Nowogrodek 1998

 

 

[ S ]Ą NA ZIEMI miejsca mityczne. Mityczne, bo działy się tam ważne wydarzenia, bo żyli tam znani ludzie. Mityczne, bo takimi się stały w naszej wyobraźni. Mityczne także, bo odległe w czasie. To Czas przerobił je w Mit.

Takim miejscem dla wielu Polaków jest Nowogródek.

Ale odwiedzanie miejsc mitycznych może być niebezpieczne. Bo w tych miejscach nikt i nic, poza naszą wyobraźnią, na nas nie czeka. Najwyżej może nas czekać rozczarowanie. Czas, który chcemy pokonać w odwrotnym kierunku, może nas wciągnąć jak w wir, z którego już nie powrócimy do rzeczywistości, którą znaliśmy przedtem, tylko pozostaniemy gdzieś pomiędzy...

Zawsze, gdy znajdę się w jakimś nowym pomieszczeniu ciągnie mnie (odczuwam to uczucie fizycznie) do okna, czy okien - zobaczyć co z nich widać. Tak było też w hotelu w Nowogródku, rankiem 16 września 1998 roku. Pogoda była szara, widać było fragment kościoła Dominikanów, obok którego, kiedyś, była szkoła, do której chodził Mickiewicz, gdy był dzieckiem. Ale pierwszy plan, to był Nowogródek dzisiejszy, Nowogródek od tyłu, zaplecza Nowogródka, do których nie dotarli architekci, którzy odnowili główny plac i muzeum Mickiewicza.

 

Zrobiłem dwa zdjęcia. Sądziłem, że pionowe, z tym drzewem, które przebija się z tego podwórka do światła, będzie lepsze. A teraz nie mogę się zdecydować. Wydaje mi się, że jest ono gorzej zakomponowane niż zdjęcie poziome.

Z drugiej strony - oba te zdjęcia są takie smutne... Czy to skutek zderzenia Mitu z rzeczywistością, czy to smutek Nowogródka, czy to smutek, który jest we mnie, czy to pogoda ?


 

Za to pejzaż wokół ruin nowogródzkiego zamku jest niewymownie piękny. Nie jestem pewien, czy udało mi się to przekazać na zdjęciu. Ale, gdy tam byłem, wydał mi się ten pejzaż piękny jak Mit i mityczny stał się nawet ten chłopiec zbierający puste butelki (ledwo go widać, blisko prawego brzegu zdjęcia, na prawo od kościoła farnego, w którym został ochrzczony Adam Mickiewicz)...

 

Tekst i zdjecia: © Mariusz Hermanowicz

Poprzednie "Trans-misje":

 

Zobacz:


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com