Krzysztof Pruszkowski
Fotosynteza
Pl. Trzech Krzyży, Warszawa
Dans le Flou, une autre vision de l’art de 1945 à nos jours
Musée de l'Orangerie
Jardin des Tuileries
Place de la Concorde (côté Seine)
75001 Paris
30.04 - 18.08.2025
Fotosyntezy Krzysztofa Pruszkowskiego
Artyści i ich ważne, przełomowe dla historii sztuki prace nie znikają. Byliśmy o tym przekonani już wtedy, kiedy przed kilkunastu laty utrwaliliśmy za pomocą krótkiego video wypowiedź Krzysztofa Pruszkowskiego na temat jego FOTOSYNTEZY.
Prezentowaliśmy również wtedy jego niezwykle oryginalną galerię w witrynie Hotelu Europejskiego, w której co jakiś czas wystawiane były kolejne prace wykonane w tej niezwykłej technice. Prace, które również odnosiły w sposób bezpośredni do bieżących wydarzeń, (katastrofa smoleńska!) a niekiedy, poprzez przywołanie dramatycznej przeszłości, nawiązywały do naszej niełatwej historii.

Wygląda na to, że ta forma zetknięcia się ze sztuką wprost na ulicy powraca. Dwa wybitne dzieła z kolekcji Pruszkowskiego pojawiły się na ścianie na Placu Trzech Krzyży Warszawie naprzeciw restauracji i kawiarni Adama Gesslera, gdzie jak wiadomo również można oglądać inne prace tego artysty, w specjalnie poświęconej mu sali.
Powód pojawienia się tych dwóch prac w przestrzeni ogólnomiejskiej jest jednocześnie sygnałem i zaproszeniem na wystawę, która za kilka dni zostanie otworzona w Muzeum l’Orangerie w Paryżu. Zatytułowana „W zamgleniu…”, inspirowana wystawianym tam słynnym impresjonistycznym dziełem Moneta „Lilie wodne”, gromadzi prace tak wybitnych twórców jak m.in. Mark Rothko, Francis Bacon, Wojciech Fangor, Gerhard Richter.
Organizatorzy i kuratorzy tej prestiżowej wystawy zaprosiwszy do udziału w niej Krzysztofa Pruszkowskiego z wykonaną w rozwijanej od połowy lat 70-tych metodzie FOTOSYNTEZY pracą pt. „Fotosynteza 15 strażnic z obozu zagłady na Majdanku”, potwierdzili jego ważną rolę w rozwoju sztuki współczesnej. „Ta nowatorska metoda tworzenia kompozycji strukturalnych na podstawie danych pobranych i zarejestrowanych w różnych miejscach, w różnych chwilach z różnych odległości. Wzbogacają one obraz do tego stopnia, że ostateczne przeładowanie powoduje powstanie paradoksalnie, graficznej chmury, formy pozornie uproszczonej, niedookreślonej, zamglonej, otwartej i niedopowiedzianej.” - jak napisano w informacji o tej wystawie.
Co ciekawe, swoje pierwsze Fotosyntezy Krzysztof Pruszkowski komponował w 1976 roku, niedaleko Musée de l’Orangerie, przy rue de Mont Thabor pod numerem 6. W XIX wieku mieszkał w tym domu Édouard Manet – malarz, który zrewolucjonizował malarstwo. Ciekawa zatem koincydencja już wtedy, a teraz praca Pruszkowskiego znalazła się na drugiej stronie ulicy Rivoli… po 50 latach, w Muzeum Moneta w Ogrodach Tuileries. Jak to niezbadane są drogi, na których krzyżują się poszukiwania artystów.
Tym bardziej możemy docenić fakt, że z inicjatywy Adama Gesslera, podobnie jak przed laty w witrynie Hotelu Europejskiego, a teraz naprzeciw kawiarni na placu Trzech Krzyży, zobaczyć można prace Krzysztofa Pruszkowskiego, artysty, którego dokonania i znaczenie są doceniane na całym świecie, o czym świadczy spis miejsc, w jakich znajdują się jego kompozycje.
Miejmy nadzieję, że ta skromna ekspozycja będzie w miarę upływu czasu wzbogacała się o nowe prace i na trwałe wpisze się w krajobraz Warszawy, nie tylko jako turystyczna atrakcja, ale ważne artystyczne i historyczne zjawisko z dziedziny sztuki najnowszej.
Marek Grygiel
W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:
- KATASTROFY Warszawa – Berlin – Paris Muzeum Sztuki MS1, Łódź, 2022/2023
- Otwarcie „Sali Pruszkowskiego” (2019)
- Video FT: Krzysztof Pruszkowski Fotosynteza (2011)
- FOTOSYNTEZA przeciw ACTA - Galeria FOTOSYNTEZA (2012)
- FORUM DE L'IMAGE - Sympozjum "Aspekty fotografii polskiej" w Tuluzie (1997)
Zobacz też:
- Musée de l'Orangerie: Dans le Flou, une autre vision de l’art de 1945 à nos jours (2025)
- Video Infinity is 50 meters away (Nieskończoność jest na 50 metrach), reż. Daniel Światły, 2018
- Krzysztof Pruszkowski, seria prac Barierka (Petite barrière), w zbiorach Centre Pompidou, Paris, 1978
- Krzysztof Pruszkowski Photography, 2003, wystawa w WM Gallery, Amsterdam, 2003
Copyright © 1997-2025 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2025 Zeta-Media Inc.