Lee Friedlander - laureatem 2005 Hasselblad Foundation International Award in Photography


Nude, 1980. © Lee Friedlander
The Hasselblad Foundation International Award in Photography

WCZORAJ tj. 8 marca 2005 roku Fundacja Hasselblada przyznała swoją doroczną prestiżową nagrodę amerykańskiemu fotografowi Lee Friedlanderowi.

Nagroda ta przyznawana przez słynną szwedzką Fundacje od 1980 roku cieszy się ogromnym uznaniem w świecie. Nie chodzi tylko o jej wartość finansową – pół miliona szwedzkich koron – ale także o rangę jaka sobie zyskała. Jej laureatami zostali do tej pory m.in. Henri Cartier-Bresson, Ansel Adams, Manuel Alvarez Bravo, Robert Frank, Sebastiao Salgado, Irning Penn, Richard Avedon a ostatnio Bernd i Hilla Becher. Są więc to twórcy którzy tworzyli i tworzą historię fotografii.

 


Lee Lee Friedlander (Hasselblad Foundation press release)

Lee Friedlander to jeden z najbardziej uznanych i wpływowych fotografów ostatnich lat. Jego prace odznaczają się znakomitą techniką, jest mistrzem zapisu codzienności w najzwyklejszym banalnym jej wymiarze. Doskonale czuje rytm i pulsacje wielkich ośrodków miejskich, stworzył coś co można określić jako „socjologiczny krajobraz” w fotografii współczesnej. Jego twórczość to silny ładunek dokumentalnej obserwacji, a estetyka jego prac najwierniej oddaje istotę tego co w fotografii jest cenione najbardziej: autentyczności przekazu.

Był wybranym przez Johna Szarkowskiego obok Garry Winogranda i Diane Arbus uczestnikiem bardzo ważnej wystawy pt. „Nowe dokumenty” prezentowanej w Museum of Modern Art. w Nowym Jorku w 1967 roku.

Zajmuje niezwykle ważną pozycję w fotografii amerykańskiej, szczególnie w odniesieniu do lat 50. i 60. kiedy to fotografia stała się środkiem krytycznego oglądu społeczeństwa konsumpcyjnego jakie zaczęło wtedy powstawać w USA. Friedlander rozwinął wtedy swój bardzo indywidualny styl, łatwy dla oka, szybko rozpoznawalny. Jego fotografia znalazła wielu naśladowców, a liczna grupa uznanych twórców nie zaprzecza inspiracjom jakich doznała obcując z jego pracami i metoda twórczą.


DeDe and Billie Pierce, New Orleans, 1962. © Lee Friedlander
The Hasselblad Foundation International Award in Photography

Galax, Virginia, 1962. © Lee Friedlander
The Hasselblad Foundation International Award in Photography

Canton, Ohio, 1980. © Lee Friedlander
The Hasselblad Foundation International Award in Photography

Self portrait, Route 9W, New York, 1969. © Lee Friedlander
The Hasselblad Foundation International Award in Photography

LEE (NORMAN) FRIEDLANDER urodził się w Aberdeen, w stanie Waszyngton 14 lipca 1934 roku. Zaczął fotografować w 1948 roku, w wieku 14 lat. Studiował fotografię w Art Center School w Los Angeles od 1953 do 1955 roku otrzymując prywatne stypendium od artysty Edwarda Kaminskiego, który następnie poradził mu kontynuację kariery w Nowym Jorku. Gdy tam się znalazł, Friedlander wszedł w krąg takich twórców jak Walker Evans, Garry Winogrand, Robert Frank. Pracował dla pism Esquire, Sports Illustrated, Holiday, Mc Call’s, Collier’s i Art In America. Często fotografował muzyków jazzowych pośród których ma wielu przyjaciół.

Otrzymał wiele znaczących nagród, wyróżnień i stypendiów m.in. Guggenheim Fellowships w 1960, 62, 77, medal miasta Paryża w 1981.

Muzeum of Modern Art W Nowym Jorku przygotowuje obecnie wielką wystawę retrospektywną artysty, która będzie prezentowana latem 2005 roku.

M.G.


Mount Rushmore, South Dakota, 1969. © Lee Friedlander
The Hasselblad Foundation International Award in Photography

Father Duffy. Time's Square, New York City, 1974. © Lee Friedlander
The Hasselblad Foundation International Award in Photography

 

 

Poprzednio w FOTOTAPECIE m.in.:

Zobacz też:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.