Mala Galeria (logo)

Mała Galeria ZPAF-CSW
Plac Zamkowy 8, Warszawa
4 - 30 marca  2003 r.

 

 

Wojciech Prażmowski: „Zarzecze”

 

Wojciech Prażmowski: „Zarzecze”
Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa, marzec 2003

 

 

Zarzecze - zapis w kolorze

Click here
for English
version of
this pageSĄ TAKIE SPECJALNE MIASTA i są takie magiczne miejsca, do których powraca się po raz kolejny. Tak jest w przypadku Zarzecza, dzielnicy Wilna. Kto tam się raz pojawił, jest potem przyciągany jakimś niewidocznym magnesem. Sprawia to szczególna, niepowtarzalna atmosfera tej części miasta, rodzaj kameralnej architektury, konfiguracji ulic, wygląd starych, nie do końca jeszcze odnowionych domów i zaułków. Ale nie fasady obrosłych legendą kamienic czy mosty na Wilejce są tematem zdjęć Wojciecha Prażmowskiego. W swoich barwnych pracach udało mu się przeniknąć do wnętrza tego zjawiska, utrwalić na fotografii melancholijną atmosferę tego niecodziennego miejsca.

Fotografował zakamarki, podwórka, fragmenty wdzierającej się wszędzie zieleni, lub jej wymuszone porami roku zmiany kolorystyczne. Te zdjęcia opierają się głównie na grze kolorów - być może ta cecha właśnie sprawia, że Zarzecze jest ulubionym miejscem wileńskich malarzy.

Fotografia barwna nie musi trywializować świata - co akcentują ostatnio niektórzy ortodoksyjni wyznawcy tradycyjnej czarno-białej fotografii. Ona po prostu może ten świat na nowo interpretować, wzbogacać go, na swój sposób dowartościowywać, kierując naszą wrażliwość w zupełnie nieoczekiwanym kierunku.

Wojciech Prażmowski postanowił zapisać w postaci czysto dokumentalnej na swoich kolorowych fotografiach tę niezwykłą „republikę artystów” od zupełnie innej, nie znanej do tej pory strony.

Fotografując widoczne elementy całego asortymentu i bogactwa kształtów, różnych dziwnych przedmiotów, nieoczekiwanych skojarzeń, kolorystycznych niespodziewanych zestawień, prawie banalnych i nie specjalnie atrakcyjnych turystycznie miejsc, stworzył swoją własną wewnętrzną mapę dzielnicy Zarzecze - dzielnicy o niezwykłym klimacie i uroku których potwierdzeniem jest te kilkanaście wybranych kolorowych rejestracji.

Okazuje się, że w swojej czystości przekazu są równie silne i w sposób nieoczekiwany mocno przekazują prawdę o tym dosyć specjalnym miejscu.

Marek Grygiel

 

Wojciech Prażmowski: „Zarzecze”
Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa, marzec 2003

 

Wojciech Prażmowski (ur. 1949) Fotografuje od 1969 roku. W latach 1972-74 studiował fotografię w Brnie w Czechosłowacji. Wykłada w Wyższym Studium Fotografii przy PWSFTiTvw Łodzi i w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Mieszka w Częstochowie.

Wojciech Prażmowski prezentował swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju, Europie, USA i w Japonii. Jest autorem kilku książek fotograficznych. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych w kraju i zagranicą.

 

Rozmowa z Artystą:

 

Wojciech Prażmowski: „Zarzecze”
Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa, marzec 2003

 

Poprzednie wystawy Wojciecha Prażmowskiego w Małej Galerii:

 

Ponadto w fotoTAPECIE m.in.:

 

Zobacz też:

 

Również w fotoTAPECIE:

 

Wojciech Prażmowski: „Zarzecze”
Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa, marzec 2003

 

 

Gazeta Wyborcza - logo

Prażmowski w Małej Galerii ZPAF/CSW

- Docieramy do Zarzecza. Na jednym z domów tablica: "Republika artystów". Wkraczamy w inny, malowniczy świat - opowiada Wojciech Prażmowski, którego fotografie z tej wileńskiej dzielnicy możemy od dziś oglądać w Małej Galerii ZPAF/CSW

Wojciech Prażmowski się spieszy. Ma świadomość, że fotografuje ostatnie chwile istnienia Zarzecza, takiego, jakie zna od lat. Może biednego, ale jakże pięknego. Za chwilę wejdą tu buldożery, kostka Bauma, puby i butiki. Teraz jest jeszcze: gruby kot wylegujący się na parapecie, starowinka siedząca na krześle przed drewnianym domem, porzucona wołga, wanna wypełniona deszczówką, dekoracje z kolorowych opon, paprotka w kamiennym koszu na śmieci.

- Ta dzielnica jest symbolem sytuacji artystów we współczesnym świecie - mówi Wojciech Prażmowski. - Trudno im obronić się przed unifikacją.

Mieszkańcy Zarzecza na razie się bronią - kolorem, skromną dekoracją domów. - To ze względu na te barwy zdecydowałem się użyć w tym przypadku nietypowej dla mnie kolorowej fotografii - przyznaje Prażmowski. Wyłowił wśród tej rdzy i zbutwiałego drewna: granatową ścianę domu, soczystą zieleń trawy, armatę wysprejowaną w czerwone zygzaki, a na jednym z domów - niezwykły malarski fryz: taneczny korowód nagich postaci, jak z Matisse'a. Kwintesencję melancholijnego klimatu tego miejsca.

Wileńskie Zarzecze to jeden z etapów fotograficznych wędrówek Wojciecha Prażmowskiego i jego przyjaciół po naszych krajach sąsiednich, tych zza wschodniej granicy.

- Tam można jeszcze zaobserwować współistnienie tego, co dawne, i tego, co niesie ze sobą kapitalizm - przyznaje. - Tam można jeszcze odnaleźć autentyczne wzruszenia.

Wystawę w Małej Galerii ZPAF/CSW przy pl. Zamkowym 8 można oglądać do 30 marca

Agnieszka Kowalska
Gazeta Stołeczna, 4.III.03

 

 

Wojciech Prażmowski: „Zarzecze”
Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa, marzec 2003

 

 


Mała Galeria, 4 marca 2003 r. Otwarcie wystawy Wojciecha Prażmowskiego (w środku). Fot. Adam Mazur

 


Wojciech Prażmowski (z prawej) i japoński fotograf Takuya Tsukahara w Małej Galerii podczas otwarcia wystawy p.t. "Zarzecze". Fot. M. Grygiel

 

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.