31 października 2005 r.

logo Gazety Wyborczej

Mała Galeria do likwidacji?

Wystawiali w niej: Hartwig, Dłubak, Sikora, Prażmowski. Teraz ma tu powstać sklepik z fotografią. Mała Galeria ZPAF/CSW - jedna z najważniejszych fotograficznych galerii w Warszawie - może przestać istnieć.

MAŁA GALERIA ZPAF/CSW działa w malutkim pomieszczeniu przy pl. Zamkowym 8 od 28 lat. Formalnie podlega Związkowi Polskich Artystów Fotografików, do którego należy lokal oraz Centrum Sztuki Współczesnej, które finansuje odbywające się tu wystawy. Od 1983 r. galerię prowadzi Marek Grygiel, ważna postać w środowisku fotograficznym, kurator wystaw m.in. Sebastiao Salgado i Annie Leibovitz.

- Doszły mnie słuchy, że ZPAF zamierza nam podziękować - mówi Marek Grygiel. - Poprosiłem o spotkanie prezesa Mariusza Wideryńskiego, który oznajmił mi, że jest już decyzja zarządu o przeprofilowaniu Małej Galerii na miejsce sprzedaży fotografii. Dotarło do mnie, że w ten sposób chce zakończyć naszą współpracę. I to w takim stylu.

Prezes planuje wstawienie do Małej Galerii komputera i uruchomienie od 1 lutego sprzedaży fotografii. Na pytanie, dlaczego właśnie do Małej Galerii, kiedy kilka kroków obok znajduje się związkowa Stara Galeria, która dysponuje znacznie większą powierzchnią, odpowiada: - A dlaczego nie? Mała Galeria to nasz lokal, my płacimy za czynsz i telefon i możemy nią dysponować. Zresztą galeria dawno utraciła prestiż. Od kilku lat spada poziom pokazywanych tu wystaw. Stała się galerią wyłącznie kolegów pana Marka, który powinien sobie uświadomić, że nie można żyć wyłącznie wspomnieniami, że trzeba iść do przodu.

Z tą opinią nie zgadza się Tomasz Tomaszewski, fotoreporter współpracujący m.in. z magazynem "National Geographic", członek ZPAF: - Mała Galeria pokazuje głównie fotografię artystyczną, awangardową, która wybiega daleko w przyszłość, dlatego może trudno ją dziś właściwie ocenić i docenić. Ale nie można tak lekką ręką niszczyć czegoś wartościowego, nie proponując niczego w zamian.

Przychylny likwidacji Małej Galerii jest wiceprezes ZPAF, fotoreporter Witold Krassowski: - Dla mnie to, co się dzieje w Małej Galerii, jest nudne i sztuczne. To miejsce musi na siebie zarabiać - mówi.

- Koszt organizowania wystaw w galerii jest niewielki, a widzowie mogą je oglądać za darmo. Zawsze działała skromnie, a przysparzała chwały Związkowi - odpiera ten zarzut Marek Grygiel, który chcąc nie chcąc, zmuszony do obrony galerii. - Mam doświadczenie, broniłem jej już dwukrotnie - w stanie wojennym i w 1989 roku, kiedy władze Związku, wykorzystując moją nieobecność w kraju, postanowiły ją zlikwidować - dodaje.

- Wspierałem już obronę galerii i wygrywaliśmy. Jestem gotów zrobić to raz jeszcze, bo uważam, że takich legend nie powinno się niszczyć - zapewnia o swoim poparciu Andrzej Świetlik, fotograf z grupy Łódź Kaliska, członek ZPAF. - Rozmawiałem już z prezesem Wideryńskim, ale on wydaje się nieprzejednany - dodaje i zapowiada swoją obecność na konferencji prasowej zwołanej przez Marka Grygla na 2 listopada. Będzie tam również dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Wojciech Krukowski, który rozpiął nad Małą parasol ochronny po ostatnim kryzysie w 1989 roku. - To jest wyjątkowe, klimatyczne miejsce promujące fotografię czystą, poszukującą, o ambitnych aspiracjach - mówi dyrektor Krukowski. - Stworzenie tu miejsca sprzedaży uderzy w samą istotę fotografii. Jej wartości nie można przecież mierzyć jedynie pieniędzmi.

