FORMAT nr 1/99 

 

FORMAT - numer 1/99

 

Ukazał się najnowszy numer wrocławskiego FORMATu.

To bardzo starannie wydawane pismo w ramach cyklu "Bliżej fotografii" porusza regularnie na swoich stronach zagadnienia dotyczące fotografii współczesnej - (o poprzednim numerze 24/25 pisaliśmy już na łamach Fototapety nr 2 (28)99). Obok krytyków i historyków sztuki w Formacie piszą również artyści. Obok mającej już duże doświadczenie w relacjonowaniu wydarzeń fotograficznych Krystyny Łyczywek - festiwale fotografii w Paryżu, Kolonii, Arles - ciekawe materiały do FORMATU nadsyła z Paryża Bogdan Konopka. Tekst o ostatniej wystawie Boltańskiego należy bez wątpienia do najwartościowszych jakie można było o tym cenionym i znanym w Polsce artyście przeczytać na łamach polskiej prasy. Z innych tekstów Konopki polecamy relację z wystawy Man Ray'a i awangardy czeskiej. Bardzo ważnym elementem układu bloku materiałów o fotografii jest solidne, kronikarskie relacjonowanie wydarzeń krajowych, które czasami pomijają pisma z tzw. branży artystycznej. Wyczerpująca relacja Adama Soboty z kolejnych Konfrontacji Fotograficznych w Gorzowie Wielkopolskim jest tutaj najlepszym przykładem.

Niestety pośród wielu interesujących materiałów są również pewne nieścisłości wynikające być może z braku doświadczenia i pełnej znajomości tego, co działo się w latach minionych na polskiej scenie fotograficznej. Z omówienia wystawy fotografii niemieckiej artystki Tiny Bara dowiadujemy się, że wystawa ta "była pierwszą w Polsce indywidualną wystawą tej autorki". Nie jest to niestety prawda. Tina Bara miała indywidualną wystawę już 12 lat temu w czerwcu 1987 roku w warszawskiej Galerii Fotografii Hybrydy.

"Tina Bara należy (...) do tych fotografów, którzy będąc świadomi swojej tradycji, starają się w swej pracy nawiązać również do tego co się aktualnie dzieje w fotografii europejskiej". Tak pisał w katalogu jej wystawy Ryszard Bobrowski, prowadzący w owym czasie działalność galerii. Swoją drogą szkoda że ta bardzo zasłużona galeria nie doczekała się żadnego solidnego opracowania monograficznego - może wtedy nie odkrywalibyśmy artystów z sąsiednich krajów, którzy zaznaczyli w sposób istotny swoją u nas obecność już wcześniej.


 

 

Poprzednio w fotoTAPECIE:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com