Wystawa na 80. urodziny
Helmut Newton: "Work"
O TEJ pory takiej wystawy Helmut Newton jeszcze nie miał ! Otwarta na początku listopada 2000 r. na osiemdziesiąte urodziny (31.X.1929) artysty ogromna ekspozycja w berlińskiej Neue Nationalgalerie pod bardzo zwykłym tytułem "WORK" to wybór najciekawszych i najtrafniejszych prac z bogatego dorobku tego chyba najbogatszego w sensie dosłownym fotografa współczesnego świata.
Wystawa, na której przygotowanie wydano ogromne sumy pieniędzy, (głównym sponsorem jest jeden z największych niemieckich banków) urządzona z niesamowitym rozmachem w specjalnie zaprojektowanych i wybudowanych wewnętrznie przestrzeniach tej rozległej galerii-muzeum, robi duże wrażenie na zwiedzających. Stała się ona natychmiast jedną z największych atrakcji Berlina tak licznie odwiedzanego przez rzesze turystów nie tylko w sezonie wakacyjnym.
W hallu głównym galerii stoją ogromne panele, na których umieszczono ponadnaturalnej wielkości słynne białe, nagie modelki z serii BIG NUDES - to jakby credo i natychmiastowy znak rozpoznawczy autora. Powstały z inspiracji jednej z niemieckich gazet w czasach walki z grupą terrorystyczna Baader-Meinhoff. Przez pewien czas nosiły nawet tytuł "Terrorystki". Dalej cała seria zdjęć, które można by podzielić na trzy główne tematy : akty, moda i portrety. Przyzwyczajeni do prowokacyjnej nagości odkrywamy na wystawie serie znakomitych portretów sławnych ludzi, jakie Newton wykonał podczas swojej już 60 lat trwającej kariery fotografa. Są tu wizerunki, polityków (świetny kanclerz Niemiec Grhard Schroeder), jak również ludzi sztuki i kultury: doskonały, psychologiczny portret Anthony Hopkinsa, czy wykonany w tym roku portret Lenie Riefensthal.
"Fotografuję ludzi, których kocham i podziwiam, ludzi sławnych i okrytych niesławą" to jeden z jego przytoczonych na wystawie cytatów.
Najwięcej jest zdjęć mody - całe sesje dla wielojęzycznych pism typu VOGUE, ELLE, MARIE CLAIRE, QUEEN, NOVA, LINGUA ITALIANA, JARDIN DES MODES, ale również zdjęcia dla amerykańskiego NEW YORKERA, bardziej wyrafinowane i dające mu więcej możliwości dla wyrażenia rezultatów nieskrępowanej wyobraźni. Modelki Newtona, to głównie anonimowe, długonogie piękności np. w serii "Domestic nudes" umieszczane w banalnych przestrzeniach, kuchni, pracowni, fotograficznego atelier. Ale również najpiękniejsze kobiety świata: Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Cindy Crafword...
Jest na wystawie sporo ciekawostek, zdjęć nieznanych szerzej, wykonanych na planach sesji dla wielkich kreatorów mody, w luksusowych miejscach - nie na darmo Newton gdzieś powiedział, że z reguły nie oddala się od hotelu, w którym się zatrzymuje, na więcej niż kilkaset metrów - potrafiąc znaleźć inspirację w każdej okoliczności. Jedna z najbardziej zaskakujących serii na wystawie to wykonane w 1999 roku prace - wielkich rozmiarów zdjęcia wykonane dla kampanii reklamowej " Beattle" nowej wersji Volskwegena - garbusa. Na wystawie prezentowane są w postaci wielkich laserowych wydruków (high resolution computer print). Jeszcze osobna grupę stanowią zdjęcia, które Newton wykonał w Berlinie jeszcze przed upadkiem muru, w latach osiemdziesiątych. Pośród zdjęć zatytułowanych "Girls from Berlin" największe wrażenie robi nocna fotografia fragmentu Muru Berlińskiego w okolicach Glienicker Bruecke, miejsca znanego z powieści kryminalnych Johna Le Carre, gdzie Zachód ze Wschodem najczęściej wymieniał swoich szpiegów.
Tak szeroka i wszechstronna, znakomicie zakomponowana wystawa, przyczyni się dodatkowo do ugruntowania sławy tego najbardziej chyba prowokującego fotografa XX wieku.
Przy okazji warto dodać, że w tym samym czasie w salach dawnego Urzędu Poczty - Postfuhr (w lecie odbywała się tam wielka wystawa Magnum o czym pisaliśmy wcześniej) prezentowana jest wystawa kilkudziesięciu zdjęć fotografa kobiety, o pseudonimie YVA (z domu Else Ernestine Neulander, po mężu Simon). U tej właśnie artystki, która głównie fotografowała w Berlinie modę w I połowie lat 30-tych, Helmut Newton zaczynał stawiać pierwsze kroki jako fotograf . Yva została zamordowana przez Niemców w 1942 roku w obozie koncentracyjnym K2 na Majdanku.
Marek Grygiel
Katalog wystawy: Helmut Newton "Work", wyd. Taschen, kurator wystawy June Newton, wstęp do katalogu Francoise Marquet, redakcja Manfred Heiting, cena 48 DM (podczas trwania wystawy)
Wydawnictwo Taschen
Poprzednio w fotoTAPECIE:
- Helmut Newton: fotograf czy pornograf?! - na marginesie filmu TV "Helmut w oczach June"
Zobacz też:
- Helmut Newton Gallerie - tekst po niemiecku, linki do 33 fotografii.
- Florence - 16 zdjęć Newtona z Florencji we Włoszech.
- Helmut Newton - witryna włoska z 6 zdjęciami Newtona.
- Too Many Naked Women By JOEL STRATTE-McCLURE
Artykuł w magazynie "Salon" (po angielsku), w którym Newton mówi, że zaniechał już fotografowania aktów kobiecych.- Album stulecia: "Sumo" - witryna wydawnictwa Benedikt Taschen.
Wybrane wydawnictwa:
SUMO
Helmut Newton
Hardcover - 480 pages (15 December, 1999)
Benedikt Taschen Verlag; ISBN: 3822863947
Być może największy fotograficzny album stulecia: , 480 stron formatu 50 cm x 70 cm, ważący 30 kg!; wydrukowano tylko 10 tys. egzemplarzy, każdy jest podpisany przez artystę, do każdego dołączony jest gustowny metalowy stolik, zaprojektowany przez Philippe Starck'a!Helmut Newton's Illustrated, 1-4
Helmut Newton
Paperback - 136 pages (June 2000)
Thunder's Mouth Press; ISBN: 1560252634
Dimensions (in inches): 0.65 x 10.51 x 8.38
W latach 1985 - 1995 Helmut Newton publikował swoje najmocniejsze fotografie we własnym magazynie "Helmut Newton's Illustrated". Ukazały się tylko 4 numery tego pisma - obecnie zostały one wydane w jedym tomie.White Women
Helmut Newton
Hardcover - 130 pages (30 October, 2000)
Thunder's Mouth Press; ISBN: 1560252928
Dimensions (in inches): 0.64 x 12.45 x 9.44
Klasyk!
Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.
08 - 11 - 2002