Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Tarnow, Rynek 20-21
18 czerwca - 31 lipca 2004 r.

Współorganizatorzy:
Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie
Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie

 

 


Wystawa fotografii Tadeusza Rolke p.t. "Tu byliśmy" w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, czerwiec-lipiec 2004 r. Fot. M. Grygiel.

Wystawa Tadeusza Rolke w Tarnowie

 

W ramach obchodów Dni Pamięci Żydów Galicyjskich w Muzeum Okręgowym w Tarnowie otwarto 17 czerwca wystawę Tadeusza Rolke „Tu byliśmy – Chasydzi”. Jest to nieco pomniejszona wersja wystawy, która premierę miała w ubiegłym roku w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie a potem prezentowana w Muzeum Narodowym – Oddział Żydowski w Bratysławie oraz na Festiwalu Kultury Polskiej w Die we Francji.

Tarnów do czasów II wojny światowej był dużym skupiskiem ludności żydowskiej, istniało tutaj bardzo bogate życie kulturalne i duchowe Żydów galicyjskich. Wszystko skończyło się wraz z holokaustem. Jednak pamięć o Żydach ich historii i kulturze trwa do dzisiaj. Szereg inicjatyw kulturalnych zarówno w Tarnowie, Bobowej – miejsca znanej dynastii chasydzkiej, uroczystość upamiętnienia kaźni Żydów tarnowskich w Buczynie w Zbilitowskiej Górze, mający już ogromną sławę i dorobek festiwal Kultury Żydowskiej na Krakowskim Kazimierzu wszystko to sprawia, że można mówić o renesansie kultury Żydowskiej w Polsce.

Wystawa Tadeusza Rolke, która przywraca symboliczną pamięć o chasydach została wyeksponowana w zabytkowych gotyckich piwnicach Muzeum w centrum tarnowskiego Starego Miasta.

Po otwarciu, na Placu Rybnym pod Bimą, pozostałością synagogi, odbył się koncert Simchy Kellera z Łodzi, głównego kantora Zarządu Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

Wystawa czynna będzie do 31 lipca br.

mg

 


Wystawa fotografii Tadeusza Rolke p.t. "Tu byliśmy" w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, czerwiec-lipiec 2004 r. Fot. M. Grygiel.

Poprzednio w FOTOTAPECIE m.in.:

 

Zobacz też:


Tadeusz Rolke na tle swej wystawy p.t. "Tu byliśmy" w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Fot. M. Grygiel.

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.