnej konkurencji, taka książka musiała powstać.

 

 

Obecnie przygotowywana jest jej następna edycja (nr 2) za rok 1998. Wszelkie informacje na temat odpłatnego udziału w tej publikacji można uzyskać w siedzibie Związku Polskich Artystów Fotografików na placu Zamkowym 8 w Warszawie, tel/fax (22) 831 03 86, 635 47 83

 

Bialo-Czerwona - Księga Twórców Polskiej Reklamy
Wstęp : Janusz Kobyliński, Monika Małkowska, Marcin Mroszczak, Michał Sorówka
Design andn layout : Maciej Buszewicz Bc
Zdjęcie na okładce i obwolucie : Tomek Sikora
Redakcja : Janusz Kobyliński, Grażyna Zdebiak
Redaktor techniczny : Roman Ziemba
DTP : Studio 25, VisComStudio
Przygotowalnia : Rossgraph oraz MIPO i OMEN
Druk : Andrzej Polak - Drukarnia Offsetowa
Oprawa : Dom Słowa Polskiego
Copyright by Związek Polskich Artystów Fotografików - Okręg Warszawski
Klub Fotografów Reklamowych, 1997

ISBN 83-900255-3-2

 

 

 


Zobacz też :


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com