Galeria Działań
Warszawa, ul. Marco Polo 1.
13 maja - 9 czerwca 2006 r.
Kurator: Zbigniew Tomaszczuk
Katolog: ISBN 83-89366-51-7

 

 

Wystawa fotografii otworkowej

Otworki w działaniu


Paweł Kula - bez tytułu
Z wystawy w Galerii Działań

OTWARTA 12 maja 2006 w Galerii Działań wystawa „Otworki w działaniu” jest prezentacją różnych podejść do fotografii otworkowej, która jakby w reakcji na skrajne zautomatyzowanie i skomputeryzowanie fotografowania (nazywanego coraz częściej obrazowaniem) zdobyła sobie szerokie grono zagorzałych miłośników i praktyków. Należy do nich też Zbigniew Tomaszczuk, który nie tylko jest organizatorem tej wystawy, ale również właścicielem wszystkich prac, ponieważ prezentowane zdjęcia pochodzą z jego kolekcji. Sposób powstania tej kolekcji – na drodze przyjacielskich darów – i jej waga mogą być zachętą, by zamiast czekać, aż znajdą się „poważni” (tzn. zamożni) kolekcjonerzy-inwestorzy, tworzyć własne kolekcje, które w jakiś sposób zaczną porządkować i tworzyć rynek fotografii artystycznej, czego wszyscy tak wypatrują.

 


Ewa Martyniszyn - Portret ze strony przedmiotu nr 3. Z wystawy w Galerii Działań

Eugeniusz Józefowski - Odwrócony od kuli niejednej
Z wystawy w Galerii Działań


Czym fotografia otworkowa różni się od „zwykłej”, w której obraz tworzy szklany obiektyw? Właściwie niczym. Można sobie wyobrazić, że nie wynaleziono by obiektywu. Albo nie istniałoby zjawisko załamania światła.  Ale fotografia w takim świecie byłaby możliwa i byłaby to właśnie fotografia otworkowa. Byłoby to trochę tak, jak gdyby nie było na świecie ropy naftowej i istniałyby tylko pojazdy parowe opalane węglem czy drewnem – byłoby inaczej, ale zasada byłaby ta sama. Podobnie jest z fotografią otworkową. Można za jej pomocą sfotografować wszystko, tyle że trochę inaczej. Właśnie to trochę inaczej decyduje o uroku powstałych w ten sposób obrazów jak i stanowi czasami inspirację, by wykorzystać pewien aspekt tworzenia obrazu w sposób ekstremalny, np. mała „jasność” otworkowego „obiektywu” skłania do stosowania długich czasów naświetlania: rejestracji długotrwałych procesów, „wchłaniania energii” wydarzeń dziejących się po drugiej stronie otworka, itp.

 


Wojciech Różyński - bez tytułu
Z wystawy w Galerii Działań

 

Zbigniew Tomaszczuk wyróżnił trzy rodzaje prac. Pierwszy rodzaj to zdjęcia, których głównym powodem jest uzyskanie estetycznego obrazu. Są to często nastrojowe martwe natury, zdjęcia architektury, pejzaże. Druga grupa to zdjęcia powstałe za pomocą „aparatów” o dziwnej konstrukcji, wykorzystujących fakt, że właściwie wszystko można wykorzystać do zrobienia zdjęcia: pudełko od zapałek, pokój, puszkę po kawie czy pudełko po butach. Trzecia grupa zdjęć, to fotografie powstałe w wyniku działań zespołowych, np. rejestracje drogi słońca w różnych miejscach. Podział ten, jeden z możliwych, jest być może jest istotny dla samej kolekcji. Ważniejsze jednak przy analizie zdjęć otworkowych jest to, w jakim zakresie wykorzystują one szczególne cechy czy niedostatki tej techniki. Poza wspomnianą koniecznością stosowania długich ekspozycji może to być właściwie nieograniczona głębia ostrości (czy raczej jednakowa nieostrość wszystkich planów), możliwość uzyskiwania skrajnie dużych kątów widzenia czy łatwość zastosowania innej niż płaska powierzchni, na której tworzy się obraz. Wszystkie te aspekty zostały wykorzystane w różnych pracach pokazanych na wystawie i opisane w niewielkim, ale zawierającym wiele informacji katalogu.

Krzysztof Wojciechowski

 

Autorzy:
Paweł Bownik, Jakub Byrczek, Artur Chrzanowski, Zdzisław Dados, Sławomir Decyk, Tomasz Dobiszewski, Marek Domański, Ryszard Karczmarski, Paweł Kula, Jarosław Klupś, Piotr Komorowski, Georgia Krawiec, Eugeniusz Józefowski, Jacek Lalak, Andrzej J. Lech, Katarzyna Majak, Ewa Martyniszyn, Anna Młotowska, Marek Noniewicz, Wiktor T. Nowotka, Andrzej Ploch, Marek Późniak, Wojciech Różyński, Basia Sokołowska, Zbigniew Tomaszczuk, Michał Węgrzyn, Witold Węgrzyn, Stefan Wojnecki, Piotr Wołyński, Edyta Wypierowska, Piotr Zabłocki.


Piotr Komorowski - "Wrocław, Ratusz"
Z wystawy w Galerii Działań

 

Zobacz też:

 

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.