World Press Photo - 41st Edition

 

 

Nagrody World Press Photo


WORLD PRESS PHOTO - Zdjęcie Roku
Hocine (Alegieria): Kobieta rozpaczająca po masakrze w Bentalha 23 września 1997 roku.

 

 

Fundacja World Press Photo działa od 1955 roku. Rok rocznie organizuje konkurs, w którym oprócz głównej nagrody World Press Photo przyznawane są wyróżnienia za pojedyncze fotografie a także reportaże, oceniane w dziewięciu kategoriach : wiadomości lokalne, wiadomości agencyjne, ludzie i wydarzenia, sport, nauka i technika, sztuka, natura i środowisko, portret oraz życie codzienne.

Najciekawsze zdjęcia wchodzą w skład wystawy, która pokazywana jest w przeszło 30 krajach. Publikowane są one rownież w obszernym roczniku World Press Photo, będącym jednocześnie katalogiem wystawy.

 

Wystawa w Warszawie

W warszawskiej Zachęcie otwarta jest (od 14.XII.98) wystawa fotografii World Press Photo '98. Ponad dwieście prac wybranych z trzydziestu sześciu tysięcy przypomina wydarzenia ubiegłego roku na świecie. Tytułem "Zdjęcie Roku" jury uhonorowało pracę algierskiego autora o pseudonimie Hocine. Fotografia rzedstawia rozpaczającą matkę, która utraciła rodzinę podczas masakry w Bentalha w Algerii.

Fot. Maciej Skawiński (Rzeczpospolita)


Na konkurs do Amsterdamu wysłało swe zdjęcia 58 polskich fotografów - III nagrodę za pamiętny fotoreportaż o dramacie powodzian pozbawionych wszystkiego przez żywioł otrzymał Maciej Skawiński.

- Fotografowanie to moja praca. Oczywiście bardzo cieszę się z nagrody, to moje największe osiągnięcie zawodowe. Potwierdza, że dobrze robię to, co robię - mówi fotoreporter "Rzeczpospolitej".

Ekspozycję w Zachęcie można zwiedzać do 10 stycznia. Później wystawę będą mogli obejrzeć mieszkańcy Poznania Katowic i Krakowa.

(na podstawie relacji własnej oraz artykułu Jerzego Wójcika w "Rzeczpospolitej" z dn. 14 grudnia '98.)

 

 

Wystawa w "Zachęcie": laureat WPP - Maciej Skawiński na tle nagrodzonego fotoreportażu. Fot. Robert Kowalewski/GW

 

World press Photo - wystawa w "Zachęcie". Fot. R Kowalewski/GW

 

World press Photo - wystawa w "Zachęcie". Fot. R Kowalewski/GW

 


Adresy
Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com