Zdjęcie Roku 2012-go

Pochówek w Gazie (Gaza City, Palestinian Territories)
World Press Photo of the Year 2012 by Paul Hansen.
Dwuletni Suhaib Hijazi i jego starszy brat, Muhammad, zginęli gdy ich dom został zburzony przez izraelską rakietę.

Jak co roku, rozstrzygnięcie konkursu World Press Photo jest wydarzeniem szeroko komentowanym w mediach. Ponad pięć tysięcy sześćset uczestniczących autorów ze 124 krajów, ponad 100 tysięcy nadesłanych zdjęć - to daje pogląd na ogrom pracy jaka była przed międzynarodowym Jury, w którym znaleźli się m.in. Santiago Lyon, dyrektor Działu Fotografii w Associated Press, Anne Wilkes Tucker kurator fotografii w Muzeum Sztuk Pięknych w Houston czy znana fotoreporterka Anja Niedringhaus.

Jury nie miało łatwego zadania, ale nagrodzone zdjęcia jak zwykle w tym konkursie składają się na mocny zestaw, który jako wystawa firmowana przez Fundacje World Press Photo będzie podróżować po całym świecie .

Tytuł zdjęcia roku zdobyła fotografia wykonana w listopadzie ubiegłego roku w palestyńskiej Gazie. Dramatyczna scena z pogrzebu dwóch małych chłopców którzy zginęli podczas ataku wojsk izraelskich na dom w którym mieszkali z rodzicami. Ich ojciec również zginął. Zdjęcie bardzo wymowne, poruszające i bardzo w istocie reporterskie. Oparte jest na kontraście - ci mężczyźni, zupełnie porażeni i ciała tych biednych dzieci. Poza tym zdjęcie jest bardzo ciasno skadrowane, postacie bardzo dobrze się komponują, a wiadomo, że przecież fotograf nie mógł myśleć o kompozycji obrazu, bo zapewne robił zdjęcie w bardzo dramatycznym i szybkim momencie.

Autorem jest szwedzki fotograf Paul Hansen, od 2000 roku pracujący dla dziennika Dagens Nyheter.

Większość zdjęć w kategoriach „wydarzenia” czy „wiadomości” to zdjęcia z miejsc konfliktów, wojen i wszelkiego rodzaju napięć. To jest cecha pokutująca jeszcze od lat, kiedy fotografia niosła tzw. newsy... teraz telewizja, internet w dużym stopniu to zmieniły.

Wojna domowa w Syrii, napięta sytuacja w Somalii, Sudan, obozy dla uchodźców, demonstracje... to wszystko znajduje obraz w nagrodzonych pracach.

Fausto Podavini, z serii Mirella, 1. nagroda w kategorii "Życie codzienne", World Press Photo 2013.

Na uwagę zasługują zdjęcia które powstały w kategorii „Życie codzienne”... np. znakomity reportaż włoskiego fotografa Fausto Podavani o małżeństwie starszych ludzi w którym 71 letnia Mirella od kilku lat opiekuje się swoim chorym na Alzheimera mężem. Delikatność i miłość, wierność w cierpieniu, współczucie... wszystkie te szlachetne uczucia udało się fotografowi przekazać w tej historii w sposób niezwykle delikatny i prosty.

Kayla - Ilona Szwarc, Poland, Redux Pictures, 3. nagroda w kategorii portretu w konkursie World Press Photo 2013.
American Girl to bardzo popularna seria lalek, które można charakteryzować tak, by wyglądały dokładnie jak ich właścicielki. Na fotografii Kalya z Bostonu pozuje ze swą lalką - sobowtórem pod portretem jej przodków.

Pośród wielu laureatów z wielu krajów trzecie nagrody zdobyły fotografki polskie. Ilona Szwarc, od kilku lat mieszkająca w USA pracująca dla agencji Redux Pitures za zdjęcie wybrane z serii „American Girls”. Bohaterka zdjęcia trzyma swoja lalkę a w tle rodzinne zdjęcie przodków, wszystko w scenerii pokoju z uwydatnionym kaloryferem w swoim bostońskim mieszkaniu. Wydaje się, że oglądając całą serie dowiadujemy się więcej o intencji autorki, która portretując dziewczęta z lalkami do nich upodobnionymi stara się pokazać ich proces dorastania i dojrzewania.

Z kolei Anna Bedyńska, z Gazety Wyborczej, autorka wielu znakomitych serii dla Dużego Formatu czy Wysokich Obcasów została nagrodzona za zdjęcie z serii „White Power”, której bohaterami są osoby nazywane albinosami mające brak pigmentu w skórze z powodów genetycznych.

Autorka podkreśla, że na konkurs zdjęcia wysłała dopiero po raz drugi i dosłownie w ostatniej chwili zupełnie nie spodziewając się żadnego wyróżnienia.

Anna Bedyńska - "Zuzia", 2012, 3. nagroda World Press Photo w kategorii "Portret pozowany". Portretowana Zuzia ze względu na bielactwo jest wrażliwa na światło - szybko reaguje na nie zmianami zapalnymi na skórze. Dziewczyna uczęszcza do specjalnej szkoły dla dzieci słabo widzących i marzy, aby poznać kogoś podobnego do siebie.

Konkurs World Press Photo, mimo corocznej krytyki z powodów epatowania scenami przemocy i gwałtu, ma jednak niesłabnące powodzenie a nagrody w nim uzyskane nobilitują fotografa i zapewniają mu uznanie nie tylko w środowisku fotografów ale także u szerokiego odbiorcy.

MG

 

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 

Zobacz też:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.