"Intifada" Piotra Janowskiego - Zdjęciem Roku

 

fot. Piotr Janowski, Gazeta Wyborcza
Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej 2001 - Zdjęcie Roku 2000, I nagroda w kat. "Wydarzenia" - reportaż, nagroda Fujifilm Polska, nagroda Agencji Reuters.

 

Fotografię do reportażu "Intifada" wykonaną przez Piotra Janowskiego z "Gazety Wyborczej" uznano Zdjęciem Roku w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej 2001. Wyniki konkursu ogłoszono w poniedziałek w gmachu "Rzeczypospolitej".

Fotografia Piotra Janowskiego pochodzi z reportażu "Intifada", przedstawiającego walki palestyńsko-izraelskie w strefie Gazy i na zachodnim brzegu Jordanu, które odbywały się jesienią ubiegłego roku. Cały fotoreportaż zdobył również I nagrodę w kategorii Wydarzenia-Fotoreportaż.

Jury pod przewodnictwem Anny Brzezińskiej przyznało nagrody w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie Codzienne, Świat, w Którym Żyjemy, Sport i Kultura. Każdą z kategorii podzielono na dwie podkategorie: fotoreportaże i zdjęcia pojedyncze.

Za zdjęcie pojedyncze w kategorii Wydarzenia nagrodzono Adama Chełstowskiego z Agencji Forum, który sfotografował likwidację blokady pielęgniarek na Trasie Łazienkowskiej.

W kategorii Ludzie główne nagrody zdobyli: Jerzy Gumowski z "Gazety Wyborczej", który zgłosił do konkursu fotoreportaż "XIV Dalajlama z wizytą w Polsce", a także Michał Sadowski z "Rzeczpospolitej", którego uhonorowano za zdjęcie "Pan z bocianem", przedstawiające rzeźbiarza bocianów, Zygmunta Dudka.

W kategorii Życie Codzienne za najlepszy fotoreportaż uznano "Lekcję anatomii" Andrzeja Wiktora z "Rzeczpospolitej", przedstawiający zajęcia I roku Akademii Medycznej w Warszawie; w tej samej kategorii za zdjęcie pojedyncze nagrodzono jedną z fotografii z cyklu "Chasydzi" Leszka Pilichowskiego z "Gazety Wyborczej".

W kategorii Świat, w którym żyjemy za najlepszy fotoreportaż uznano cykl zdjęć Konrada Pustoła, wolnego strzelca, który przedstawił fotoreportaż "Sanna" o życiu rodziny osadników w Bieszczadach. Również wolny strzelec, Andrzej Górski, otrzymał nagrodę w tej kategorii za zdjęcie pojedyncze - fotografię z reportażu "Siemianówka", opowiadającego o ratowaniu zbiornika wodnego na Narwi.

Przyznano także nagrody w kategorii Sport. Otrzymali je: Norbert Gajlewicz z Agencji Forum, za fotoreportaż "Aikido", oraz Piotr Bławicki z "Super Expressu", za zdjęcie z reportażu "Bramki i parady".

W kategorii Kultura nagrody przypadły: Arturowi Pawłowskiemu z Agencji Reporter, za reportaż "Klasycy XX wieku", oraz Annie Włoch z "Gazety Wyborczej" za fotografię Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Nagrodzeni fotoreporterzy reprezentują przede wszystkim dwa największe polskie dzienniki - "Gazetę Wyborczą" i "Rzeczpospolitą". Sporo nagród przypadło także przedstawicielom Agencji Forum, fotoreporterom z "Super Expressu" i wolnym strzelcom. Wśród nagrodzonych są także przedstawiciele Agencji Reporter, Bilderberg i Reuters, "Gazety Warmii i Mazur" oraz jeden amator - Rafał Milach autor reportażu "Rybacy", wykonanego na stawach rybnych w Oświęcimiu.

Wszystkie nagrodzone zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie pokonkursowej, która zostanie otwarta 7 czerwca w Starej Galerii ZPAF w Warszawie.

PAP

 

fot. Konrad Pustoła, wolny strzelec
Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej 2001 - I Nagroda w kat. "Świat, w Którym Żyjemy" - reportaż

 

 

fot. Norbert Gajlewicz, Agencja FORUM
Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej 2001 - I nagroda w kat. "Sport" - reportaż

 

 

fot. Piotr Bławicki, Super Express
Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej 2001 - I Nagroda w kategorii "Sport" - zdjęcie pojedyncze.

 

 

fot. Anna Włoch, Gazeta Wyborcza
Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej 2001 - I nagroda w kat. "Kultura" - zdjęcie pojedyncze, Nagroda Telekomunikacji Polskiej

 

 

Poprzednio w fotoTAPECIE:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.

 

29 - 03 - 01