Time and Again
Photography from The Walther Collection
12.02 - 15.05. 2016

Ikoner- an exhibition about the right to exist
21.03. - 5.06.2016

Erik Johansson
Imagine: Created Reality
26.02. - 10.04.2016

Monika Macdonald
In Absence
26.02. - 10.04.2016
 

Fotografiska Museet
Stora Tullhuset
Stadsgårdshamnen 22
116 45 Stockholm

Fotografia ma się dobrze. Szczególnie w Skandynawii.

Fotografiska Museet w Sztokholmie - Stora Tullhuset, Stadsgårdshamnen 22

Nie tylko z powodu znanych  na całym świecie fotografów, imprez, festiwali i wydawnictw, ale również za przyczyną doskonale działających instytucji. Obok słynnej Cable Factory – Fabryki Kabli – Fińskiego Muzeum Fotografii w Helsinkach, również Sztokholm ma od 2010 roku miejsce szczególne. To Fotografiska Museet, otwarte w zabytkowym budynku dawnej komory celnej z 1906 roku, mieszczącej się na nadbrzeżu portowym naprzeciw półwyspu Skeppsholmen z Moderna Museet gdzie przez wiele lat to fotograficzne muzeum działało jako wydzielony departament.

Teraz dysponując powierzchnią ponad 5 tys. metrów kwadratowych (w tym 2,500 metrów powierzchni wystawowej) prowadzi bogatą ofertę z zakresu upowszechniania fotografii, czy szerzej sztuk wizualnych, bowiem na wystawach prezentowane są również filmy, instalacje czy video.

W Fotografiska Museet odbywają  się rocznie 4 duże wystawy oraz 15-20 mniejszych. Wystawiali tutaj prace tak znani mistrzowie fotografii jak Annie Leibowitz czy David LaChapelle, Nick Brandt. Za kilka dni otwarta zostanie duża prezentacja Bettiny Rheims.

Tymczasem zobaczyć można wystawę pt. Time and Again: Photography from The Walther Collection. Zbiór wspaniałej fotografii, na który składają się prace wybitnych znanych artystów:  Richarda Avedona, Davida LaChapelle, Nobuyoshi Arakiego, Daidō Moriyamy, słynnego w świecie chińskiego artysty dysydenta - Ai Weiwei,  prace historyczne Eadwearda Muybridge’a, czy Augusta Sandera.

Dieter Appelt
Nobuyoshi Araki
Richard Avedon (1923-2004), USA; The Family, 1976
Rotimi Fani - Kayode, Nigeria/Wielka Brytania; Untitled, 1987-1988
Daido Moriyama, Japonia; a room, 2015
Daido Moriyama, Japonia; a room, 2015
August Sander (1876-1964), Niemcy; Face of Our Time, 1910-1929
Ai Weiwei, Chiny, Dropping a Han Dynasty Urn, 1995

Właściciel kolekcji, Artur Walther, urodzony w Niemczech absolwent Harvardu, mieszkający w Nowym Jorku sam fotografował będąc przy tym konsultantem i partnerem firmy Goldman Sachs.  W kolekcji stara się pokazać to, co łączy ludzi pomimo różnic kulturowych i identyfikacyjnych. Fotografia pomaga zrozumieć różne kultury i tradycje powstające w określonych warunkach  w ostatnich dwóch stuleciach. Stąd różnorodność tej kolekcji ale jednocześnie próba nadania cech uniwersalności temu niezwykle wartościowemu zbiorowi.

Nadbrzeże Stadsgårdshamnen
Wystawa Kolekcji A. Walthera

Wystawa poza wszystkim jest znakomita okazją by zobaczyć w oryginale wspaniałe zdjęcia tworzące historię fotografii takich autorów jak wspomniany Muybridge czy Sander, nie mówiąc już o pracach małżeństwa Becherów od których Walther rozpoczynał swoje kolekcjonowanie.  Są w tej kolekcji fotografie znanych już dobrze w świecie afrykańskich klasyków jak  Malick Sidibé, Seydou Keïta oraz mniej znanych autorów, szczególnie z Chin.

