Łódź Kaliska
"TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM"
premierowy pokaz zdjęć i performance
2 sierpnia 2001r., godz. 18.00
Fotografie z tego cyklu są prezentowane do niedzieli 5 sierpnia
Mała Galeria ZPAF-CSW
pl. Zamkowy 8, 00 277 Warszawa
.............................
Pokaz filmu Łodzi Kaliskiej pt. "BUTY"
(po raz pierwszy w Warszawie)
3 sierpnia 2001., godz. 19.00
Sala KINO.LAB CSW - Zamek Ujazdowski
Al. Ujazdowskie 6, 00 461 Warszawa

 

 

Łódź Kaliska - Andrzej Świetlik: "Żeby się darzyło i zdrowie było"
"Tramwaj zwany pożądaniem", 2001

 

 

 


Łódź Kaliska w Warszawie

W czwartek 2 sierpnia w Małej Galerii ZPAF/CSW zaprezentuje się legendarna grupa artystyczna Łódź Kaliska.

"Tramwaj zwany pożądaniem" to zachęcający tytuł wernisażu, który rozpocznie się dziś (2 sierpnia) o godz. 18 w Małej Galerii ZPAF/CSW przy pl. Zamkowym 8. Członkowie grupy artystycznej Łódź Kaliska w składzie: Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik i Andrzej Wielogórski zaprezentują trzy serie najnowszych zdjęć i - co najważniejsze - performance będący wynikiem castingu, jaki grupa przeprowadziła ostatnio w pubie Łódź Kaliska w Łodzi. "Kaliscy" jak zwykle nie chcą zdradzić, czym zaskoczą widzów, ale zapraszają na wystawę wszystkich miłośników sztuki niekonwencjonalnej.
Jako tło akcji posłużą trzy serie prac fotograficznych. Zdjęcia przedstawiają przypadkowe historie z życia. Występują na nich kobiety o poruszonych nierozpoznawalnych twarzach pośród rytmu krzeseł. To przypadkowe kobiety jadące tramwajem, bez tożsamości. Reprezentują one wielość cech i różnorodność charakterów. Niekiedy przybierają wyzywające pozy.

- Marzeniem każdego mężczyzny jest wsiąść do tramwaju pełnego takich kobiet - mówi Marek Janiak. - To symbol wieloobrazowości miłości. Najważniejsze jest to, że jest to niekończąca się opowieść.

Wprawdzie tytuł wystawy pokrywa się z tytułem sztuki teatralnej Tennessee Williamsa, ale zdaniem Marka Janiaka zbieżność ta jest zupełnie przypadkowa. - Wszystko dzieje się samo, nikt się na nic nie umawia. Świetlik wszystko dokumentuje na zdjęciach i filmach. Każdy coś wnosi do grupy. Ja czasem lubię coś rozpieprzyć, a Kwiecień robi coś konstruktywnego.
Następnego dnia - w piątek 3 sierpnia o godz. 19 w Sali Kino/Audytorium CSW członkowie grupy zaprezentują po raz pierwszy w Warszawie swój ostatni pełnometrażowy film pt. "Buty", który nakręcili w zeszłym roku w okolicach Teofilowa.

Grupa powstała we wrześniu 1979 r. w Darłowie. Piątka łodzian przyjechała nad morze na spóźnione wakacje. Tutaj zrobili pierwszy happening. Są prowokatorami i anarchistami, sztukę traktują ironicznie, bawią się nią. Zawsze wciągają publiczność do swoich akcji. Tworzą filmy, inscenizują własne wersje znanych obrazów i uwieczniają je na zdjęciach. Utrwalili w ten sposób m.in.: "Ostatnią wieczerzę", "Siostry", "Wolność wiodącą lud na barykady", "Śniadanie na trawie" i "Bitwę pod Grunwaldem". Mają na swoim koncie mnóstwo akcji i prowokacji wernisażowych, jak "Wyjdź z honorem" czy "Upadek zupełny". Grupa prowadzi także własny pub przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi.

Agata Prasnowska, Łódź, aka
Gazeta Stoleczna, 2.VIII.2001

 

Mała Galeria ZPAF/CSW, 2 sierpnia 2001: pokaz Łodzi Kaliskiej "Tramwaj zwany pożądaniem". Fot. Arek Ścichocki/GW

 

 


Łódź Kaliska w Małej Galerii ZPAF-CSW

Była tajemnica, napięcie, tłumy przyjaciół i sympatyków i gołe babki o obfitych kształtach - jak zwykle na wystąpieniach Łodzi Kaliskiej. Wczoraj wieczorem przed Małą Galerią ZPAF-CSW tłum gęstniał. Minęła godz. 18, kiedy wernisaż miał się rozpocząć, a galeria wciąż była zamknięta. Przypadkowi przechodnie, widząc dziesiątki ludzi, spekulowali, kto sławny bierze ślub (obok znajduje się Pałac Ślubów).

Mało kto zauważył przejazd dużej taksówki z nagimi paniami wewnątrz. Auto zatrzymało się na chwilę, pojechało dalej, wróciło, a wszyscy niewzruszeni wciąż stali i czekali na otwarcie drzwi galerii. Kiedy wreszcie Marek Grygiel przekręcił klucz w zamku, tłum wepchnął się gęsto do środka i kontemplował najnowsze czarno-białe fotografie Łodzi Kaliskiej przedstawiające kobiety w wyzywających pozach, o poruszonych nierozpoznawalnych twarzach, pośród rytmu krzeseł. Cały projekt "kaliscy" zatytułowali "Tramwaj zwany pożądaniem". - Marzeniem każdego mężczyzny jest wsiąść do tramwaju pełnego takich kobiet - mówi Marek Janiak. - To symbol wieloobrazowości miłości.

Dziś (3 sierpnia) o godz. 19 w Sali Kino/Audytorium CSW członkowie grupy zaprezentują po raz pierwszy w Warszawie swój ostatni pełnometrażowy film pt. "Buty".

aka
Gazeta Stoleczna, 3.VIII.2001

 

Zobacz też:

 

W fotoTAPECIE poprzednio:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.

 

04 - 08 - 01