Agnieszka Kowalska
Gazeta Stołeczna
31 października 2005 r.

 


Mała Galeria ZPAF-CSW w Warszawie, 4 października 1994 r.: Janusz Bąkowski (zmarły 26.VIII.2005) rejestruje na video prezentowaną wówczas w Małej Galerii wystawę Edwarda Hartwiga p.t. "Na bieżąco". Fot. Krzysztof Wojciechowski

 

 

Zebrane dokumenty i artykuły na temat zamierzonej likwidacji Małej Galerii:

 1. List do Rady Artystycznej ZPAF
 2. Komunikat Zarządu Głównego ZPAF
 3. "Mała Galeria do likwidacji?" - A. Kowalska w Gazecie Stołecznej
 4. "Nudziarze bronią sztuki" - komentarz Agnieszki Kowalskiej - Gazeta Stołeczna
 5. "Ostatnia wystawa w Małej Galerii?" - A. Kowalska, Gazeta Stołeczna
 6. Oświadczenie Zygmunta Rytki
 7. "Sprostowanie" i "Informacja prasowa" ZG ZPAF
 8. "Czy to koniec niezależnej galerii" - Monika Kuc, Rzeczpospolita
 9. Protest promienentnych uczestników Miesiąca Fotografii w Bratysławie
 10. Stanowisko grona członków Rady Artystycznej ZPAF w sprawie Małej Galerii (14.XI.2005)
 11. A. Mazur, OBIEG: Związkowcy przechodzą od słów do czynów, czyli Mała Galeria idzie do likwidacji (14.XI.05)
 12. Redakcja kwartalnika FOTOGRAFIA do Władz ZPAF-u (17.XI.05)
 13. "Czarne chmury nad Małą Galerią ZPAF-CSW" - Zbigniew Włodarski (FOTO, nr 11/2005)
 14. List animatorów Galleri Image w Danii (24.XI.05)
 15. Protest from Budapest - Galeria LIGET (29.XI.2005)
 16. Poparcie Niemieckiej Akademii Fotograficznej dla Małej Galerii (28.XI.2005)
 17. Powtórka APELU Robakowskiego: Niedenthal, Robakowski, Rolke, Świetlik, Żak; inni
 18. Listy, wypowiedzi: Wanda Michalak; Krzysztof Candrowicz, Malwina Wieczorek-Brade, Witold Nowotka, inni
 19. Prezes Wideryński do A. Mazura: „Mała Galeria będzie galerią młodych” (9.XII.2005)
 20. "Mała zmienia profil" - Monika Małkowska, Rzeczpospolita (14.XII.2005)
 21. MAREK GRYGIEL do ZPAF: Fotografia ma się dobrze (list otwarty z okazji ostatniej wystawy w Małej Galerii ZPAF-CSW) 31.XII.2005
 22. Ostatnia wystawa w Małej Galerii ZPAF/CSW" - Agnieszka Kowalska, Gazeta Stołeczna (4.I.2006)
 23. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski: Komunikat Prasowy w sprawie faktycznej likwidacji Małej Galerii ZPAF CSW (4.I.2006)
 24. PAP: Warszawa / Zmiany w Małej Galerii ZPAF (9.I.2006)
 25. PRESS RELEASE: Mala Gallery's last exhibition after 28 years of activities

 

Głosy w obronie Małej Galerii w jej dotychczasowym kształcie należy kierować bezpośrednio do Władz ZPAF (biuro@zpaf.pl) KONIECZNIE z kopią do redakcji FOTOTAPETY.

You can email your opinion about Mala Gallery closing' plans directly to the Union of Polish Art Photographes at biuro@zpaf.pl remembering (IMPORTANT!) to c/c the Editor of FOTOTAPETA.

 

W FOTOTAPECIE poprzednio:

 

Zobacz też:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2019 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2019 Zeta-Media Inc.