Mariusz Hermanowicz i Wojciech Prażmowski
ODWIEDZINY - wystawa fotografii
Galeria Związku Artystów Fotografów Litewskich w Wilnie
10 - 30 czerwca 1998
kurator: Marek Grygiel, współpraca : Antanas Sutkus, Stasys Zvirgzdas
wystawa przygotowana w Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski

------------------------------------------------------------------------------

 

Hermanowicz, Prazmowski : Odwiedziny

 

Click here
for English
version of
this page



W TWÓRCZOŚCI twórczości fotograficznej wielu autorów można odnaleźć podobne motywy i inspiracje.Wojciech Prażmowski i Mariusz Hermanowicz - chociaż mieszkają o setki kilometrów od siebie - tworzą prace, które mają ze sobą specyficzne powiązania. Obydwu artystów interesuje przeszłość, co wydawać się może oczywiste w przypadku fotografii właśnie, ale ta przeszłość jest na zdjęciach obydwu autorów wywoływana ponownie.

U Prażmowskiego występuje poprzez odnalezienie starych fotografii i zakomponowanie ich powtórnie metodą kolażu w realizacje zupełnie nowe. Hermanowicz natomiast wywołuje nastrój przemijania poprzez odpowiednio dobrane podpisy, krótkie komentarze pod zdjęciami przedstawiającymi niekiedy całkiem współczesne fragmenty rzeczywistości. Tak więc nawroty do przeszłości i poddawanie jej kolejnym reinterpretacjom jest czymś w rodzaju odwiedzin w zakamarkach naszej pamięci. Obaj autorzy nawiązują do symbolicznych miejsc dzieciństwa.

Mariusz Hermanowicz w cyklu "10 lat" odwiedza miasto, w którym mieszkał w czasach szkolnych. Prowadzi nas przez znane sobie ulice, skwery, parki, które wcale nie pokrywa patyna czasu. Wyglądają zapewne podobnie jak kiedyś - to tylko świadomy zabieg rejestracji i odpowiedni komentarz ręką autora przenosi je w krainę oddalającej się nieubłaganie przeszłości. W zdjęciach z serii "Trudno jest jednak zatrzeć wszystkie ślady" fotografuje proste przedmioty, które utraciły już swe funkcje użyteczności. Na zdjęciach stają się symbolicznymi śladami ludzkiej egzystencji. Przysypane piaskiem, zarośnięte trawą - walczą beznadziejnie o przetrwanie w naszej pamięci.

Wojciech Prażmowski w serii pt. "Wizyta w Muzeum" pokazuje nam popiersia rzeźbiarskie sławnych i uczonych postaci, wyrwanych ze swojego muzealnego otoczenia, ustawionych gdzieś zupełnie surrealistycznie na wiejskiej drodze. Zatrzymują czas, przypominają o przeszłości, cofają nas w tę przeszłość powtórnie. Na innym zdjęciu fragmenty pomników w gąszczu zarośli nikną nam z oczu. Inne zdjęcie z cyklu "Skład antyczny" przedstawia chłopca w odświętnym stroju, który przenika klasyczne greckie torso młodego człowieka - czyli kruchość wizerunku zderzona z złudną materią kamienia... coś co było już dawniej przeniesione powtórnie w przeszłość, jeszcze bardziej zamierzchłą.

Ta zmiana planów czasowych w pracach obydwu artystów jest stałym i świadomym zabiegiem mającym na celu specyficzny rodzaj wniknięcia w przeszłość, zarówno tę dawniejszą, jak i tę, która stanowi o naszej własnej, osobistej pamięci. To rodzaj odwiedzin, gdzie wszystko jest już zapisane i nałożone kolejnymi warstwami obrazów, symboli, znaczeń. Autorzy tylko ułatwiają nam dotarcie do tych pokładów pamięci, którą zaciera natłok zdarzeń potocznej codzienności. Odkrywają przed nami bogaty świat tego, co było, i zapraszają do odwiedzin tego, co powoli unicestwia przemijający nieubłaganie czas.

