Międzynarodowy konkurs fotografii prasowej

World Press Photo

 

Lara Jo Regan, USA, dla magazynu Life
"Uncounted Americans: Sanchez Family at Home, Texas"
Zdjęcie Roku 2000 i 1-sza nagroda w kategorii "Życie codzienne".

 

Komplet nagród World Press Photo i obszerny wybór nagrodzonych zdjęć:

NAGRODĘ za zdjęcie roku przedstawiające matkę z dziećmi, nielegalnych imigrantów w Teksasie, zdobyła w konkursie World Press Photo 2001 Amerykanka Lara Jo Regan - ogłosili w piątek (9 lutego 2001 r.) w Amsterdamie organizatorzy konkursu. Ta sama fotografia, opublikowana w marcowym magazynie amerykańskim "Life" zwyciężyła w kategorii "życie codzienne". Zdjęcie przedstawia meksykańską rodzinę w chacie w stanie Teksas. Są to "niepoliczeni Amerykanie", czyli tacy, którzy nie figurują w oficjalnych statystykach, nie mają prawa do zasiłków i oświaty. - Nielegalni emigranci to problem XXI wieku - powiedział Robert Pledge, przewodniczący jury, uzasadniając werdykt.

 

Thomas Coex, Francja, Agence France Presse
Młodzi Palestyńczycy chronią się przez żołnierzami izraelskimi, Gaza, październik 2000 r.

 

Ofiary wybuchu bomby w moskiewskim metrze 8 sierpnia 2000 r. Pierwsza nagroda w kategorii "Najważniejsze wydarzenia" dla Juri Sztukina z gazety "Izwiestia".

 

 

Izraelski policjant dyskutuje z Palestyńczykiem w Jerozolimie. Drugą nagrodę dla zdjęcia pojedynczego w kategorii "General News" otrzymał izraelski fotograf Amit Shabi z Reutersa.

 

 

Karel Prinsloo, South Africa, Sunday Times/Associated Press
Powódź w Mozambiku - 2 nagroda za fotoreportaż w kategorii "General News"

 

 

Lara Jo Regan, pracująca jako wolny strzelec, jest trzecią kobietą nagrodzoną najwyższym wyróżnieniem w konkursie World Press Photo. Jej zdjęcie zostało wybrane spośród 14 tysięcy prac. Było opublikowane w amerykańskim piśmie "Life".

Wybór zwycięskiego zdjęcia odbiega od tradycji World Press Photo, bo "nie wydarzenie, a temat jest laureatem". Zdjęcie Roku wielokrotnie przedstawiało dramaty wojenne (w Czeczenii, Angoli czy Kosowie). Tegoroczny wybór to nowy trend w World Press Photo - "dramaty ludzkie, a nie sceny pełne krwi czy agresji" - podkreślił Robert Pledge.

3938 fotografów ze 122 krajów przysłało rekordową liczbę zdjęć - ponad 42 tysiące.

 Wystawa World Press Photo, dorobek fotografów prasowych minionego roku, zostanie pokazana szerokiej publiczności w wielu miastach na świecie, także w Warszawie (Zachęta, od 5 do 27 maja), Poznaniu ( Centrum Kultury Zamek, 11 maja - 1 czerwca) i w Opolu (Galeria Sztuki Współczesnej, od 9 do 28 listopada).

 

Na podstawie informacji World Press Photo, "Rzeczpospolitej" i "Gazety Wyborczej".

 

 

 

Martwe ryby w zatrutym jeziorze w Rio de Janerio. Wyróżnienie w kategorii "Natura i środowisko" dla Brazylijczyka Antonio Scorzy z AFP.

 

 

Bill Frakes i David Callow, USA, Sports Illustrated
Marion Jones wygrywa bieg na 100m na Olimpiadzie w Sydney - 1 nagroda za zdjęcie sportowe

 

 

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.

 

29 - 03 - 01