Andrzej Jórczak, kadr z filmu Cząsteczka kurzu

Cząsteczka kurzu

Długo oczekiwana premiera filmu poświęconego Andrzejowi Jórczakowi (1944 - 1981) odbyła się w sali kina Lab w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim. Autor filmu Piotr Morawski zrealizował bardzo osobisty obraz, tym bardziej, że z bohaterem filmu zetknął się wcześnie, będąc uczniem liceum w klasie, której Andrzej Jórczak, wówczas zaczynający pracę nauczyciela, był wychowawcą.

Warszawa, Mała Galeria ZPAF-PSP, Ewa Partum, Andrzej Jórczak fot. Marek Grygiel, 1980

Film powstawał długo. Postacią, na której relacjach i wspomnieniach jest w głównej mierze oparty, to Liliana Jórczak, żona Andrzeja. Jej opowieść o ich życiu jest bardzo dramatyczna i poruszająca, bowiem u Andrzeja dość wcześnie ujawniła się choroba psychiczna.

Autorzy filmu zadali sobie trud by odwiedzić ją w Jerozolimie, gdzie zamieszkała wraz z córkami po tragicznej, samobójczej śmierci Andrzeja pod Paryżem w listopadzie 1981 roku.

Na ekranie pojawia się starsza córka Ania, która w poruszającej rozmowie z matką wspomina ojca. W filmie wypowiadają się też osoby, z którymi Andrzej się przyjaźnił i współpracował, m.in. Tomasz Tuszko, czy nieżyjący już niestety Krzysztof Wojciechowski i Paweł Kwiek, artyści silnie artystycznie związani z Andrzejem i Małą Galerią w Warszawie.

Warszawa, Mała Galeria ZPAF-PSP, Andrzej Jórczak, Andrzej Świetlik 1980 fot. Marek Grygiel
Warszawa, Mała Galeria ZPAF-CSW, P.Borkowski, A Jórczak, 11.04.1980, fot. Marek Grygiel

Poprzedni film Piotra Morawskiego o Krzysztofie Wojciechowskim miał premierę również niedawno. Warto dodać, że właściwie zasadniczym akcentem obydwu realizacji, na co zwrócił uwagę pisarz i krytyk Tadeusz Sobolewski, jest choroba, z którą mierzyli się obaj artyści. Wtedy, przed ponad 40 laty, przewlekłe schorzenia psychiczne były tematem tabu, również i nasze relacje do osób mających takie problemy różniły się. Toteż akcenty w obu filmach rozłożone są inaczej.

Andrzej Jórczak walczył z chorobą, mimo otoczenia i bliskości rodziny, bardzo samotnie, bardziej w sposób zamknięty. Krzysztof natomiast swą chorobę, być może dlatego, że miała też inny, mniej psychofizyczny charakter, oswajał swoją twórczością, która zwłaszcza w ostatnim okresie życia nabrała dodatkowych impulsów i intensywności.

Praca Andrzeja Jórczaka, kadr z filmu Cząsteczka kurzu

W filmie „Cząsteczka kurzu” są fragmenty, w których możemy, przynajmniej na tyle na ile to możliwe, zapoznać się z charakterem twórczości Andrzeja Jórczaka. Niezwykle trafnie dobrano jego fotografie nieba. Pokazane prace z serii Wschód – Zachód, Prześwit czy Zenit wykazują, jak jego sztuka była silnie powiązana z jego całą filozofią i poszukiwaniem sensu życia za pomocą wypowiedzi artystycznej.

Na wysokie walory filmu Piotra Morawskiego złożyły się również jakość montażu (film zawiera zdjęcia archiwalne i fragmenty nagrań na taśmach 8 mm i video-VHS), animacje wspomagające trudniejsze, teoretyczno-mistyczne niejako rozważania nt. twórczości Andrzeja, oraz oryginalna muzyka z wysublimowanym brzmieniem trąbki, której echo na długo pozostaje w pamięci.

Wielka szkoda, że w rozmowie po filmie nie mogła uczestniczyć Liliana Jorczak-Sarni, ale miejmy nadzieję, że nie jest to ostatni publiczny pokaz tego bardzo wartościowego filmu i że spotka się on z dużym zainteresowaniem nie tylko osób wspominających Andrzeja Jórczaka i jego sztukę.

Marek Grygiel

Liliana Jorczak-Sarni, kadr z filmu
Widownia w kinie LAB, Fot. Paweł Całka
W kuluarach kina LAB, od lewej: Tomasz Tuszko, Ewa Tuszko, Jacek Bąkowski, Marek Grygiel (tyłem). Fot. Paweł Całka

Andrzej Jórczak (1944-1981) był artystą fotografem, kuratorem sztuki i pedagogiem, a także dyrektorem artystycznym Małej Galerii ZPAF. Jego twórczość zaliczano do konceptualizmu w polskiej fotografii artystycznej. W swoich pracach łączył artystyczne pomysły z zawodową znajomością astronomii i fizyki. Reżyser filmu podąża śladami artysty, który był jego nauczycielem i wychowawcą w szkole średniej, przygląda się jego krótkiemu życiu i twórczości, którą uprawiał. 

Jaką rolę w życiu Andrzeja Jórczaka odegrała sztuka, czy pomagała przetrwać trudne chwile choroby, czy odwrotnie, przyczyniła się do dramatycznego końca życia?

Piotr Morawski – reżyser, scenarzysta, dokumentalista, absolwent Instytutu Socjologii UW oraz reżyserii na Wydziału RiTV Uniwersytetu Śląskiego. Film Cząsteczka kurzu, jak również pokazywany wcześniej w Kinie U–jazdowski poprzedni film reżysera Krzysztof Wojciechowski. Później (2021),  otrzymały dofinansowanie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Scenariusz i reżyseria: Piotr Morawski
Producenci: Mirosław Chojecki i Piotr Weychert / Media Kontakt, 2023

 

Zobacz też:


W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.