Dom Spotkań z Historią
Warszawa, ul. Karowa 20
5 czerwca - 19 września 2018 r.
Krzysztof Miller. Rok 1989.
Czerwiec to dobry miesiąc, by wrócić do 1989 roku. Był to rok wyjątkowy, bardzo istotny dla historii Polski, a właściwie dla całej Europy. Rok ogromnych przemian spowodowanych ważnymi wydarzeniami historycznymi w rezultacie których doszło do obalenia systemu komunistycznego i do odzyskania przez Polskę suwerenności, a potem także przez pozostałe kraje tzw. bloku wschodniego.
Taki zwrot dziejowy jest niesamowitym polem działania dla ludzi aktywnych, którzy zaangażowani są w pełni w to, co aktualnie się dzieje. Na pewno do nich należał Krzysztof Miller, wybitny fotograf, którego kariera zawodowa wtedy właśnie nabrała niesamowitego przyspieszenia.
Wystawa prezentowana od kilku dni w Domu Spotkań z Historią powstała właśnie w oparciu o jego zdjęcia. Kuratorzy Katarzyna Puchalska i Waldemar Gorlewski (który z Krzysztofem przepracował potem razem w Gazecie Wyborczej 25 lat) wybrali 90 zdjęć, które eksponowane są w postaci wydruków, plus 150 slajdów, które można zobaczyć na monitorach umieszczonych w starannie i ciekawie zaaranżowanej przestrzeni wystawy.
Oglądając poszczególne wydarzenia utrwalane na gorąco przez Millera: obrady okrągłego stołu, manifestacje, demonstracje, życie polityczne i codzienne, rewolucję aksamitną w Czechosłowacji czy dramatyczne wydarzenia w grudniu 1989 roku w Rumunii obalające reżim Ceaucescu, nie trudno dostrzec jak szybko Krzysztof Miller stawał się wytrawnym fotoreporterem. Początkowo jako aktywny uczestnik kultury alternatywnej, działacz NZSu, będąc tak blisko tego kotła zdarzeń, które działy się lawinowo doskonale wykorzystał odpowiednią chwilę, by swoimi zdjęciami potwierdzić, że fotografia reporterska otrzymała od historii znakomity moment dla potwierdzenia tezy o wartości wizualnego, dokumentalnego przekazu.
Przed otwarciem oficjalnym wystawy pokazano dwa filmy w których takie osoby jak: Anna Beata Bohdziewicz, Wojciech Druszcz, Czarek Sokołowski, Jacek Marczewski, Paweł Smoleński (wielokrotnie podróżował z Millerem w różne rejony konfliktów światowych), Marcin Meller, Kazik Staszewski, Krzysztof Skiba opowiadają o swoich relacjach z Krzysztofem Millerem, próbują opisać jak go zapamiętali z tamtego początkowego, tak istotnego dla jego fotograficznej drogi czasu. Te świadectwa bardzo dopełniają odbiór tych fotografii, wzbogacają naszą wiedzę o tym wybitnym, niezwykle utalentowanym „odważnym wrażliwcu”, jak go nazwał Waldemar Gorlewski podczas otwarcia.
Wystawa Krzysztofa Millera ma również zasadnicze przesłanie: pokazuje na czym polega etos fotografia, a przede wszystkim na czym polega dobra fotografia zmuszająca do refleksji nad tak szybko dziejącą się historią. Rok 1989 i jego dynamika, to czas, kiedy Krzysztof Miller trafił na odpowiedni moment, by stać się później jednym z największych współczesnych fotoreporterów. Wystawie towarzyszy publikacja ze zdjęciami Krzysztofa Millera z 1989 roku.
Marek Grygiel
Poprzednio w FOTOTAPECIE m.in.:
- Krzysztof Miller (1962-2016)
- Krzysztof Miller: "13 wojen i jedna", Wydawnictwo Znak
- Fotografie Gazety Wyborczej - tom VIII
- Książki edition.fotoTAPETA: O WOJNACH (Andreas Rostek - opowiadania, Krzysztof Miller - zdjęcia)
Zobacz też:
Copyright © 1997-2025 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2025 Zeta-Media Inc.