Galeria Pola Magnetyczne
Warszawa, ul. Londyńska 13
14 kwietnia – 23 czerwca 2018
Teresa Gierzyńska — Leworęczna / Left-handed
W domu kobieta stała przed lustrem i długo patrzyła sobie w oczy; nie po to, by się oglądać, lecz jakby to była możliwość spokojnego zastanowienia się nad sobą.
Zaczęła mówić na głos: – Gadajcie sobie, co chcecie. Im więcej w swoim mniemaniu będziecie mieli do powiedzenia o mnie, tym bardziej będę od was wolna. Czasem wydaje mi się, jak gdyby to, co wie się nowego o ludziach, jednocześnie już nie odpowiadało prawdzie. Kiedy w przyszłości ktoś będzie mi tłumaczył, jaka jestem – nawet jeśliby chciał mi pochlebić albo podtrzymać mnie na duchu – wyproszę sobie tę bezczelność. – Przeciągnęła się unosząc ręce: pod pachą ukazała się dziura w pulowerze; kobieta wsunęła w nią palec.
Peter Handke, Leworęczna kobieta, 1976
Najbardziej dominującym elementem charakteryzującym twórczość Teresy Gierzyńskiej to umiejętność podzielenia się tym, co tak dobrze ujęte jest w motto opowiadania Petera Handkego – możliwością spokojnego zastanowienia się nad sobą. Zarówno jej wcześniejsze realizacje jak i obecna odnoszą się do pewnej sfery intymności. Autoportret, który jest jej dominującą i zapewne ulubioną formą (pierwsze zdjęcia powstały po koniec lat 60.) staje się punktem odniesienia do zaprezentowania fotografii jakby przypadkowo rejestrujących fragmenty otoczenia. Są te zdjęcia raczej zapisem nastroju niż opisem rzeczywistości. Starannie wykadrowane odbicia w lustrze są otoczone różnej wielkości fotografiami, które mogą być zapisem przemyśleń związanych z odczuwaniem przemijającego czasu. Gdyby dodać, że jest to fotografia poetycka, bardzo osobista, odwołująca się do własnego wnętrza to mogłoby to stanowić próbę opisania tej bardzo delikatnej i nie pozbawionej głębokich znaczeń twórczości. Fotografia Teresy Gierzyńskiej jest fotografią „O niej” ale jest jednocześnie opowieścią również o nas, o naszych skrywanych uczuciach i niedopowiedzeniach.
MG
Teresa Gierzyńska – ur. w 1947 roku w Rypinie. W latach 1964-65 odbyła podróż edukacyjną z zakresu sztuki do Kanady. W latach 1965-71 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Tadeusza Łodziany oraz w pracowni Projektowania Brył i Płaszczyzn prof. Oskara Hansena. Od lat 60. fotografia i techniki jej powielania takie jak np. pyłorys czy xero, stały się głównym narzędziem jej poszukiwań nad reprezentacją kobiety i jej roli naznaczonej przez społeczeństwo. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Museo International de Electrografia w Cuenca, Centre Pompidou w Paryżu oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Artystka mieszka i pracuje w Warszawie.
(inf. galerii)
Poprzednio w FOTOTAPECIE m.in.:
- Teresa Gierzyńska: "Cztery obrazy", wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, 2004
- Teresa Gierzyńska - "Istota rzeczy", Galeria Czarna, 2008
- Teresa Gierzyńska - "O niej", fotografie z lat 1967-2008, Galeria Art+on Domu Aukcyjnego Rempex, 2009
Zobacz też:
Copyright © 1997-2025 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2025 Zeta-Media Inc.