Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie
17 kwietnia - 4 czerwca 2000
To jedna z najsłynniejszych wystaw fotograficznych świata autorstwa Brazylijczyka Sebastiao Salgado. Zawiera 250 czarno białych fotografii będących zapisem ludzkiej pracy na wszystkich kontynentach. Praca, a właściwie szeroko przedstawiona grupa pracowników doby industrialnej to główny bohater zapisu fotograficznego, jakiego dokonał Salgado przemierzając z kamerą świat w ostatnich dekadach XX wieku. Jego przekaz ma charakter uniwersalny - zdjęcia przedstawiają ludzi wykonujących najróżniejsze zawody w bardzo odległych i czasami nawet niedostępnych regionach naszego globu.
Obok wielkoprzemysłowych ośrodków w Europie (stocznie we Francji, w Polsce, huty stali w Rosji i na Ukrainie) Salgado dociera rownież do kopalni zlota w niedostępnych regionach Brazylii, na plantacje herbaty w Radżastanie, czy pola naftowe Kuwejtu, zrujnowane wojną w Zatoce Perskiej. Jego zamierzeniem, jak wyznał w jednym z wywiadów, jest utrwalenie przejawów ludzkiej aktywności związanej z wykonywaniem rożnych określonych zawodów, najczęściej manualnie, które być może już w niedalekiej przyszłości znikną na zawsze wyparte przez procesy zmieniające oblicze gospodarcze i społeczne świata.
Sebastiao Salgado, ur. w 1944 roku w Brazylii, mieszka na stałe w Paryżu. Studiował ekonomię na Uniwersytecie w Sao Paulo, a także we Francji, gdzie doktoryzował się na Uniwersytecie w Paryżu.
Poczatkowo pracował jako ekonomista w Brazylii i Wielkiej Brytanii, a od 1973 roku poświęcił się wyłącznie fotografii. W latach 1975-79 pracował w Agencji Gamma, od 1979 do 1994 byl fotografem Agencji Magnum. Od 1994 roku związany jest z Amazonas Images Press Agency, która ma wyłączność na prezentowanie jego prac.
Wykonał kilkanaście cykli fotograficznych w wielu krajach świata poruszając problemy społeczne dotykające milionów ludzi: migracje, adaptacja imigrantów w nowych krajach osiedlenia, skutki prowadzenia konfliktów etnicznych i wynikające z tego konsekwencje. Jego fotografie zawsze odwołują się do poczucia sprawiedliwości, stają po stronie słabszych, wykorzystywanych i skrzywdzonych, zdają relację z zagrożeń, jakie niesie uniformizacja i globalizacja życia. Swoim artyzmem, ogromną siłą ekspresji a zarazem prostotą - osiagają zrozumienie i podziw na całym świecie.
Salgado jest autorem ponad 100 wystaw w najbardziej prestiżowych miejscach wystawienniczych świata, kilkudziesięciu albumów, z których najwiekszą sławę zyskała publikacja "Terra" (wydana w 7 krajach), otrzymał wiele zaszczytnych nagród i wyróżnień m.in. nagrodę na World Press Photo, nagrodę Oscara Barnacka za humanistyczne treści zawarte w jego pracach, nagrodę Fundacji Hasselblada czy Nagrodę Międzynarodowego Centrum Fotografii w Nowym Jorku.
Wystawa "Robotnicy" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie jest jego pierwszą prezentacją w Polsce.
M.G.
Prasa o wystawie Salgado w Warszawie:
- Dorota Jarocka: "Bez pocieszenia" (Gazeta Wyborcza, 18.IV.2000)
- Monika Małkowska: "Egzotyka biedy" (Rzeczpospolita, 18.IV.2000)
Polecamy...
Internet:
- Sebastiao Salgado - Terra : Struggle of the Landless (New York Times Web Specials)
- Najnowsze prace Sebastiao Salgado "Migrations: Humanity in transition" (Kodak Professional Legends)
Książki:
Sebastiao Salgado
Workers : An Archaeology of the Industrial Age
350 czarno-białych fotografii - (duotony)
9 3/4" x 13", 399 stron
Aperture Book
Hardcover ISBN: 089381525X
Paperback ISBN: 0893815500Sebastiao Salgado
Terra : Struggle of the Landless
Jose Saramango (wstęp)
Phaidon Press;
10.07" x 13.28", 144 strony
Hardcover ISBN: 0714836362
Paperback ISBN: 0714837008
Sebastiao Salgado
An Uncertain Grace
Essays by Eduardo Galeano and Fred Ritchin
Plon podróży Salgado do najbiedniejszych wiosek w Andach, do bieda-szybów górniczych w brazylijskiej dżungli, do obozów uchodźców w Etiopii, Czdzie i Mali...
11 x 12 3/4", 154 strony, 129 fotografii (duotony)
Aperture Book; 1992
ISBN: 0893814601
Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com