Mala Galeria (logo)

Mała Galeria ZPAF-CSW
Plac Zamkowy 8, Warszawa
13 lipca - 8 sierpnia 2004 r.

 

 

Mariusz Hermanowicz oraz Lucie Pastureau
i Laura Pesty: "Obnażanie"


Mariusz Hermanowicz - "Obnażanie"
wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, lipiec-sierpień 2004 r. (wraz z Lucie Pastureau i Laurą Pesty)
Click for
ENGLISH VERSION
of this pageNAJCIEKAWSZE w wieloletniej współpracy z artystami jest to, że potrafią nas zaskoczyć czymś zupełnie nieprzewidywalnym. W przypadku Mariusza Hermanowicza, który z Małą Galerią związany jest od 25 lat, każda kolejna wystawa jest czymś nowym i nieoczekiwanym.

Kiedy ponad dwa lata temu prezentował tutaj swoje Wilno, fotografie te odbiegały w zasadzie od jego wypracowanej formuły dotychczasowych zdjęć z autorskim, własną ręką pisanym, komentarzem. Były to czyste, przepojone szlachetnością fotografie ukochanego miasta, wykonane z dużym pietyzmem i precyzją warsztatową.

Teraz rzecz zupełnie nowa – kobieta, jej ciało. Temat odwieczny w fotografii, który poprzez swoją ogromną popularność, postrzegany jest jako coś oczywistego, coś z czym wcześniej czy później każdy fotograf musi się zmierzyć.

Mariusz Hermanowicz robi to z całą świadomością i by wzmocnić, skonfrontować jeszcze swoje poszukiwania, zaprasza do wystawy dwie młode artystki francuskie.
Wystawa tych trojga artystów ma być według niego „ucieczką od wszelkich stereotypów związanych z fotografowaniem kobiecego ciała”.

Zadanie, jakie sobie i zaproszonym do wystawy partnerkom stawia, nie jest łatwe i banalne. Dowodzi tego historia fotografii. Ale czyż nie należy podejmować tego typu wyzwań na nowo?

MG

 


Mariusz Hermanowicz - "Obnażanie"
wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, lipiec-sierpień 2004 r. (wraz z Lucie Pastureau i Laurą Pesty)


Lucie Pastureau - "Obnażanie"
wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, lipiec-sierpień 2004 r. (wraz z Mariuszem Hermanowiczem i Laurą Pesty)

Laura Pesty - "Obnażanie"
wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, lipiec-sierpień 2004 r. (wraz z Mariuszem Hermanowiczem i Lucie Pastureau)

MARIUSZ HERMANOWICZ
ur. w 1950 roku w Olsztynie
Od roku 1982 we Francji, mieszka w Orleanie
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi

Od roku 1974 bierze udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą, m.in. w Canon Photo Gallery w Genewie, Photographers Gallery w Londynie, PAAS Gallery w Nowym Jorku. Udział w wystawach zbiorowych, m. in. w wystawie "Złocisty Jantar" w Gdańsku (nagroda), w VIII Salonie Poszukiwań Fotograficznych w Royan, w wystawie Fotografii Socjologicznej w Bielsku Białej (kurator jednej z części wystawy), "L'annee de l'Est" w Lozannie, "Polska Współczesna Fotografia Artystyczna" w Zachęcie w Warszawie.

Od 1979 roku regularnie wystawia w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie, gdzie prezentował 5 swoich wystaw indywidualnych i wziął udział w jednej z wystaw zbiorowych. W 1998 roku brał udział w I Biennale Fotografii Polskiej w Poznaniu, a w 2001 roku w zbiorowej wystawie "Czas w fotografii" w Galerii Miejskiej w Częstochowie.

Ostatnia większa wystawa retrospektywna : "Fotografie 1968 - 2002", Częstochowa, Łódź, 2003.

Od 1992 roku współpracuje z pismem Fototapeta od 1997 roku z jej wydaniem internetowym.

Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych w kraju i zagranicą.


Lucie Pastureau urodziła się w 1982 r. W czerwcu 2004 r. ukończyła 3 rok studiów w Instytucie Sztuk Wizualnych w Orleanie. Pisze bardzo dojrzałe wiersze, które sama ilustruje. Trudno byłoby jednak pokazać je na wystawie, chociażby ze względu na trudności w tłumaczeniu. Ale podobne tematy, z podobną wrażliwością Lucie Pastureau rozwija również w swoich pracach fotograficznych i graficznych, częściowo o charakterze autobiograficznym

Laura Pesty urodziła się w 1977 r. Absolwentka Instytutu Sztuk Wizualnych w Orleanie. Obecnie prowadzi zajęcia z wychowania plastycznego w szkołach w okolicy Orleanu. Znaki szczególne : duże policzki i duże podobieństwo do najprawdziwszej "Kiki" spośród wszystkich Kiki, a przede wszystkim uwielbia lalki. "... Dzięki moim lalkom wyobrażam i tworzę mój własny świat. Pozwalają mi one uciec na kilka godzin od rzeczywistości. Marzyć. Dzięki nim mogę znów stać się małą dziewczynką, którą już nie jestem...".


Mariusz Hermanowicz - "Obnażanie"
wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, lipiec-sierpień 2004 r. (wraz z Lucie Pastureau i Laurą Pesty)

 

 

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:


13 lipca 2004 r. - Mariusz Hermanowicz i goście wernisażu jego wystawy w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie. Fot. Krzysztof Wojciechowski

 

W FOTOTAPECIE także:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.