Leica Gallery
Warszawa, ul. Mysia 3, II piętro
9 – 30 września 2014 r.

Tomek Sikora – Cztery pory roku

Tomek Sikora, Lato, z cyklu "Cztery pory roku"

Jak co roku na swoje urodziny Tomek Sikora przygotował nową wystawę. Tym razem rzecz jest poważniejsza ale i klasyczna w swoim rodzaju: krajobraz. Tomek, który zawsze zaskakiwał coraz to nowymi pomysłami, tym razem również sprawił rodzaj niespodzianki. Wydawałoby się, że fotografowanie miejsc, w których się dłużej przybywa , może być rutynowe lub monotonne.

Nie w tym przypadku.

„Cztery pory roku” - tytuł dosłownie oddający zawartość tej ekspozycji, to kilkadziesiąt zdjęć, które trochę jakby oddalają się od fotografii. Są bardzo malarskie. Tomek mający świetne wyczucie koloru, co udowodnił już nieraz we wcześniejszych projektach (tu warto przypomnieć kolorowe Maroko), zapisuje krajobraz w sposób niejako konserwatywny – dobra kompozycja, czytelność, wyważone kadrowanie. Poprzez harmonijnie dobraną (zobaczoną) kolorystykę uwydatnia szczegóły jeszcze silniej różnicując poszczególne ujęcia.

Fotografuje także o różnych porach dnia, zdjęcia z dużej odłegłości, szczególnie w zimie, gdy nie ma przejrzystości powietrza, gdy na polach jest szarówka. Wszystko to powoduje, że prace te jeszcze silniej odciskają się w pamięci.

Tomek Sikora, Jesień, z cyklu "Cztery pory roku"
Tomek Sikora, Zima, z cyklu "Cztery pory roku"
T. Sikora „Cztery pory roku”, wyd. Boni Libri, Lublin, 2014

Zdjecia starannie wydrukowane na archiwalnych papierach metodą pigmentową (ma się wrażenie jakby to były obrazy olejne) są do nabycia, w trzech różnych formatach.

Wystawa nie ma katalogu, ale ma za to zaprojektowany przez autora wspaniały, ekskluzywny album ze 117 fotografiami i dołączoną płytą CD pt. „Co słychać na wsi”, bedącą dźwiekowym suplementem do fotografii. Warto ten album nabyć, ale również warto pójść zobaczyć tę imponującą wystawę fotografa, który swoją aktywnością i afirmatywnym, pogodnym stosunkiem do życia zaraża wszystkich z nim obcujących od lat. Dowodem tego była ogromna frekwencja przyjaciół i wielbicieli jego talentu, którzy tłumnie przybyli na wernisaż do Galerii Leica.

Marek Grygiel

Wernisaż wystawy Tomka Sikory "Cztery pory roku" w Leica Gallery w Warszawie.
Wernisaż wystawy Tomka Sikory "Cztery pory roku" w Leica Gallery w Warszawie.
Wernisaż wystawy Tomka Sikory "Cztery pory roku" w Leica Gallery w Warszawie.

Zobacz też:

Tomek Sikora, Wiosna, z cyklu "Cztery pory roku"

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

Tomek Sikora, z cyklu "Cztery pory roku"

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2023 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2023 Zeta-Media Inc.