Galeria Kordegarda
Warszawa, Krakowskie Przedmieście 15/17
Organizator: Narodowe Centrum Kultury
Współpraca: ZPAF
28.01. – 15.02.2015.
Waldemar Jama: Auschwitz
Fotografowanie obozu zagłady nie jest zamierzeniem łatwym. Do tej pory bardzo wielu fotografów mierzyło się z tym tematem, powstały setki zdjęć, różnych reportaży, publikacji i wydawnictw.
Obecnie prezentowane na wystawie w Kordegardzie zdjęcia zostały wykonane jeszcze w latach 70. Ich autor, Waldemar Jama, z zamiarem fotografowania obozu nosił się od dłuższego czasu. Te zdjęcia są efektem wielu wizyt, podczas których bywało i tak, że nie zostało wykonane ani jedno ujęcie.
Uderzająca jest w tych pracach próba znalezienia jakiegoś wspólnego mianownika w przekazaniu tragedii obrazem statycznym, otwierającym być może pole do refleksji nad tym, co tam miało miejsce. O tym, że jest to chyba jedno z najbardziej tragicznych i dramatycznych miejsc na świecie, nie trzeba wspominać. Auschwitz to również symbol, który może ulec łatwemu zbanalizowaniu poprzez „widokówkowe” próby wizualizacji tego, co pozostało po obozie koncentracyjnym (bo po obozie zagłady zlokalizowanym w Birkenau-Brzezince, podobnie jak w Treblince, nie pozostało zbyt wiele śladów materialnych). Tak więc jest oczywistym, że na tych zdjęciach są takie obiekty jak rampa kolejowa z bramą i wieżą, jak druty kolczaste i ceglane ściany obozowych bloków.
Są też oczywiście przedmioty pozostałe po ofiarach tej zbrodni (stos walizek, obozowe zdjęcia identyfikacyjne). Wszystko to bez wątpienia pomaga w odczuciu wymiaru nieopisanego dramatu jaki musiał się tam odbywać. Ale „synteza tragedii jest chyba niemożliwa i wiedza o tym, co się tutaj działo, bardziej przeszkadza niż pomaga” – jak pisze autor.
Czarno biała, na fotograficznym płótnie, znakomita pod względem warsztatowym fotografia, zawarta w klasycznych kwadratach, jest śladem materialnych dowodów na to, co tu miało miejsce i pobudza bezustannie do zadawania pytań najbardziej fundamentalnych: o los człowieka, o jego życie, o sens istnienia na ziemi.
70. rocznica oswobodzenia obozu w Auchwitz przypomina z całą siłą te najważniejsze kwestie a wystawa Waldemara Jamy pomaga nam to sobie jeszcze mocniej uświadomić.
MG
W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:
- Waldemar Jama - "Paralaksa", wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, kwiecień 2003
- Waldemar Jama - "Ankry - Śląskie rydwany" - wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, luty 2000
Zobacz też:
Copyright © 1997-2025 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2025 Zeta-Media Inc.