Galeria 2b+r, Bukowińska 22a, Warszawa 
(budynek „Przyorle”, najbliższe metro: Wilanowska) 
lobby, galeria czynna całą dobę
15 grudnia 2012 – 31 stycznia 2013 r.

 

 

Malwina de Bradé - Tropy

Cykl fotografii Malwiny de Bradé „Tropy” prowadzi przez mgłę. Rodzajem wskazówek, lub właśnie tytułowych tropów, są oczy, czasami zasłonięte wyżłobioną dłonią, to młodzieńczą o zbyt długim, jak to u nastolatków, paznokciu lub sztucznymi rzęsami. Usta, otwarte w krzyku, w grymasie, ładnie wykrojone lub zamazane. Niektóre wręcz przerażają. Te portrety rozmyte, bez rys, tu trop można zgubić. Są to zdjęcia poruszające, z ciekawym światłem, fotografie, obok których nie przejdzie się obojętnie. Dla mnie to nie tylko tropy, to fotogramy-haki.

Rafał Czachorowski

To bardzo wciągające zobaczyć najnowsze prace fotograficzne Malwiny de Bradé, której twórczość nieustannie rozwija się na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat i która mimo tego, że pozostaje wierna swoim klimatom, zaskakuje w kolejnym projekcie czymś nowym.

Nie trzeba specjalnie tropić jej pomysłów i szukać specjalnych nowych odniesień. Wydaje się, że zawsze instresowała ją ukryta warstwa wieloznaczności, jaką daje fotografia, tej niedosłowności i tajemnicy. Nawet jeśli dotyczy to portretu, czyli kategorii w której - jak można sądzić – powiedziano już wszystko. Malwina jednakże stara się wyrazić ludzkie twarze (lub ich fragmenty) swoim własnym językiem, nieco przewrotnym, i nieoczywistym, ale i nie pozbawionym swoistego humoru. Chyba nie ma w tych zdjęciach grozy, jest raczej rodzaj zaszyfrowanej gry i zabawy. To powoduje, że tak chętnie oglądamy te „podkręcone” emocjami przez autorkę przewrotne portrety. Wszystko to zawarte w bardzo zdyscyplinowanej formie kwadratu, który zdominował jej prace od udziału w wystawie „Czas zapamiętany” w Centrum Sztuki Wspólczesnej przed kilku laty.

Marek Grygiel

Malwina de Bradé  jest absolwentką ASP w Warszawie. Jest fotografem, grafikiem, ilustratorem. Maluje. Wystawiała w kultowej Małej Galerii. Prezentowała tam dwa cykle, jeden z pierwszych w Polsce cykl w stylu camp: „Niedzielni dandysi” w 1997 r. Oraz „Bi-cykl” w 2003 r. Należy do międzynarodowej grupy fotograficznej „Szare Dni”. Brała udział w wielu wystawach. W galerii 2b+r prezentowała dwa cykle: MIKRO-ŚWIATY w 2008 r. I HOLGA MON AMOUR w 2010 r. 

 

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 

Zobacz też:

 

 

Wernisaż w Galerii 2b+r

Fot. Krzysztof Bradé

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.