Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa, Pl. Zamkowy 8
otwarcie dnia 8 września 1998
wystawa czynna od 9 września do 4 października 1998 r.

------------------------------------------------------

 

Tomek Sikora - Nie do wiary, nie do pary

 

Tomek Sikora - zdjęcie z wystawy "Nie do wiary, nie do pary" - Mała Galeria ZPAF-CSW

 

Tomek Sikora - zdjęcie z wystawy "Nie do wiary, nie do pary" - Mała Galeria ZPAF-CSW

 

Tomek Sikora - zdjęcie z wystawy "Nie do wiary, nie do pary" - Mała Galeria ZPAF-CSW

 

Tomek Sikora - zdjęcie z wystawy "Nie do wiary, nie do pary" - Mała Galeria ZPAF-CSW
 

[T]AKI tytuł do wystawy fotografii ! Jednakże w nim zawarta jest właściwie cała historia. Ta historia to zdjęcia, na których Tomek Sikora prezentuje nam kilkadziesiąt przypadkowo wybranych postaci w taki sposób, że stanowią one intrygującą zagadkę. Dlaczego właśnie tak? Dlaczego obok policjanta australijskiego stoi jakiś dziwny kudłaty człowiek, jakby przybysz z innej planety, a między nimi jeszcze palma! Dlaczego obok dziewczynki w ludowym stroju postawionej na postumencie, jakiego używało się do robienia zdjęć małym dzieciom w początkach naszego wieku, stoi młodzieniec w sportowym ubraniu i adidasach? Dlaczego jakieś dwie osoby w pasiatych ubrankach, wyglądające jak sztuczne lalki, przedzielone są drewnianym słupem?

Te pytania można mnożyć, ale odpowiedzi natychmiastowej nie znajdziemy.

Tomek Sikora, autor wielu już wykonanych zdjęć, znany od dawna z tego, że najbliżej mu do fotografowania mody, tym razem swoją fotografią zadaje jeszcze trochę inne pytania. Pytania te mają chyba wymiar nieco głębszy. Autorowi nie chodzi bowiem o zwykłą maskaradę - strój człowieka (albo jego brak) zawsze w kulturze miał jakieś znaczenia. Również dla fotografii stanowił nieograniczone możliwości rejestracji ludzkich upodobań, kontekstów społecznych i historycznych. Zestawienie, właściwie - zainscenizowanie takich par, świadome ich skontrastowanie mówi nam o niezwykłej różnorodności ludzkiej autokreacji, nawet wtedy gdyby miała ona odnosić się tylko do decyzji, jak mamy wyglądać na codzień. Zdjęcia Tomka mówią też o tym, jak bardzo nasz wizerunek określa wygląd zewnętrzny i otoczenie, w jakim przebywamy. Dopiero takie spotkania, takie niekiedy dziwne przeciwieństwa uświadamiają nam bogactwo różnorodności, jakiego szare codzienne, pośpieszne życie dostrzec nam nie pozwala. A we wszystkim jest trochę dziecięcej zabawy (zdjęcia wykonane są techniką zbliżoną do kalkomanii) i nutka autoironii, bez których fotografie Tomka byłyby jeszcze bardziej "nie do wiary !"

Marek Grygiel

 

 

 

Tomek Sikora - zdjęcie z wystawy "Nie do wiary, nie do pary" - Mała Galeria ZPAF-CSW

 

Tomek Sikora - zdjęcie z wystawy "Nie do wiary, nie do pary" - Mała Galeria ZPAF-CSW

 

Tomek Sikora (z prawej) - zdjęcie z wystawy "Nie do wiary, nie do pary" - Mała Galeria ZPAF-CSW

 

 

Tomek Sikora


 

 

Fot. Waldemar Kompala / GW

 

Fotografia jest dla mnie formą zabawy i nieskończonych poszukiwań. Wizualnie, jej możliwości są nieograniczone, jeśli traktuje się ją szerzej niż zakładają ogólnie przyjęte reguły. Sam moment fotografowania może okazać się tylko początkiem fascynującej drogi, na końcu której powstaje obraz o niezwykłym ładunku emocjonalnym, zaskakującym niejednokrotnie samego autora; obraz, który chciałoby się posiadać na własność. (z katalogu wystawy w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu)


 

1948 Urodzony 9 września w Warszawie


1970-71 Pracuje w laboratorium Kodaka w Paryżu


1972-82 Zostaje stałym fotoreporterem Warszawskiego Tygodnika Ilustrowanego Perspektywy


1975-82 Realizuje razem czołowymi polskimi grafikami wiele plakatów filmowych i teatralnych, ilustracje książkowe.


1982 Wyjeżdża do Australii, gdzie prowadzi warszaty fotograficzne w Victoria College w Melbourne.


1983 Zakłada studio fotofrafii reklamowej Tomek & Eryk i pracuje dla głównych agencji reklamowych w Australii.Kontynuuje działalność na polu fotografii artystycznej. Wydaje autorskie książki i kalendarze.


Od 1986 Pracuje dla agencji reklamowych poza Australią: w Nowej Zelandii, Hong Konku, USA, Belgii, Singapurze, Malezji i w Polsce. Realizuje ilustracje książek dla dzieci.

 


Zobacz też :


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com