Musta Taide 1/2007
Helsinki 2007
ISSN 0788-2467
ISBN 952-9851-75-8

 

 

Antero Takala - Kaamos

Antero Takala - "Kaamos", okładka
NOUSEVA KUU, INARI, JOULUKUU / RISING MOON, INARI, DECEMBER 1986

KAAMOS to fińskie określenie nocy polarnej, a ściślej najuboższego w światło dwumiesięcznego okresu, kiedy w księżycową noc jest jaśniej niż w pochmurny dzień. Książka – album Antero Takali o tym tytule jest rezultatem wieloletnich podróży autora na północ Finlandii, do Laponii, na tereny położone między 67 a 70 równoleżnikiem.

Stworzony przez niego zbiór zdjęć jest bardzo estetycznie wysmakowanym obrazem surowej i niebezpiecznej przyrody. Jest też obrazem w pewnym sensie nieprawdziwym: fotografie ujawniają więcej, niż mogło zobaczyć gołe oko. Dzięki kumulacji w czasie energii miękkiego księżycowego światła (naprawdę: światła słonecznego odbitego od księżyca) emulsja fotograficzna zarejestrowała liczne szczegóły i pofałdowania zaśnieżonego krajobrazu, a arbitralnie przyjęta podczas wykonywania powiększeń skala szarości pozwala nam widzieć to, czego fotograf w rzeczywistości nie widział otwierając migawkę aparatu.

Antero Takala - "Kaamos"
NANGUVUONON SELKA, INARI, MARRASKUU / NANGUVUONO, INARI, NOVEMBER 1986
str.23
Antero Takala - "Kaamos"
URTASVAARA, KUUTAMO, LOKAKKU / URTASVAARA FELL, MOONLIGHT, OCTOBER 1986
str.43

Książka zawiera też teksty autora, opisujące zarówno samą krainę (która bynajmniej nie jest tak milcząca, jak mogłyby to sugerować zdjęcia), jak i trudności związane z fotografowaniem w tak trudnych warunkach (ciemności, temperatura spada czasami do - 70° Celsjusza.

Tradycją fińskiej fotografii jest eksploracja rodzimego krajobrazu. Nazwiska takich twórców jak Jorma Puranen, Pentti Sammallahti czy Jario Silomaki wyznaczyły drogę niestandartowych poszukiwań w ostatnich latach dla tego kierunku fotografowania.

Wydaje się, że ta bardzo udana monografia specyficznego pejzażu fińskiej północy zrealizowana przez urodzonego w 1939 doświadczonego fotografa Antero Takalę jest kolejną ważną i znaczącą wypowiedzią artystyczną w tej dziedzinie. A zobaczyć więcej na fotografii niż się widzi w momencie jej zrobienia stanowi nadal pociągające misterium tego medium.

KW

Antero Takala - "Kaamos",
KEIMIOTUNTURI, JOULUKKU / KEIMIOTUNTURI FELL, DECEMBER 1984
str.53
Antero Takala - "Kaamos"
HUTTUTUNTURI, TAMMIKUU / HUTTUTUNTURI FELL, JANUARI 1985
str.59

 

W FOTOTAPECIE poprzednio o wydawnictwach Musta Taide:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.