Kolekcja Walthera daje obraz uniwersalności przekazu, jaki niesie w sobie sztuka fotografii, szczególnie w aspekcie przedstawienia ludzkiego portretu.

Pozostałe wystawy równie ciekawe, ale zdecydowanie już współczesne.

Monica Macdonald, "In Absence"
Monica Macdonald, "In Absence"
Monica Macdonald, "In Absence"
Monica Macdonald, "In Absence"
Wystawa "Ikoner"

Monika MacDonald, 46 letnia fotografka ze Sztokholmu, prezentuje swoje przemyślenia na temat kobiecości. Wcześniej pracowała dla wielkonakładowej prasy (m.in. Dagens Nyheter, Expressen). Od kilku lat koncentruje się tylko na zdjęciach, które wystawia m.in. w galeriach Sztokholmu (Galleri Ralf). Fotografia bardzo intymna, wkraczająca w obszary życia prywatnego, nastrojów i emocji związanych z rodziną, odpowiedzialnością, relacjami z dziećmi. I bardzo efektowny sposób prezentacji: zdjęcia jakby wyłaniają się z mroku i działają swoim wewnętrznym blaskiem.

Wystawa Erika Johanssonsa pt "Imagine: Created Reality"
Wystawa Erika Johanssonsa
Wystawa Erika Johanssonsa
Wystawa Erika Johanssonsa

Szczególnie duże zainteresowanie wzbudza wystawa Erika Johanssona, młodego szwedzkiego artysty wizualnego, który za pomocą przetworzeń cyfrowych kreuje baśniowy i zaskakujący świat na swoich fotografiach. Jego wizje dotyczą przekształceń krajobrazu, któremu nagle załamuje się horyzont lub tafla wody na jeziorze zamienia się przy brzegu w rozbite lustro. Część tych zaskakujących kompozycji można zobaczyć na wystawie, a jeśli się nie zdąży, to na znakomicie prowadzonej stronie autora:
http://www.erikjohanssonphoto.com/news/

Wystawa "Ikoner"
Wystawa "Ikoner"
Wystawa "Ikoner"

I wreszcie czwarta wystawa nosząca tytuł Ikoner, poświęcona jest osobom niepełnosprawnym. Realizatorzy postanowili zmaterializować ich marzenia o tym, by zostać osobą, którą by się chciało być. Powstały wzruszające portrety o bardzo bogatej inscenizacji. Dodatkowa atrakcją jest film z sesji zdjęciowych z bohaterami przeobrażającymi się w różne postaci. Poza walorami fotograficznymi cechuje ten materiał tzw. pozytywna energia i harmonia w osiąganiu celu i satysfakcji.

"Fotografiska" Nr 01.2016, biuletyn Fotografiska Museet

Fotografiska Museet to nie tylko wystawy. Jest tam także prowadzony szeroki program edukacyjny pt. Fotografiska Akademin: kursy fotografii cyfrowej, warsztaty praktyczne z portretu ostatnio prowadzone np. przez Hannah Goldstein byłą asystentkę Nan Goldin, zajęcia z historii fotografii.

Muzeum wydaje swój bogato ilustrowany biuletyn, obok licznie odwiedzanej restauracji jest bogato wypełniona księgarnia z wszystkimi najnowszymi albumami fotograficznymi z całego świata, gdzie można również się zaopatrzyć w zabawne gadżety i różne drobiazgi związane z fotografią.

O tym, jaką muzeum fotografii w Sztokholmie cieszy się popularnością, świadczyć może frekwencja: 500 tysiecy odwiedzających to miejsce w ciągu roku!

Marek Grygiel

 

 

Fragment z wystawy Kolekcja A. Walthera
Wystawa Erika Johanssonsa
Wystawa "Ikoner"
Dieter Appelt

 

Zobacz też:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.