FORMAT: pismo artystyczne dużego formatu
FORMAT
Pismo artystyczne
Nr 66/3/2013
Red. Nacz. Andrzej Saj
Wydawca: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
ISSN 0867-2555
Okazuje się, że nadal można wydawać dobre pismo o sztuce: tradycyjnie, na papierze, i w dostepnej cenie. Tak dzieje się z wrocławskim FORMATEM, którego kolejny numer właśnie się ukazał. Sto trzydzieści stron ciekawie opisujacych najważniejsze wydarzenia artystyczne – od Biennale weneckiego po 9. Triennale Małych Form Malarskich w Toruniu.
Bardzo ciekawe sprawozdania z ważnych wydarzeń : Biennale Sztuki MediówWRO, Biannale w Pradze, Konteksty czyli III Międzynarodowy Festiwal w Sokołowsku, II Piotrkowskie Biennale Sztuki itd. Są teksty poświęcone wielkim twórcom: Romanowi Opałce, Wojciechowi Fangorowi. Są informacje o mniejszych ale istonych dla życia artystycznego Polski i regionu wydarzeniach jak np. może nieco zbyt oszczędna informacja o Tygodniu Aktualnej Sztuki we Lwowie, poświęconemu głównie performance i teatrowi eksperymentalnemu, w czasie którego odbyło się szereg imprez i wystaw towarzyszących, jak np. wystawy Wojciecha Prażmowskiego i Krzysztofa Wojciechowskiego, o których pisaliśmy w FOTOTAPECIE.
A pomiędzy tymi wszystkimi ciekawymi materiałami, jak to już tradycyjnie w Formacie, sporo o fotografii. Solidne omówienia dwóch najważniejszych krajowych Festiwali (w Krakowie i w Łodzi) oraz recenzje interesujących wystaw z Berlina: Christera Strömholma w C/O ( świetny portret Marcela Duchampa, niestety nie podpisany) i Ono Ludwiga w ramach ubiegłorocznego Miesiąca Fotografii). Jest też tekst historyczny o słynnej, nieco zapomnianej amerykańskiej dokumentalistce Margaret Bourke-White, a także interesujący, z odwołaniem się do W. Benjamina, tekst o najnowszych fotografiach Bogdana Konopki, a właściwie polaroidach, z których część z dużym powodzeniem była właśnie oferowana w jego macierzystej galerii Françoise Paviot na zakończonym zaledwie przed tygodniem Paris Photo.
Forma graficzna FORMATU, utrzymywana od lat na niezmiennie wysokim poziomie, pozwala na dobrej jakości druk barwnych i czarno-białych reprodukcji, układ typograficzny spokojny, bez zbędnych fajerwerków i udziwnień, nie męczy przy tak obfitej treści i powoduje, że za każdym razem to pismo nie tylko się czyta, ale i ogląda z dużą satysfakcją. Wewnątrz każdego egzemplarza ośmiostronicowa wkładka ze streszczeniami tekstów w jezyku angielskim.
Niewątpliwie Format wypracował sobie rangę jednego z najważniejszych magazynów o sztuce w Polsce i nic nie zapowiada, żeby się to miało zmienić.
MG
Poprzednio w FOTOTAPECIE m.in.:
- FORMAT nr 60
- Przegląd pism o sztuce: "Tytuł roboczy" (20), "Foto" 3/2008, "Pozytyw", 00/2008, "Format" 52, 1-2/2007
- Przegląd czasopism: 'Fotografia' nr 19, 'Format' nr 47
- Przegląd czasopism: Format 41, Exit 52, Fotografia 10; Foto_Zeszyty 47-48
- Czasopisma: Format 37; IMAGO 11; Arteon 12, MAGAZYN.SZTUKI + OBIEG nr 26
- "Format" nr 33/34
- Przegląd czasopism fotograficznych (Imago, B&W, Format, Pozytyw)
- FORMAT - numer 30 (1/99)
- "Imago", "Format" - nowości w periodykach artystycznych
Copyright © 1997-2025 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2025 Zeta-Media Inc.