World Press Photo 2000

 

 

Międzynarodowy konkurs fotografii prasowej

World Press Photo

 

Claus Bjorn Larsen, Dania / Berlingske Tidende
Ranny uciekinier z Kosowa, miejscowość Kukes, Albania. Tytuł "Zdjęcie roku 1999", 3-cia nagroda za fotoreportaż w kategorii "Ludzie i wydarzenia"

 

Komplet nagród World Press Photo i obszerny wybór nagrodzonych zdjęć:

AMSTERDAMIE ogloszono wyniki najnowszej edycji konkursu World Press Photo. Tytuł "Zdjęcia Roku 1999" uzyskała czarno-biała fotografia grupy Kosowian, zrobiona w kwietniu ub. r. na ulicach Kukis, w Albanii. Autorem jest duński fotograf CLAUS BJORN LARSEN z gazety Berlingske Tidende. W kategorii zdjęć przyrodniczych drugą nagrodę dostał Polak Tomasz Gudzowaty.

Na konkurs nadeszło 42 215 zdjęć od 3 981 autorów ze 122 krajów.

W tym roku jednym z jurorów był polski fotoreporter Krzysztof Miller. Na łamach swej macierzystej Gazety Wyborczej powiedział m.in.:

- Jury nie było jednomyślne, ale o tym nie wolno mi mówić. Postanowiliśmy docenić prostą formę i mocną, wstrząsającą treść obrazu Duńczyka. W ostatnim etapie konkursu znalazły się jeszcze trzy równie dobre zdjęcia, też z Kosowa, m.in. fotografia Włocha Paula Pellegriniego, która ostatecznie zwyciężyła w kategorii "Ludzie i wydarzenia". Jest to świetne, poetyckie zdjęcie o trzech bardzo ciekawych planach, wspaniale rozegrane światłem.

[...]

Już w zeszłorocznym konkursie pojawiła się nowa fala świetnych duńskich fotoreporterów. W tym roku właśnie Duńczycy dostali najwięcej nagród i wyróżnień. Ich zdjęcia są przeważnie czarno-białe, bardzo ładne graficznie, a jednocześnie wstrząsające w treści, bo robione w dramatycznych sytuacjach: w Kosowie, w Timorze Wschodnim... [...] Z Czeczenii w zasadzie nie było ciekawych materiałów. Powód jest prosty: zdjęcia na tej wojnie można zrobić właściwie tylko od strony frontu rosyjskiego. Taki materiał nie pokazuje całej prawdy.

[...]

Za zdjęcie roku Larsen otrzymał 6800 dolarów, ale te pieniądze to dopiero początek. World Press Photo to najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej. Jego zwycięzca dołącza do grona najbardziej wziętych fotografów na świecie. Gdy Larsen dowiedział się o swoim zwycięstwie, powiedział nam, że tego zdjęcia nie mógł nigdzie sprzedać. Dzisiaj jest zapewne na czołówkach wszystkich gazet na świecie.

Gazeta Wyborcza, 12 lutego 2000 r.

 

Aijaz Rahi, Indie, The Associated Press
Indyjska artyleria podczas walk w Kaszmirze, lipiec 1999 r. 2-ga nagroda w kategorii "Wiadomości".

 

David Smith, Kanada, Taiwan News/Corbis Sygma for US News & World Report
Ratowanie ofiar trzęsienia ziemi w Taipei, 22 września 1999 r. 2-ga nagroda w kategorii "Ludzie i wydarzenia"

 

Gabriel Bouys, Francja, Agence France Presse
Papież Jan Paweł II w Maribor w Słowenii. 3-cia nagroda w kategorii "Portret"

 

Bruno Fablet, Francja, L'Equipe
Rajd samochodowy Paryż - Dakar. 2-ga nagroda w kategorii "Sport"

 

John Gay, USA, Sports Illustrated
Myśliwiec F-15 przekracza barierę dźwięku. 1-sza nagroda w kategorii "Nauka i technika".

 

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com