Gallery WM viert 25-jarig jubileummet
bijzondere overzichtstentoonstelling
Gallery WM Celebrates 25th Anniversary
with a Special Retrospective Exhibition

Elandsgracht 35, 1016 TN, Amsterdam
15.02 – 12.03.2025

Przestrzeń pełna pasji

Rzadko się zdarza, by założona z porywu serca i miłości do fotografii galeria, dotrwała do tak pięknego jubileuszu. W galerii WM w Amsterdamie w połowie lutego została uroczyście otwarta duża, zbiorowa wystawa na 25 lecie istnienia galerii. Wystawa, w której biorą udział wszyscy do tej pory prezentujący w niej swoje prace artyści. A przewinęło się ich przez to miejsce nie mało. FOTOTAPETA, tak jak i wcześniej Mała Galeria w Warszawie, utrzymuje ścisły kontakt z tym niezwykłym miejscem – inspirując się nawzajem, zdając relację z wielu wydarzeń i projektów artystycznych.

Wernisaż wystawy 15.02.2025
Wanda Michalak, z prawej praca Chrisa Niedenthala (kolejka Małych Fiatów do stacji CPN)
Brian Hill (z prawej) ogląda publikacje WM Gallery, w głębi Pete Purnell (z aparatem)
Ivonka Ciepielak, Marta van der Hagen
Jaap Bijsterbosch, Paul Schäublin
Mirella von Chrupek, Ciemna, 2003; Tadeusz Rolke, Beuys, Duesseldorf, 1971
Pete Purnell, Leszek Sczaniecki

Zrobiliśmy to na stronach FOTOTAPETY kiedy galeria WM obchodziła 10 lecie, uczczone pięknym katalogiem, Gallery WM Amsterdam - 10 years czy ostatnio przed niespełna rokiem, kiedy to zdaliśmy bezpośrednią relację z wystawy Maaike Kooning.

Galeria WM, mająca w swoich założeniach prezentacje projektów nie tylko czysto fotograficznych, wypracowała i osiągnęła całą gamę wartościowych i niekonwencjonalnych podejść do pracy z artystami sztuk wizualnych. Cechowało ją zawsze akcentowanie złożoności medium fotografii zarówno na poziomie technicznym ale i estetycznym. Toteż w ciągu tych wielu lat na wystawach znalazły uznanie nie tylko oryginalne odbitki vintage ale również zdjęcia archiwalne, inscenizowane, analogowe i powstałe za pomocą technik cyfrowych. Bywało, że pojawiały się prace czysto malarskie czy graficzne, a nawet obiekty przestrzenne. W niczym to nie przeszkodziło, a wręcz przeciwnie, wzbogaciło ofertę i spowodowało szersze interakcje z publicznością.

WM nadal poszukuje nowych sposobów na nawiązanie relacji między widzami a wystawą. Ugruntowawszy swoją pozycję jako przestrzeń pełna pasji i osobistego zaangażowania, WM nie uchyla się od dokonywania kontrowersyjnych wyborów, z dumą prezentując mnóstwo różnorodnych prac ikonicznych, uznanych, wschodzących, a także outsiderów-artystów. Współpracowała i gościła wielu kuratorów, platformy, instytucje i zespoły kuratorskie, w tym Anthropologists in Art, które zostało uruchomione przez samą Gallery WM. Choć jest to galeria komercyjna, WM szczyci się swoim bezkompromisowym podejściem do fotografii i innych prac artystycznych opartych na medium, często idąc pod prąd bieżących trendów artystycznych i panujących obyczajów komercyjnych. - jak napisano w założeniach programowych galerii.

W działalności galerii WM wzięło udział wielu artystów z całego świata, od Brazylii do Australii, od Ukrainy do Portugalii. Duża grupa pochodzi z Polski lub jest czy była z Polską związana z racji pochodzenia współzałożycielki galerii Wandy Michalak (stąd jej inicjały w nazwie galerii).

