Letnia Szkoła Fotografii

Już po raz czwarty w dniach 3 -10 lipca odbywała się w Popradzie na Słowacji "Letnia Szkoła Fotografii" (LETNÁ FOTOŠKOLA).

Jej organizatorem jest Dom Fotografii a osobą koordynującą całe przedsięwzięcie i dyrektorem artystycznym mgr Lucia Benická, znana kuratorka, krytyk i organizatorka artystycznego życia fotograficznego na Słowacji, będąca jednocześnie dyrektorem Domu Fotografii w Popradzie.

 

Do tegorocznej edycji szkoły zgłosiło się 147 osób, głównie studenci szkół artystycznych z terenu Czech i Słowacji, ale było też trochę młodzieży z innych krajów, wśród których znalazł się również młody fotograf z dalekiego Kazachstanu.

Letnia szkoła fotografii ma charakter warsztatów prowadzonych przez wybitnych w swojej dziedzinie wykładowców. I tak w tym roku można było się zapisać do pracowni aż 27 wykładowców, w tym tak znanych artystów czeskich, jak Pavla Banki, Jindricha Streita, mieszkającej od dłuższego czasu w Londynie Markety Luksacovej. Zajęcia ze studentami prowadzili również m.in. Kamil Varga, słowacki fotograf z Pragi, a tak że dwóch artystów z Petersburga - Dimitri Pilikin i Aleksiej Titarenko. Prowadzący warsztaty zostali tak dobrani, by możliwa była różnorodność wyboru danej pracowni - część osób wybrała różne aspekty dokumentu (Luksacova, Streit), część tworzyła prace związane z luminografią (K. Varga), inni koncentrowali się na wyestetyzowanym portrecie (Banka). Aleksiej Titarenko z Petersburga zgromadził na swoich warsztatach aż 15 osób, które realizowały program fotografii inspirowanej starymi zdjęciami. W pracowni Pilikina zajmowano się fotografią eksperymentalną i fotoinstalacją. Były również prowadzone zajęcia z fotografii przetwarzanej komputerowo.

Poprad, Elektraren - Przygotowania do otwarcia wystawy Letniej Szkoły Fotografii, 10 lipca 1999 Studenci z warszatu Markety Luskacovej (schylona pani w okularach) Fot. M. Grygiel.

 

Efektem tygodniowych warsztatów jest wystawa otwarta 10 lipca w salach Tatranskiej Galerii mieszczącej się w starej elektrowni ("Elektraren"), która spełnia funkcję ośrodka sztuki współczesnej. Wystawa rozlokowana prawie we wszystkich salach na kilku poziomach, zgrupowana wokół prowadzących poszczególne warsztaty, daje solidny przegląd tego, co udało się w ciągu tygodnia zrealizować.

 

Poprad, wystawa letniej szkoly fotografii, montaż pracy Dimitri Pilikina, wykładowcy i jednej z jego studentek. Fot. M. Grygiel.

Zdecydowanie dominował dokument osobisty - dokument w rozumieniu najlepszych klasycznych prawideł wypracowanych latami przez czeską szkołę jeszcze w czasach gdy istniała Czechosłowacja. Studenci Streita, Luksacovej fotografując okolicznych mieszkańców w ich codziennych zwykłych zajęciach dali interesujący przykład jak wiele można skorzystać obcując z wybitnym fotografem, mając możliwość korygowania swojej pracy na bieżąco.

Przykładem tego są choćby prace dwóch polskich uczestników warsztatów - Andrzeja Górskiego i Piotra Szymona. Już na pierwszy rzut oka było widać, że ich prace swoją dojrzałością niezwykle korzystnie prezentują się na tle wielu innych. Wystawa powarsztatowa była ukoronowaniem całego tygodnia, w którym miejsce miały jeszcze inne wydarzenia natury edukacyjnej i nie tylko.


 

Wystawa salach Elektraren podsumowująca warsztaty w Popradzie.

Przede wszystkim codziennie wieczorami w dużej sali Elektrowni odbywały się wykłady zaproszonych gości. Miały one formę prezentacji z pokazami diapozytywów, fotografii, wydawnictw i filmów video.

Wykłady te wygłosili m.in. Kamil Varga, Jindrich Streit, Marketa Luskacova, Paul Brooks z Wielkiej Brytanii, Lorenzo Merlo z Włoch, z Polski - Marek Grygiel, Rumen Georgiev z Bułgarii, Pavel Banka i Jan Pohribny z Czeskiej Republiki prowadzący również warsztat o tematyce "fotografia inscenizowana krajobrazie".

Nie obyło się bez wystawy towarzyszących. Największa, której uroczyste otwarcie miało miejsce 8 lipca w Domu Fotografii przy placu św. Egidia, to "VZŤAHY" ("Relacje") - wystawa polskiej fotografii w koncepcji Marka Grygla. Wystawa ta prezentuje prace 10 polskich fotografów średniego i młodszego pokolenia - jest ona jak wskazuje tytuł relacją różnych tendencji występujących obecnie w polskiej fotografii artystycznej*. Tego samego dnia podczas wykładu oprócz ponad 200 diapozytywów ponad 50 polskich fotografów zaprezentowane zostały również dwie videodokumentacje z ostatnich wystaw i działań Zbigniewa Tomaszczuka i Krzysztofa Wojciechowskiego, którzy na miejscu komentowali swoją twórczość. Zarówno wystawa jak i wcześniejsza prezentacja zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem przez blisko 100 osobową, głównie młodą publiczność.

Wiecej na temat wystawy "VZŤAHY"

 

Otwarcie wystawy polskiej fotografii współczesnej w Popradzie. Od lewej: Zbigniew Tomaszczuk, Krzysztof Wojciechowski, Lucia Benická, Marek Grygiel.
Fot. P.Szymon

Inne wystawy to "DIALÓGY" w Muzeum Popradzkim (zbiorowa wystawa wykładowców Letniej Szkoły), wystawa kilkunastu zdjęć z bogatej twórczości Jindricha Streita w cukierni "Domenico", oraz "Kosowscy wygnańcy" Andreja Bana i Alana Hyżu dokumentująca dramat wojenny na Bałkanach. W księgarni Alter Ego w Kiezmarku Magda Stanova zaprezentowała wystawę "Smetisko dejin".

 

Jindrich Streit otrzymuje ksążkę Zbigniewa Tomaszczuka "Łowcy obrazów" z dedykacją autora (z prawej). Fot. M. Grygiel, 10 lipca 1999

Letnia Szkoła Fotografii w Popradzie jest zjawiskiem coraz bardziej wykraczającym poza lokalną sferę oddziaływania. Wzrastająca ilość uczestników, wybitni wykładowcy, coraz więcej imprez towarzyszących, miła atmosfera (koncerty muzyki jazzowej i rockowej w Elektrowni) - szystko to wskazuje na to, że obok Miesiąca Fotografii Bratysławie udało się stworzyć na Słowacji interesujące wydarzenie fotograficzne, które realizowane przy pomocy skromnych środków staje się ważnym zjawiskiem kulturalnym w tej części Europy.

Następna, 5. edycja Letniej Szkoły Fotografii odbędzie się w Popradzie od 15 - 23 lipca 2000 roku.

 


Poprzednio:

Letnia Szkoła Fotografii - Poprad 1998 - relacja K. Wojciechowskiego


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com