NEY Gallery & Prints
ul. Spokojna 7/2, 01 - 044 Warszawa
21.01. - 21.02.2014

 

 

Tomasz Tomaszewski: Sugar Town, Elmina

Tomasz Tomaszewski, z cyklu Elmina

Zdużą nadzieją należy odnotować powstanie nowej galerii w Warszawie. Szczególnie kiedy jej uroczyste otwarcie jest jednocześnie wernisażem wystawy jednego z najbardziej znanych polskich fotografów - Tomka Tomaszewskiego.

Dwa niewielkie pomieszczenia NEY Gallery & Prints wypełniły dwa cykle czarno białych fotografii. Jeden to „Sugar Town”  - reportaż z miejsc w odległej Indonezji, gdzie produkuje się cukier. A drugi  to zdjęcia z zachodniego wybrzeża Afryki, z miejscowości Elmina, gdzie założono pierwszą osadę portugalską  w 1482 roku, przejętą w XVII wieku przez Holendrów, znaną z handlu niewolnikami. Obecnie mieszkańcy Elminy trudnią się głównie łowieniem ryb w oceanie.

Obydwa cykle to fotografie najlepsze w swoim gatunku - znakomita kompozycja i wyczucie momentu zatrzymania danej sytuacji w kadrze - to zbyt banalne określenia ale najlepiej oddają główne zalety tych zdjęć. Nie ogląda się ich jako atrakcyjnych obrazków z podróży.

Mimo, że wydrukowane w zbyt małych formatach i wyeksponowane w zbyt dużym zagęszczeniu, mocno zapisują się w pamięci. Fotografie Tomka Tomaszewskiego ujmują swoją wyrafinowaną prostotą. Mamy tu do czynienia z czystą, bardzo szlachetną  propozycją relacjonowania świata, który niby tak egzotyczny, jest jednak dzięki tym zdjęciom niezupełnie odległy.

Należy życzyć nowej galerii utrzymania w przyszłości tak wysokiego poziomu i trochę lepszego oświetlenia, co jest istotne przy eksponowaniu fotografii czarno białej. Publiczności natomiast nie powinno zabraknąć  - co udowodnił znakomitą frekwencją wernisaż inauguracyjnej wystawy Tomka Tomaszewskiego.

MG

Wernisaż wystawy Tomasza Tomaszewskiego w Galerii NEY w Warszawie. Fot. M. Grygiel.
Wernisaż wystawy Tomasza Tomaszewskiego w Galerii NEY w Warszawie. Fot. M. Grygiel.
Wernisaż w Galerii NEY w Warszawie, Anda Rottenberg i autor wystawy, Tomasz Tomaszewski. Fot. M. Grygiel.
Wernisaż wystawy Tomasza Tomaszewskiego w Galerii NEY w Warszawie. Fot. M. Grygiel.

Zobacz też:

 

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.