EUROPEAN PHOTOGRAPHY
Art. Magazine. Number 68
cena: 16 Eur/ 30 DM/ 20 USD
ISSN 0172-7028

 

 

Go Europe !

 

EUROPEAN PHOTOGRAPHY Art. Magazine. Number 68 (na okładce zdjęcie: Georgi Bogdanov & Boris Missirkov, ID 2000. Girls, 1999)

NAJNOWSZY 68 numer EUROPEAN PHOTOGRAPHY jest - podobnie jak w przypadku ostatniego numeru fińskiej Musta Taide - katalogiem wystawy. Wystawa ta została zatytułowana "goEurope: the kaleidoscopic eye" i zrealizowana w ubiegłym miesiącu (luty 2001) w Muzeum Fotografii w Brunszwiku w Niemczech.

Kuratorzy, dyrektorzy muzeów, krytycy z trzydziestu kilku krajów Europy nominowali po jednym artyście.

W ten sposób powstała prezentacja przedstawiająca aktualny obraz fotografii europejskiej. Organizatorzy nie stawiali żadnych specjalnych kryteriów, chodziło tylk o to, by na wystawie znalazły się prace artystów średniego pokolenia, ale takich, którzy już mają na swoim koncie jakiś dokonania w zakresie fotografii artystycznej.

I rzeczywiście: oprócz znanych już szerzej Andrieja Czieżyna z Rosji i Ivana Pinkavy z Czech w wystawie udział wzięli artyści mniej znani, co nie znaczy że ich prace były pozbawione wartości - zarówno warsztatowych jak i koncepcyjnych. Widać to wyraźnie z publikacji EUROPAEN PHOTOGRAPHY. Inscenizowane barwne zdjęcia Arsena Savadova z Ukrainy, Mikkela McAlindena z Norwegii, Saskii Janssen & George Kormitta z Holandii kontrastują z nastrojowymi paradokumentalnymi zdjęciami, Andrasa Bozso z Węgier, Tomasa Huntera z Wielkiej Brytanii czy Yiannisa Konstantinou z Grecji. Inną wyodrębniającą kategorią są zdjęcia portretowe (zdjęcia dzieci Bernharda Prinza z Niemiec), ekspresyjne autoportrety Marka Raidperre z Estonii, nastrojowe "ciemne" portrety wspomnianego już Ivana Pinkavy z Czech.


Ivan Pinkava (Czechy): "Advocatus Diaboli", 1999. Wystawa "goEurope: the kaleidoscopic eye" 

Na tym tle refleksyjne, symboliczne zdjęcia Sławomira Kubali nie mają chyba żadnego odniesienia w pracach innych twórców i stanowią dosyć oryginalną propozycję.

Wystawa "goEurope..." będzie prawdopodobnie podróżować po Europie, ale nie jest jeszcze pewne, czy trafi również do Polski, tym bardziej więc warto zapoznać z ostatnim numerem EUROPEAN PHOTOGRAPHY, w którym oprócz zdjęć i biogramów wszystkich uczestniczących w wystawie artystów są również zamieszczone ciekawe wypowiedzi krytyków i artystów (nie związanych z wystawą) na temat fotografii europejskiej.

M.G.

 

Sławomir Kubala - "Autoportret z matka", 2000. Wystawa "goEurope: the kaleidoscopic eye"


 

 

Zobacz też:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2023 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2023 Zeta-Media Inc.

 

29 - 03 - 01