Mala Galeria (logo)

Mała Galeria ZPAF-CSW
Plac Zamkowy 8, Warszawa
5-29 października 2004 r.
Otwarcie, wtorek 5.X., godz. 18.00

 

 

georgia Krawiec
PAŁAC – moja miłość


georgia Krawiec, z cyklu PAŁAC – moja miłość
wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, październik 2004 r.
Click for
ENGLISH VERSION
of this pageGEORGIA KRAWIEC jest wyznawcą antyrzeczywistości. Fotografia jest dla niej zabawą, zabawą symboliką, formą, zabawą światłem a w projekcie PAŁAC – moja miłość także kolorem.

Motyw jest złudnie prosty: stworzony na nowo – ósmego dnia – samotny kolos. georgia Krawiec stwarza przez eliminację (otaczającej PAŁAC rzeczywistości), wykluczając wszelką hałaśliwą codzienność; stwarza przez rozmnożenie nieładu, przywołującego halucynogenne doznania; stwarza przez podniesienie tańczących wież ponad przyziemny kontekst. Kiedy to – w świecie realnym – ludzie zajmują odpowiedzialne miejsce między Ziemią a Niebem, w tym nihilistycznym chaosie spełnia ich zadania PAŁAC - jako kompozycja abstrakcji z ucieleśnioną alchemią.

Portrety PAŁACU powstały podczas dziewięciu nocnych zbliżeń. Utajone twarze tego tak ambiwalentnego olbrzyma uchwyciły aparaty otworkowe, amechaniczne bezsoczewkowe konstrukcje, w których falom światła nic nie zagradzało drogi. Fotomontaż i przeobrażenie czarno-białego obrazu w fikcyjnie wielokolorowy odrzeczywistniło PAŁAC i dodało mu mistyczne oblicza: raz agresywno groźne, raz żałobne, raz ciepłe, dziecinnie bajkowe.

Oglądając projekt rozumiem oświadczyny georgii Krawiec – PAŁAC jest bezsprzecznie polem magnetycznym, transcendentalnym obiektem, napełnionym zaczarowaną siłą życia, nawet tam gdzie realne życie pozornie nie istnieje. PAŁAC jest arealną sferą, planetą samowystarczalną, państwem w państwie, tkanką o własnym pulsie, której poszczególne organy działają wspólnie jako organizm. PAŁAC – z niczego, rodzący się fantastyczny konstrukt.

Marek Droste
(z katalogu wystawy)georgia Krawiec, z cyklu PAŁAC – moja miłość
wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, październik 2004 r.

georgia Krawiec ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Siegen / Niemcy; pracuje jako niezależny artysta fotograf; jest wykładowcą technik eksperymentalnych i szlachetnych; publikuje i wystawia swoje zdjęcia od 1994 w Polsce i w Niemczech; zajmuje się różnymi technikami analogowej manipulacji obrazu, fotomontażem i fotografią otworkową.georgia Krawiec, z cyklu PAŁAC – moja miłość
wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, październik 2004 r.

Prace projektu „PAŁAC – moja miłość” powstały w latach 2003 & 2004. Są to (analogowe) fotomontaże otworkowe, tonowane w tonerach własnych receptur, kolorystycznie niepowtarzalne, wykonane na papierze bromosrebrowym, w nakładzie 1/1 (unikatowe).georgia Krawiec, z cyklu PAŁAC – moja miłość
wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, październik 2004 r.

 

W FOTOTAPECIE także:


Mała Galeria ZPAF-CSW, 5 października 2004 r.: otwarcie wystawy Georgii Krawiec. Foto: M. Grygiel

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.