World Press Photo 2016

World Press Photo 2016: Zdjęcie Roku i I nagroda w kategorii Spot News – zdjęcie pojedyncze. Autor Warren Richardson. Granica serbsko-węgierska w Röszke, Węgry, 28 sierpnia 2015.

Ogłoszono dzisiaj wyniki najbardziej znanego konkursu fotografii reportażowej na świecie: WORLD PRESS PHOTO. To już 59 edycja. Nie trudno było się zorientować, że motywem przewodnim konkursu będą zdjęcia z najbardziej wyrazistego i dramatycznego problemu współczesnego świata. Uchodźcy i kryzys z tym związany został pokazany na wielu fotografiach tak ciekawie, że przyznano aż sześć nagród które bezpośrednio dotyczyły tego tematu. Również jedna z tych fotografii zdobyła główny laur : World Press Photo of the Year 2015.

Autorem jest Australijczyk Warren Richardson a tytuł fotografii równie symptomatyczny: „Hope for a new Life” (Nadzieja na nowe życie).  Fotografia zrobiona na granicy serbsko-węgierskiej w Röszke. Twarz mężczyzny przekazującego maleńkie dziecko przez zwój zasieków z drutu kolczastego mówi właściwie wszystko.

Inne kategorie to świetne fotografie z całego świata poruszające ważne problemy związane z relacjami miedzy ludźmi, zagrożeniami ekologicznymi, obrazującymi jednocześnie piękno natury i ogromne różnice (społeczne, kulturowe, ekonomiczne) jakie można obserwować na naszej planecie.

Jak mało który konkurs World Press Photo, próbuje przybliżyć nam świat, który jest tak złożony i nieprzewidywalny.

World Press Photo 2016: Daniel Ochoa de Olza - "La Maya Tradition"

Tytuł “La Maya Tradition”. Autor Daniel Ochoa de Olza pracujący dla agencji Associated Press. II nagroda w kategorii “People stories” prezentuje dziewczynkę wybieraną spośród 7-11 letnich dziewcząt na festiwal celebrujący pogańskie rytuały nadejścia wiosny w mieście Colmenar Viejo w Hiszpanii. Dziewczynki są wtedy zobowiązane do siedzenia kilka godzin  na udekorowanym ołtarzu. 2.05.2015.

World Press Photo 2016: Christian Bobst - "The Gris-gris Wrestlers of Senegal"

Zdjęcie które wygrało II nagrodę w kategorii “Sport Stories”. Autor Christian Bobst sfotografował uczestników turnieju zapaśniczego w Dakarze w Senegalu, na stadionie Adriena Senghora,  wieczorem, kiedy temperatury trochę opadły.  28.03.2015.

World Press Photo 2016: Kevin Frayer - "China's Coal Addiction"

Uzależnienie gospodarki chińskiej od węgla to temat zdjęcia Kevina Frayera z Getty Images który otrzymał I nagrodę w kategorii „Daily Life singles” (Życie codzienne, zdjęcie pojedyncze). Ciągnący trójkołowy wózek mężczyzna w okolicach elektrownii Shanxi. Chiny są trzecim na świecie emitentem dwutlenku węgla do atmosfery. 26.11.2015.

 

World Press Photo 2016: Francesco Zizola - "In the Same Boat"

“W tej samej łodzi” taki tytuł nosi zdjęcie, które zdobyło II nagrodę w kategorii “Contemporary issues”. Autorem jest Francesco Zizola pracujący dla agencji Noor. Na zdjęciu uchodźcy owinięci w ochronne folie dwa dni po tym, jak zostali uratowani w pobliżu Sycylii. 23.08.2015.

World Press Photo 2016: Matic Zorman - "Waiting to Register"

Matic Zorman sfotografował dziecko oczekujące na rejestrację w obozie przejściowym w Presevo w Serbii. I nagroda w kategorii „People singles” (Ludzie, zdjęcie pojedyncze). 7.10.2015.

World Press Photo 2016: Rohan Kelly - "Storm Front on Bondi Beach"

Rohan Kelly zrobił dla Daily Thelegraph niezwykłe zdjęcie nadciągającej burzy na plaży Bondi w Sydney, w Australii. I nagroda w kategorii „Natura” (zdjęcie pojedyncze). 6.11.2015.

World Press Photo 2016: John J. Kim - "March Against Police Violence"

Dla Chicago Tribune John J.Kim wykonał zdjęcie zatytułowane “Marsz przeciw policyjnej przemocy” i otrzymał za nie III nagrodę w kategorii „Contemporary issues” (zdjęcie pojedyncze) . Marsz nastąpił w wyniku śmiertelnego postrzału Laquana McDonalda i był protestem przeciwko akcjom policji. 25.11.2015.

World Press Photo 2016: Mauricio Lima - "IS Fighter Treated at Kurdish Hospital"

I nagroda w kategorii  General News  (zdjęcie pojedyncze). Autor Mauricio Lima. Lekarz nakłada maść na oparzenia 16-letniego Jacoba, bojownika Państwa Islamskiego. W tle plakat uwięzionego przywódcy Partii pracujących Kurdystanu Abdullaha Öcalana. Scena ze szpitala kurdyjskiego w miejscowości Hasaki  w Syrii. 1.08.2015.

World Press Photo 2016: Sergey Ponomarev - "Reporting Europe's Refugee Crisis"

W kategorii General News – reportaż pierwsza nagroda przypadła Siergiejowi Ponomarievovi pracującemu dla New York Times’a. Uchodźcy przypływają do brzegu greckiej wyspy Lesbos w okolicach wsi Skala. 16.11.2015.

World Press Photo 2016: Corentin Fohlen - "March Against Terrorism in Paris"

“Marsz przeciwko terroryzmowi” autorstwa Corentin Fohlen (dla Sterna i Paris Match). Demonstracja miała miejsce w Paryżu 11 stycznia 2015 roku po serii pięciu zamachów terrorystycznych w regionie Ile–de-France, które zaczęły się po śmiertelnej strzelaninie w redakcji satyrycznego pisma Charlie Hebdo. II nagroda w kategorii „Spot News – zdjęcie pojedyncze".

MG

 

 

Zobacz też:


W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.