Oaza

Meeri Koutaniemi - z albumu Oasis, wyd. Musta Taide

 

OASIS
Meeri Koutaniemi
Tekst: Alejandro Cárdenas
Musta Taide Aalto PHOTO Books, 2013
Helsinki, Finlandia
ISBN 978-952-292-003-4
ISSN 0788-2467

Niezwykła okładka bez tytułu niezwykłego albumu sugerować może, że mamy do czynienia z publikacją religijną. I może by tak mogło być. Ale po chwili orientujemy się, że jest to niezwykły dokumentalny fotoreportaż z Meksyku.

Autorką jest młoda (25 lat) fińska fotografka freelancerka, Meeri Koutaniemi, która została zaproszona do tego projektu przez meksykańskiego dziennikarza Alejandro Cárdenasa. Miejsce – schronisko OASIS, w którym przebywają osoby homo i transseksualne i zarażone wirusem HIV.

Są to wszystko Indianie Maja.

Jeśli codzienne życie w naraża tych ludzi na pewien ostracyzm i odrzucenie to hostel Oasis daje im poczucie bezpieczeństwa, pozbawia ich poczucia wstydu i jakiegokolwiek zagrożenia oraz zwraca godność.

Autorka podąża za ich codziennymi, zwykłymi zachowaniami, zdobywając sobie ich zaufanie.

Jej uwagę przykuwają czterej transseksualni mężczyźni, ich relacje między sobą, ale także próby określenia się wobec swych własnych społeczności. W Oazie przebywać będą tylko jakiś czas, a potem będą kontynuować swoje życie wśród „normalnej” społeczności ludzi zdrowych. Ten pobyt w Oazie ma na celu ich wzmocnienie pod każdym względem, i utrwalić w nich samoakceptację, która pomoże im potem z godnością odnaleźć się w swoim otoczeniu.

Przejmujące w swej prostocie zdjęcia Meeri Koutaniemi, uzupełnione tekstami Cárdenasa są autentyczne, oszczędne, szczególnie wtedy, gdy w końcowej części albumu pojawia się postać osoby śmiertelnie chorej, która już z Oazy nie powróci do życia.

Według statystyk tylko w 2012 roku w Meksyku zanotowano 150 000 przypadków zachorowań na AIDS.

Praca Meeri Koutaniemi i Alejandro Cárdenasa jest bardzo wyrazistym zwróceniem uwagi na ten problem.

MG

Meeri Koutaniemi - z albumu Oasis
Meeri Koutaniemi - z albumu Oasis

Schronisko Oasis de San Juan de Dios mieści się w małej osadzie Conkal, na północy półwyspu Yucatán w Meksyku. Istnieje od 1993 roku.

 

Zobacz też:

 

Witryna autorki:

 

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.