Fragment wystawy, na pierwszym planie prace m.in. Krzysztofa Wojciechowskiego i Maaike Koning
Portrety artystów biorących udział w wystawach w Gallery WM w ciągu 25 lat
Andrzej Dragan, David Lynch (po lewej)
Maurycy Gomulicki Brutal Ink 2012 (po prawej)
Jaap Bijsterbosch, Trein Abcoude, 1994
Dorota Podlaska, from the series "Love Letters", 2001
Gerrit Schuttevaar - Naar en foto van Nico van der Stam, ca. 1989
Cindy Marler, Still life, 2005
Andrij Bojarov - A Kiss, 2013
Portrety artystów m.in. Krzysztof Pruszkowski, Wanda Michalak, Tomek Sikora, Henri van Noordenburg
Dorota Podlaska, Krzysztof Wojciechowski (w dolnym rzędzie), powyżej w rogu po prawej Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala
Artyści Gallery WM

Na wystawie możemy oglądać ich prace wybrane z kolekcji galerii – a także ich wizerunki najczęściej wykonane przez Pete Purnell’a, który od samych początków portretował wszystkich uczestników artystycznych wydarzeń w tym miejscu. W najściślejszej orbicie są jeszcze inne osoby, które szczególnie należy wymienić w tym miejscu: Paul Schäublin, mąż Wandy, kolekcjoner, wydawca, kurator wielu wystaw, i Sebastian Rypson, syn, antropolog – artysta, podróżnik i znawca architektury współczesnej, od kilkunastu już lat współprogramujący działalność galerii.

Galeria od początku duże znaczenie przywiązuje do propagowania swojej działalności i wymiany informacji za pomocą znakomicie prowadzonej strony internetowej, której autorką jest Marta van der Hagen, pracująca przed laty w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie, gdzie wprowadziła pionierskie rozwiązania internetowej aktywności Centrum.

W czasie wernisażu odbyła się również promocja najnowszego wydawnictwa Gallery WM.
Album: Wanda Michalak „Life with cats” w limitowanym, kolekcjonerskim nakładzie 100 egzemplarzy, który przestawimy osobno.
Publisher: Gallery WM, Amsterdam, ©2025
ISBN 9789083004051

Przez te wszystkie lata galerii udało się stworzyć swoiste środowisko artystów. Prawie comiesięczne wernisaże są okazją do spotkania się wielu interesujących osobowości - nie tylko z Amsterdamu, ale i z wielu krajów, bo jak wiadomo Amsterdam leży na przecięciu się wszelkiego rodzaju szlaków, i stanowi niezwykle silne centrum artystyczne współczesnego świata.

Dlatego dobrze jest obchodzić z należną celebracją takie święto galerii, bo jak wiadomo wytrzymać wszelkie przeciwności losu natury ekonomicznej, środowiskowej, i wszelkiej innej nie jest łatwo. Wspominał o tym Jaap Bijsterbosch, jeden z artystów i od samych początków przyjaciel galerii mówiąc ze swadą o zaletach i dokonaniach tego miejsca podczas wernisażowej, uroczystej przemowy na jubileuszowym wernisażu.

I na koniec zacytujmy przesłanie twórców galerii :

W przyszłości Gallery WM zamierza kontynuować swoją bezkompromisową postawę wybierania prowokujących do myślenia, bogatych w treść i wizualnie skutecznych obrazów.

Oby tak się stało przez kolejnych 25 lat, czego serdecznie życzy FOTOTAPETA.

Marek Grygiel

Sebastian Rypson (z lewej) w rozmowie z przyjaciółmi przy publikacjach galerii

 

Zobacz też:


W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

Michel Szulc-Krzyżanowski, Punta Boca del Salado, 1997
Wanda Michalak, Paul Schäublin
 



Spis treści

Copyright © 1997-2025 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2025 Zeta-Media Inc.