Mala Galeria (logo)

Mała Galeria ZPAF-CSW
Plac Zamkowy 8, Warszawa
8 czerwca - 9 lipca 2004 r.

 

 

Marek Poźniak i Przemysław Zajfert:
Camera Obscura Berlin - Stuttgart


Marek Poźniak i Przemysław Zajfert: Camera Obscura Berlin - Stuttgart,
wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, czerwiec-lipiec 2004 r.
Click for
ENGLISH VERSION
of this pagePROJEKT fotograficzny Marka Poźniaka i Przemka Zajferta Camera Obscura oparty jest o coraz bardziej rozpowszechniającą się prostą zasadę fotografii otworkowej mającej źródła w początkach fotografii.

Skonstruowany przy pomocy pudełka po papierach fotograficznych "aparat" z odpowiednio nawierconymi otworkami i umieszczoną wewnątrz błoną Zajfert naświetla odkrywając jeden z otworków w Stuttgarcie i przesyła pocztą do Berlina, gdzie Poźniak z kolei doświetla błonę po raz drugi przez umieszczony obok otworek. Tak otrzymany obraz jest powiększony na papierze fotograficznym i stanowi wspólny zapis. Motywy utrwalane przez autorów dotyczą ich samych i otoczenia w jakim przebywają. Toteż na zdjęciach - mimo tego że powstały bez użycia tradycyjnej kamery z obiektywem - pojawiają się zarówno autoportrety jak i fragmenty obu miast, w których mieszkają. Nie trudno stwierdzić, że otrzymane w taki sposób obrazy są swoistą impresją, a nie realistycznym wyostrzonym zapisem dokumentalnym. Mają w sobie coś z klimatu snu i tajemnicy, mimo że wykonane współcześnie, narzucają aurę przeszłości spychając na bok informacyjno-dokumentalne znaczenia jakie przypisuje się zwykle fotografii. I na dodatek są czymś w rodzaju artystycznego dialogu, zabawy nawet, której rezultaty są czasami zupełnie nieoczekiwane.

Ten moment końcowego zaskoczenia - bo wykonując zdjęcia autorzy nie wiedzą co każdy z nich robi - dodatkowo wzmacnia oddziaływanie poszczególnych fotografii. Tworzy się w ten sposób rodzaj wspólnej gry, której głównym bohaterem jest Światło wzmagające plastyczną głębię poszczególnych fotografii i podkreślające ich bogatą, wielowątkową strukturę.

Prace Marka Poźniaka i Przemka Zajferta jeszcze raz dowodzą tego, że fotografia daje możliwości, o których w dobie przyspieszonego rozwoju technologii utrwalania obrazu trochę zapomnieliśmy. Camera Obscura - światłoszczelne pudełko - cóż bardziej prostego...

Marek Grygiel
Warszawa, 17 maja 2004.

Marek Poźniak i Przemysław Zajfert: Camera Obscura Berlin - Stuttgart,
wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, czerwiec-lipiec 2004 r.

 


Marek Poźniak i Przemysław Zajfert: Camera Obscura Berlin - Stuttgart,
wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, czerwiec-lipiec 2004 r.

 

Zobacz też:

 

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 

W FOTOTAPECIE także:


Marek Poźniak w Małej Galerii ZPAF-CSW, 8 czerwca 2004 r. Fot. M. Grygiel

Goście wernisażu w Małej Galerii ZPAF-CSW, 8 czerwca 2004 r. Fot. M. Grygiel

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.