Marek Grygiel

 

Wilno, Galeria Związku Artystów Fotografów Litewskich, otwarcie wystawy "Odwiedziny" 10 czerwca 1998 r. Od lewej: Alvydas Lukis, Marek Grygiel, Irena Rocyte, Regina Sulskyte, Antanas Sutkus, Wojciech Prażmowski, Tadeusz Molczanowicz, Mariusz Hermanowicz, Jonys, Alina Zvirgzdas, Łucja Molczanowicz, Romuald Mieczkowski, Stanislovas Zvirgzdas.

 


Mariusz Hermanowicz

ur. w 1950 roku, studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Od 1982 roku mieszka we Francji.

Od 1974 roku bierze udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą m.in. Canon Photo Gallery w Genewie, Photographers Gallery w Londynie, PAAS Gallery w Nowym Jorku. Udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. w wystawie "Złocisty Jantar" w Gdańsku (nagroda), w VIII Salonie Poszukiwań Fotograficznych w Royan, w wystawie Fotografii Socjologicznej w Bielsku Białej ( kurator jednej z części wystawy) "L'annee de l'Est w Lozannie, w wystawie "Polska Współczesna Fotografia Artystyczna" w Zachęcie w Warszawie i w wielu innych.

Od 1979 roku regularnie wystawia w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie, gdzie prezentował swoje 4 wystawy indywidualne i brał udział w jednej z wystaw zbiorowych. Ostatnio, w kwietniu 1998 r. brał udział w I Biennale Fotografii Polskiej w Poznaniu.

Jest również autorem rysunków publikowanych na łamach prasy krajowej i zagranicznej. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych w kraju i za granicą.

 

 

Mariusz Hermanowicz, z cyklu "10 lat"

 

Mariusz Hermanowicz, z cyklu "10 lat"

 

Mariusz Hermanowicz, z cyklu "10 lat"

Napis na nagrobku (pisownia oryginalna):

O NIC WIĘCEJ NIE PROSZĘ
NAWET WSNACH NIC MI SIĘ NIEPRZYŚNI
CHCĘ ISKIERKĘ PAMIĘCI
NIECH DLA MNIE TLI SIĘ
ST. CYNK

 


Wojciech Prażmowski

ur. w 1949 roku, fotografuje od 1969 roku. W latach 1972-74 studiował fotografię w Brnie w Czechosłowacji. Mieszka w Częstochowie.

Początkowo zajmował się fotografią o charakterze dokumentalnym. Od końca lat 80-tych wystawia w kraju i za granicą. Do tej pory wziął udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i indywidualnych. Miał swoje indywidualne prezentacje m.in. w Striped House Museum w Tokio w Japonii, w Image Gallery w Aarhus w Danii, podczas festiwali fotograficznych FOTOFEIS w Szkocji i FOTOFEST w Houston, wystawiał swoje prace w większości krajów europejskich, w Japonii i w Stanach Zjednoczonych. Udział w licznych wystawach międzynarodowych "L'annee de l'Est" w Lozannie, "Schnelle Bilder - Aktuelle Fotokunst im Gesprach", Wiedeń i m.in. ostatnio w Ars Baltica 1 Fototriennial (Schleswig, Berlin, Drezno, Helsinki,Tallinn, Odense, Warszawa, Poznań). Jest autorem kilku publikacji m.in. "L'ange brise" wydanej przez Centre Regional de la Photographie Nord Pas-de-Calais. Jego prace były eksponowane w ramach kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Jest autorem dwóch wystaw w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie; ostatnia pt. "Bardzo Martwe Natury" odbyła się we wrześniu 1997 roku. Ostatnio, w kwietniu br. brał udział w I Biennale Fotografii Polskiej w Poznaniu.

Jego prace znajdują się w ważniejszych zbiorach publicznych i prywatnych.

 

Wojciech Prażmowski "Dzień Wszystkich Świętych", 1994

 

Wojciech Prażmowski "Children's amusements", 1987"

 

Wojciech Prażmowski "Photo with attribute", 1990

 


W fotoTAPECIE również m.in.:


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com