World Press Photo 2016
Ogłoszono dzisiaj wyniki najbardziej znanego konkursu fotografii reportażowej na świecie: WORLD PRESS PHOTO. To już 59 edycja. Nie trudno było się zorientować, że motywem przewodnim konkursu będą zdjęcia z najbardziej wyrazistego i dramatycznego problemu współczesnego świata. Uchodźcy i kryzys z tym związany został pokazany na wielu fotografiach tak ciekawie, że przyznano aż sześć nagród które bezpośrednio dotyczyły tego tematu. Również jedna z tych fotografii zdobyła główny laur : World Press Photo of the Year 2015.
Autorem jest Australijczyk Warren Richardson a tytuł fotografii równie symptomatyczny: „Hope for a new Life” (Nadzieja na nowe życie). Fotografia zrobiona na granicy serbsko-węgierskiej w Röszke. Twarz mężczyzny przekazującego maleńkie dziecko przez zwój zasieków z drutu kolczastego mówi właściwie wszystko.
Inne kategorie to świetne fotografie z całego świata poruszające ważne problemy związane z relacjami miedzy ludźmi, zagrożeniami ekologicznymi, obrazującymi jednocześnie piękno natury i ogromne różnice (społeczne, kulturowe, ekonomiczne) jakie można obserwować na naszej planecie.
Jak mało który konkurs World Press Photo, próbuje przybliżyć nam świat, który jest tak złożony i nieprzewidywalny.
Tytuł “La Maya Tradition”. Autor Daniel Ochoa de Olza pracujący dla agencji Associated Press. II nagroda w kategorii “People stories” prezentuje dziewczynkę wybieraną spośród 7-11 letnich dziewcząt na festiwal celebrujący pogańskie rytuały nadejścia wiosny w mieście Colmenar Viejo w Hiszpanii. Dziewczynki są wtedy zobowiązane do siedzenia kilka godzin na udekorowanym ołtarzu. 2.05.2015.
Zdjęcie które wygrało II nagrodę w kategorii “Sport Stories”. Autor Christian Bobst sfotografował uczestników turnieju zapaśniczego w Dakarze w Senegalu, na stadionie Adriena Senghora, wieczorem, kiedy temperatury trochę opadły. 28.03.2015.
Uzależnienie gospodarki chińskiej od węgla to temat zdjęcia Kevina Frayera z Getty Images który otrzymał I nagrodę w kategorii „Daily Life singles” (Życie codzienne, zdjęcie pojedyncze). Ciągnący trójkołowy wózek mężczyzna w okolicach elektrownii Shanxi. Chiny są trzecim na świecie emitentem dwutlenku węgla do atmosfery. 26.11.2015.
“W tej samej łodzi” taki tytuł nosi zdjęcie, które zdobyło II nagrodę w kategorii “Contemporary issues”. Autorem jest Francesco Zizola pracujący dla agencji Noor. Na zdjęciu uchodźcy owinięci w ochronne folie dwa dni po tym, jak zostali uratowani w pobliżu Sycylii. 23.08.2015.
Matic Zorman sfotografował dziecko oczekujące na rejestrację w obozie przejściowym w Presevo w Serbii. I nagroda w kategorii „People singles” (Ludzie, zdjęcie pojedyncze). 7.10.2015.
Rohan Kelly zrobił dla Daily Thelegraph niezwykłe zdjęcie nadciągającej burzy na plaży Bondi w Sydney, w Australii. I nagroda w kategorii „Natura” (zdjęcie pojedyncze). 6.11.2015.
Dla Chicago Tribune John J.Kim wykonał zdjęcie zatytułowane “Marsz przeciw policyjnej przemocy” i otrzymał za nie III nagrodę w kategorii „Contemporary issues” (zdjęcie pojedyncze) . Marsz nastąpił w wyniku śmiertelnego postrzału Laquana McDonalda i był protestem przeciwko akcjom policji. 25.11.2015.
I nagroda w kategorii General News (zdjęcie pojedyncze). Autor Mauricio Lima. Lekarz nakłada maść na oparzenia 16-letniego Jacoba, bojownika Państwa Islamskiego. W tle plakat uwięzionego przywódcy Partii pracujących Kurdystanu Abdullaha Öcalana. Scena ze szpitala kurdyjskiego w miejscowości Hasaki w Syrii. 1.08.2015.
W kategorii General News – reportaż pierwsza nagroda przypadła Siergiejowi Ponomarievovi pracującemu dla New York Times’a. Uchodźcy przypływają do brzegu greckiej wyspy Lesbos w okolicach wsi Skala. 16.11.2015.
“Marsz przeciwko terroryzmowi” autorstwa Corentin Fohlen (dla Sterna i Paris Match). Demonstracja miała miejsce w Paryżu 11 stycznia 2015 roku po serii pięciu zamachów terrorystycznych w regionie Ile–de-France, które zaczęły się po śmiertelnej strzelaninie w redakcji satyrycznego pisma Charlie Hebdo. II nagroda w kategorii „Spot News – zdjęcie pojedyncze".
MG
Zobacz też:
W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:
- World Press Photo 2015
- World Press Photo - Zdjęcie Roku 2012
- World Press Photo 2011
- Grand Prix World Press Photo 2009 dla Pietro Masturzo
- World Press Photo - "Zdjęcie Roku 2003" dla Jean-Marc Bouju, Associated Press
- World Press Photo 2003 - Zdjęcie Roku 2002
- World Press Photo (2001)
- Laureaci World Press Photo 2000
- World Press Photo'97 - Polak, Maciej Skawiński, wśród laureatów
Copyright © 1997-2025 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2025 Zeta-Media Inc.