Paris Photo 2021
Grand Palais Ephémère
11-14.11.2021

Paris Photo 2021 - tymczasowo na Polu Marsowym

"Oficjalna" fotografia tegorocznego Paris Photo: BARBARA MORGAN – Martha Graham, American Document (Trio), 1938
Barbara and Willard Morgan photographs and papers, Library Special Collections, Charles E. Young Research Library, UCLA.
Courtesy BRUCE SILVERSTEIN New York
Fot. Tadeusz Koniarz


W stolicy Francji odbywa się 24 edycja PARIS PHOTO. Po roku przerwy związanej z pandemią, tegoroczna edycja odbywa się w Grand Palais Ephémère ("efemeryda Wielkiego Pałacu"), u stóp wieży Eiffela, bowiem tradycyjna lokalizacja czyli Grand Palais przechodzi gruntowny remont.

W tegorocznej edycji bierze udział 194 wystawców z 30 krajów całego świata. W (tymczasowo wybudowanym) Grand Palais Ephémère wystawia 149 galerii, w tym 16 wyłącznie on line, pośród których są tak znane, jak Stephen Bulger z Toronto, czy L. Parker Stephenson z Nowego Jorku. Oczywiście jak co roku najwięcej jest galerii z Francji, a najmniej z odleglejszych kontynentów, takich jak Ameryka Południowa, czy Azja.

Paris Photo 2021 w Grand Palais Ephémère. Fot. Vladimír Birgus.

Paris Photo to oprócz komercyjnie biorących udział galerii i wydawców (jest ich w tym roku 30, m.in. litewskie wydawnictwo Galerii Fotografii z Kowna!) również wystawy indywidualne i grupowe. Wśród 19 indywidualnych wystaw jest prezentacja Tomasza Machcińskiego, a w sekcji CURIOSA prace Karoliny Wojtas przedstawione przez galerię Vasli Souza z Oslo.

Pokaz prac Tomasza Machcińskiego, CHRISTIAN BERST ART BRUT, Paris. Fot. T. Koniarz

Podczas trwania Paris Photo ponad 300 artystów podpisuje swoje prace i publikacje m.in. Antoine d’Agata, Sophie Calle, Raymond Depardon, Claudio Edinger, Bruce Gilden, Paul Graham, Susan Meiselas, SMITH, Mario Testino, Paolo Ventura, Alex and Rebecca Norris Webb, Sabine Weiss, Jessica Backhaus i wielu innych.

Paris Photo 2021: Bruce Gilden i Tadeusz Koniarz. Bruce Gilden, amerykański fototograf, specjalista od street photo.
Fot. Marta Darowska

Jak zawsze w ramach programu The Platform - Conversations odbywają się spotkania i dyskusje z osobistościami i artystami jest tradycyjny program nagradzania najlepszych wydawnictw fotograficznych The Paris Photo – Aperture Foundation PhotoBook Awards, podobnie jak odbywający się już corocznie program dla młodych twórców Carte Blanche – Students.

Stoisko wydawnictwa TASCHEN. Fot. T. Koniarz.
Paolo Gasparini na stoisku wydawnictwa RM (BARCELONE / MEXICO). Fot. T. Koniarz.

Nie zabraknie również dużych wystaw sponsorowanych przez BMW czy JPMorgan Chase Art Collection z wystawą „An Overwhelming Illusion”.

Znane wydawnictwo TASCHEN pokaże w formie odrębnej wystawy prace Sebastiao Salgado z cyklu AMAZONIA.

Sebastião Salgado, wystawa i album "Amazonia", wyd. Taschen. Fot. T. Koniarz.

Jak to już staje się zwyczajem ostatnich lat, będzie również program Elles x Paris Photo, który nacisk kładzie na fotografie kobiet, których udział w całej imprezie wyliczono skrupulatnie na 34% tj. 290 artystek na 863 biorących udział w całej imprezie.

Hamiltons Gallery z Londynu prezentuje prace zmarłego w tym roku Yasuhiro Wakabayashi [Hiro].
Shinjuku Station, Tokyo, Japan, 1962. Fot. T. Koniarz.

W tym miejscu powinna by się znaleźć szczegółowa relacja ale niestety nie udało się nam dotrzeć do Paryża. Opieramy się tylko na informacjach, jakie nie trudno wyszukać w internecie, oraz na pierwszych wrażeniach naszych przyjaciół i znajomych, jacy tam dotarli lub jacy mieszkają na miejscu.

Mamy jednak sygnały, że Paris Photo, mimo że w nieznacznie zmniejszonej formule i nowym (miejmy nadzieję chwilowo) miejscu, tętni życiem i jak zwykle dostarcza wielu wrażeń, poszerza wiedzę na temat historii i współczesnych tendencji w fotografii, co jest zawsze najważniejszym atrybutem tego fotograficznego święta.

MGW FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:Zobacz też:

Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.