Tarnowskie Centrum Kultury
Tarnów, Rynek 5
5-22 października 2016 r.

Wojciech Prażmowski - Fotografie

Wojciech Prażmowski - Pocztówka z czerwonym znaczkiem, 1993

Fotografia jest najważniejszym elementem w twórczości Wojciecha Prażmowskiego, ale od samych początków swojej działalności  inspirowała go literatura i sztuka w wymiarze bardziej uniwersalnym. Dokonania słynnych twórców z wielu dziedzin kultury kształtowały podejmowane przez niego wątki i zagadnienia. Dotyczyło to poszczególnymi serii zdjęciowych, które już od najwcześniejszych  realizacji daleko wykraczały poza tradycyjnie rozumianą fotografię. Instalacja, obiekty przestrzenne, podkreślanie fizycznej materialności przedmiotów i inscenizowanie ich w nowych kontekstach dawało rezultaty daleko wyprzedzające powstające później nurty i kierunki zarówno w fotografii jak i w sztukach wizualnych. Jednocześnie Wojciech Prażmowski w sposób zamierzony i celowy przywoływał w swoich własnych fotograficznych interpretacjach dokonania takich twórców jak Bruno Schulz, Witold Gombrowicz, Tadeusz Kantor, Andrzej Wajda, czy Czesław Miłosz. Mając osobiste, wieloletnie na gruncie przyjaźni kontakty z takimi mistrzami fotografii jak Zofia Rydet, czy Jerzy Lewczyński wypracował swój własny, przemyślany styl fotografowania i przywoływania przeszłości, zarówno z obszarów biografii rodzinno-osobistej jak i z historii powszechnej dotyczącej Europy i całego dziedzictwa kulturowego tego obszaru.

Wojciech Prażmowski - Fotografia z atrybutami (tryptyk), 1988
Wojciech Prażmowski - Zabawy dziecięce, 1987
Wojciech Prażmowski - Inicjacja, 1987
Wojciech Prażmowski - Pamięci Tadeusza Kantora, 1993

Wojciech Prażmowski jest autorem wielu wystaw w Polsce i zagranicą, brał udział w wielu ważnych światowych wydarzeniach fotograficznych takich jak Fotofest w Houston w USA czy  Mois de la Photo w Paryżu. Brał udział w znaczących projektach międzynarodowych takich jak I Triennale Sztuki Fotograficznej Ars Baltica, czy Vigovisiones w Hiszpanii.

Swoje prace prezentował w wielu krajach Europy, W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w Japonii. Od kilkunastu lat wykłada fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi i Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, a także na uczelniach prywatnych.  W 2009 roku został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” a w 2013 Nagrodą ZAIKSu.

Wystawa „Fotografie”  obejmuje szeroki zakres jego twórczości, począwszy od słynnego „Albumu rodzinnego” poprzez kolejne cykle powstałe w ostatnich 20 latach, a także prace najnowsze w formie foto-obiektów, które nigdzie jeszcze nie były prezentowane.

mg

 

Wojciech Prażmowski - Fotografie znalezione w Nowym Jorku, (tryptyk), 1994
Wojciech Prażmowski - Zapominanie, 1996
Wojciech Prażmowski - z cyklu Biało-czerwono-czarna. Warka, 1999

 


Wojciech Prażmowski, Tarnowskie Centrum Kultury. Fot. Marek Grygiel

 

Poprzednio w FOTOTAPECIE m.in.:

 

Wernisaż wystawy W. Prażmowskiego w Tarnowie, 5 października 2016 r. Fot. Marek Grygiel
Wernisaż wystawy W. Prażmowskiego w Tarnowie, 5 października 2016 r. Anna Grygiel, dyrektor Tarnowskiej Nagrody Filmowej, i Tomasz Sobczyk, prezes Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. W tle praca Prażmowskiego "Do nieba...". Fot. Marek Grygiel
Fot. Marek Grygiel

Spis treści

Copyright © 1997-2023 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2023 Zeta-Media Inc.