Album Tomka Sikory: Obrazy odkryte na nowo

Tomek Sikora - z albumu „Obrazy odkryte na nowo”Obrazy odkryte na nowo
Fotografie Tomasz Sikora
Wiersze Mateusz Poterański
43 - x 31 cm
Wydawnictwo Boni Libri
ISBN 978-83-961838-2-8


Fotografia to decydujący moment. Ale nie tylko w ułamku jej wykonywania czyli naciśnięcia spustu migawki. To również wtedy kiedy autor decyduje o wyborze kadru wybierając ujęcie prostokątne czy kwadratowe. Wtedy można zaakcentować jakiś szczegół, inny układ elementów i zmienić tym samym narrację. Teraz, kiedy zmiany w obrazie fotograficznym mogą być dokonywane ex post takich możliwości jest nieograniczony zasób.

Tomek Sikora dokonał takich właśnie zabiegów przy skomponowaniu swojego kolejnego, w kolekcjonerskim nakładzie wydanego albumu. Tytuł: „Obrazy odkryte na nowo” oddaje niemal dosłownie koncepcję autora. Zdjęcia o charakterze reporterskiego zapisu zostały „zobaczone” na nowo. Poprzez wykadrowanie, przybliżenie czy „odcięcie” od kontekstu, sytuacji czy miejsca autor zmienił ich „jakość plastyczną” i - jak pisze w krótkim wstępie - „dokument przemienił” w impresyjne obrazy. Stworzył tym samym nową rzeczywistość przenosząc akcenty na kolor i kompozycję, a pomijając nienaruszalną dokumentalną zawartość tych fotografii.

Tomek Sikora - „Obrazy odkryte na nowo”
Tomek Sikora - „Obrazy odkryte na nowo”

Poszukiwania za zakresu koloru, a właściwie impresyjnego odczucia barwnych elementów można się doszukać w jego bogatej twórczości już znaczeni wcześniej. Warto tu choćby przypomnieć cykl pastelowo rozmytych odcieni w cyklu zdjęć z Maroka.


Tomek Sikora - "Lecę do Maroka", wystawa fotografii w Galerii 65 w Warszawie (lipiec 2006)

Już wtedy postawił bardziej na odczucie kolorów i smaków Orientu niż na dokumentalną rejestrację egzotycznych klimatów i postaci. Tak, kolor zawsze odgrywał mocną i wiodącą rolę w pracach Tomka Sikory. Ostatni, kolekcjonerski album kolory ma przytłumione w wyniku świadomych zabiegów technicznych (rozpikslowanie poszczególnych ujęć tworzące charakterystyczną mgiełkę). Zaprezentowane w nim zdjęcia, w tak specyficznym porządku i dyscyplinie tworzą bardzo atrakcyjną całość, mimo że powstały w różnych miejscach i okolicznościach.

To niezwykłe, że Tomek Sikora zadziwia nas nas ciągle swoimi fotograficznymi pomysłami, oraz niekończącą się inwencją bawiąc się chyba trochę przy tym i traktując te eksperymenty - poszukiwania ze swoistym dla siebie dystansem i autoironią. Świat nie przestaje być ciekawy, nawet wtedy gdy zdjęcia dostaną trochę malarskiej aury.

Marek Grygiel

Tomek Sikora - „Obrazy odkryte na nowo”
Tomek Sikora - „Obrazy odkryte na nowo”
Tomek Sikora - „Obrazy odkryte na nowo”
Tomek Sikora - „Obrazy odkryte na nowo”

Wystawa Obrazy odkryte na nowo”
Station of Art Gallery w Warszawie
ul. Grzybowska 12/14
4 - 19 kwietnia 2022

Wernisaż wystawy Tomka Sikory w Station of Art Gallery, 7.IV.2022. Fot. M. Grygiel
Wernisaż wystawy Tomka Sikory w Station of Art Gallery, 7.IV.2022. Fot. M. Grygiel

 W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:


Zobacz też:

Tomek Sikora, 15 grudnia 2021. Fot. M. Grygiel

 Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.