Józef Robakowski - „Obrazy energetyczne”
Galeria Promocyjna
Rynek Starego Miasta 2
00-272 Warszawa
wystawa czynna do 5 stycznia 2003

Exit Nowa Sztuka w Polsce/New Art. In Poland
Kwartalnik Quartely No. 4 (52) 2002
Wydawca: Fundacja EXIT
PL ISSN 0867-0625
Cena 10 zł

 

EXIT - wystawa, nagroda dla Robakowskiego


11 grudnia w Galerii Promocyjnej na Rynku Starego Miasta w Warszawie otwarto wystawę Józefa Robakowskiego pt. „Obrazy Energetyczne”. Prowadzący galerię i jednocześnie redaktor naczelny pisma EXIT Jacek Werbanowski podczas wernisażu w obecności artysty zakomunikował o przyznaniu mu dorocznej nagrody pisma.

Józef Robakowski to jeden z najważniejszych polskich artystów współczesnych, historyk sztuki, autor filmów, fotografii, video, instalacji, obiektów, projektów konceptualnych oraz inicjator wielu zdarzeń i multimedialnych akcji artystycznych. (...) Współzałożyciel grup artystycznych, podejmujacych eksperymentalne działania...

To fragment z krótkiego rysu biograficznego przy okazji publikacji w najnowszym EXICIE wprowadzającego artykułu samego laureata pt. „Operacja na realności”.

W tekście tym powstałym w 1999 roku Józef Robakowski zawarł swoje przemyślenia głównie odnośnie fotografii już na początku stwierdzając że „Utrata wiarygodności obrazu fotograficznego jest już dzisiaj faktem oczywistym”. Dalej opisuje zmagania i podważenie „autorytetu realności obrazu fotograficznego”. To właśnie próba obalenia tego autorytetu pojawiła się u początków powołania przez młodzież studencką na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu grup artystycznych „Pętla” „Oko” „Zero-61” „Rytm”.

Fotografia była właściwie obecna w twórczości Robakowskiego przez cały czas. Nie bez powodu jest jednym z artystów, którzy mieli najwięcej indywidualnych pokazów w 25 letniej historii Małej Galerii w Warszawie - ostatnio w lutym 2002 r.

Na obecnej wystawie w Galerii Promocyjnej obok częściowo znanych już realizacji z serii „Gabinet kątów energetycznych” i „Termografii” prezentuje niedawno wykonane prace fotograficzne z cyklu „Fotografie Astralne”.

mg

 


 

 

Poprzednio w fotoTAPECIE m.in.:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.

 

12 - 12 - 02