Wystawy w Muzeum Kobiet (Kvindemuseet i Danmark)
i w galerii IMAGE w Aarhus, w Danii, 29 sierpnia - 28 września 1997
Kuratorki wystaw: Patricia Mendoza (Centro de la Imagen, Meksyk)
i Beate Cegielska (Image Gallery, Aarhus)

----------------------------------------------------------


Aarhus Festuge 1997

Sztuka fotografii z Ameryki Łacińskiej

DRUGIE co do wielkości miasto w Danii, Aarhus może poszczycić się corocznym festiwalem sztuki, który jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych Skandynawii - Aarhus Festuge. Oprócz muzyki, teatru, i filmu w tym festiwalu znaczącą rolę odgrywa od lat fotografia. Jest to związane z bardzo aktywną działalnością galerii IMAGE, obchodzącej w tym roku 20-lecie działalności.


Galeria IMAGE jest właściwie głównym motorem większości festiwalowych wydarzeń związanych z fotografią. W 1990 roku w wynajętej specjalnie na ten cel hali (Loppehallen) urządzono wielki przegląd sztuki fotograficznej z krajów Europy Środkowej pt. "LOOKING EAST". Po ogromnej wystawie w Lozannie w Szwajcarii była to największa manifestacja fotograficzna z tej części Europy bezpośrednio po przemianach 1989 roku. Podobnie dwa lata później projekt pt. "Europe without Frames" w tej samej hali stał się prezentacją fotografii krajów Wschodniej i Zachodniej Europy. Wszystko to stało się możliwe dzięki wysiłkowi kilku osób tworzących grupę artystów i animatorów fotografii skupionych w galerii IMAGE.

Tegoroczna edycja festiwalu w dziedzinie fotografii została zaprojektowana przez Beate Cegielską, kuratorkę polskiego pochodzenia, od dzieciństwa mieszkającą w Danii, od wielu lat tworzącą w zespole galerii Image. Wykorzystując swoją głęboką wiedzę na temat fotografii krajów latynoskich (porównaj jej niedawne korespondencje dla FOTOTAPETY z Meksyku i Kuby) zaproponowała wystawę w całości poświęconą fotografującym artystkom z tego kontynentu. Do współpracy zaprosiła Patricię Mendoza, dyrektora Centro de la Imagen w Mexico City i w ten sposób powstały dwie znakomite wystawy : jedna grupowa - w Muzeum Kobiet, druga indywidualna Irene Torrebiarte, artystki z Gwatemalii - w galerii IMAGE.

Nie chodziło w tym przypadku o podkreślenie akcentu feministycznego tych wystaw - ale nie bez powodu zostały zaprezentowane prace fotografujących kobiet. Jak możemy zorientować się z aktualnej wystawy w Starej Galerii ZPAF w Warszawie, kobiety w fotografii tych krajów odgrywają równoważną, a kto wie czy nie dominującą rolę. Wydawać się to może paradoksalne - w krajach, gdzie do dzisiaj w wielu miejscach i środowiskach kultywowany jest styl "machismo". Wystawy te jednak potwierdzają to. Artystki z Ameryki Łacińskiej i Środkowej prezentują niezwykle szeroką gamę artystycznych postaw, intelektualna dojrzałość i mają nam naprawdę wiele do powiedzenia.

Cecilia Larrabure, Peru, z serii "Ciertos vacios"


 
 
Adriana Calatayud, ur. 1967, Meksyk
praca z serii "Monografia del cuerpo"


 
 
Lourdes Almeida, ur.(1952)
z serii "Mujeres de cuerpo enteros"


Angeles Torrejon, ur.1963 Meksyk,
z serii "Mujeres de la selva"


Adriana Lestido, ur.1955, Argentyna
z serii "Mujeres presas con sus hijos"


 
Maya Goded, z serii "Sexo servidoras"


Lucia Chiriboga (ur.1954), Ekwador,
praca z serii : "Del fondo del una memoria, Nazca"


 
Sandra Bordin ( ur. 1961) z Brazylii
z serii : "Persistente sueno"




Adresy:

Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com