V rok Foto-szkoły Domu Fotografii na Słowacji

Zbigniew Tomaszczuk

 

Kolejna edycja Letniej Foto - szkoły w Popradzie odbyła się w dniach 15 - 23 lipca b.r., z udziałem kilkudziesięciu wykładowców, kuratorów, konsultantów i ponad stu uczestników zajęć praktycznych. Zajęcia prowadzili m.in.: John Kippin z Wielkiej Brytanii "Nowy dokument", Igor Muchin, z Rosji "Fotografia dokumentalna", Istvan Balogh ze Szwajcarii "Fotografia inscenizowana", Lorenzo Merlo z Włoch "Barwna fotografia dokumentalna", Ken Dami z Włoch "Krajobraz ciała i portret", Jindra Śtreit z Czech "Fotografia dokumentalna", Pavel Mara z Czech - "Krajobraz ciała", Helena Marova z Czech i Josef Ćesla ze Słowacji - "Fotografia reklamowa" , Ernestine Ruben z USA "Ciało a dusza", Milota Havrankowa i Vlado Eliaś ze Słowacji "Pocitacova dielna", Vita Buivid z Rosji "Fotografia intermedialna", Lucia Nimcova z Czech "Poznaj sam siebie", Jana Hojstrićova z Czech Dielna pre mierne pokrocilych".

W ramach programu Foto - szkoły uwzględniona jest ocena zdjęć dokonywana przez zaproszonych przez organizatorów wykładowców. Autorskie portfolia omawiali również krytycy i fotograficy z Polski (Elżbieta Łubowicz, Janusz Nowacki i Zbigniew Tomaszczuk). Do najważniejszej części programu należały bloki codziennych prezentacji w ramach teoretycznych seminariów na temat: fotofestiwali, magazynów fotograficznych, prezentacji fotograficznych szkół i współczesnych trendów europejskiej fotografii.

Fotografię polską omawiali: Elżbieta Łubowicz - "Sylwetki wybranych polskich fotografów" i "Fotografowie związani z wrocławskim pismem Format", Janusz Nowacki - "Fotografowie związani z galerią pf z Poznania", Zbigniew Tomaszczuk - "Omówienie kwartalnika Fotografia". Do innych najciekawszych wystąpień zaliczyłbym referaty: Borysa Missirikova z Bułgarii, Tatiany Pavlovej z Ukrainy, Olgi Kassianenko i Evgenija Bereznera z Rosji, Tibora Szucsa z Węgier, Vladimira Birgusa z Czech (na temat czeskiej fotografii awangardowej), Vaclava Macka, Jana Kriżika i Lubo Stacha ze Słowacji.

 

Poprad - "Letnia Szkoła Fotografii", otwarcie wystawy fotografii węgierskiej. Fot. Zbigniew Tomaszczuk

 

Impreza organizowana jest przez "Dom fotografii", wyspecjalizowaną instytucję (powstał w 1996 r. przy Tatranskiej Galerii) zajmującą się działalnością wystawienniczą, wydawniczą, dokumentacją i gromadzeniem materiałów z historii fotografii i fotografii współczesnej oraz edukacją. Międzynarodowa impreza pod nazwą Letnia foto-szkoła istnieje od 1996 r. W pierwszej edycji wzięło udział 63 studentów, przeważnie ze Słowacji. Podobnie było w 1997 r. Od roku 1998 obserwujemy międzynarodową współpracę i w jej wyniku udział lektorów ze: Słowacji, Czech, Polski, Wielkiej Brytanii, Finlandii, USA i Rosji.

Od początku autorką i kuratorką projektu jest dyrektorka Domu Fotografii w Popradzie - Lucia Benicka.

W tegorocznej edycji najciekawsze realizacje wyszły z pracowni dokumentalistów: Jindrego Streita i Johna Kippina a także z pracowni Miloty Havrankowej reprezentującej fotografię w relacji z plastyką. Niewielką indywidualną ekspozycję fotografii Havrankowej można było zobaczyć w cukierni Domenico. Na wystawie po warsztatowej odbywającej się tradycyjnie w nieczynnej elektrownii pełniącej funkcje galerii interesująco wypadli młodzi polscy uczestnicy warsztatów.

W wystawowej sali Domu Fotografii miała tym razem miejsce wystawa współczesnej fotografii węgierskiej pod tytułem "Wspomnienia". Zdjęcia przygotowane jako wielkoformatowe barwne wydruki laserowe nawiązywały w swojej estetyce, jak to określił kurator wystawy do "modnej wśród młodzieży węgierskiej stylistyki zdjęć reklamowych".

Organizatorzy zapraszają do udziału w przyszłym roku wszystkich młodych fotografów pragnących skonfrontować swoją wiedzę z innymi i intensywnie pracować nad zadanym tematem w niewielkiej grupie uczestników autorskich pracowni.

Zbigniew Tomaszczuk

 


Poprzednio:


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.